Trwa ładowanie...

Rzadko sięgasz po szklankę z wodą w ciągu dnia? Zdaniem badaczy grozi ci niewydolność serca

 Karolina Rozmus
05.04.2022 17:00
Niedostateczne nawodnienie organizmu może grozić niewydolnością serca
Niedostateczne nawodnienie organizmu może grozić niewydolnością serca (Getty Images)

Za mało pijesz? Nawet niewielkie odwodnienie jest dla organizmu wyzwaniem: osłabienie, zmęczenie, brak apetytu i bóle głowy, to niektóre z wielu konsekwencji odwodnienia. Okazuje się, że są znacznie groźniejsze skutki niewystarczającej ilości wody w organizmie.

spis treści

1. Picie wody a serce

Badania na przestrzeni lat wykazały, że nawodnienie organizmu wpływa na każdy niemal organ naszego ciała, także na serce. W najnowszym wzięło udział 11 000 dorosłych w wieku 45-66 lat. Naukowcy przez 25 lat obserwowali, jak plasuje się stężenie sodu – wskaźnik poziomu nawodnienia organizmu – we krwi uczestników.

Prawidłowy poziom sodu we krwi oscyluje między 135 a 146 milimoli na litr (mmol/l). Okazało się, że osoby, które mają wysoki poziom tego pierwiastka – czyli powyżej 143 mmol/L – mają również o 39 proc. wyższe ryzyko pojawienia się niewydolności serca na przestrzeni 25 lat. Z każdym kolejnym wzrostem o jeden mmol/L ryzyko choroby serca wzrasta o pięć proc.

Zobacz film: "Picie wody wpływa na lepszą koncentrację"

Tymczasem wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie, bo wraz ze spadkiem nawodnienia w organizmie, rośnie poziom sodu.

Autorzy badania radzą, by kobiety wypijały od półtora do dwóch litrów wody dziennie, a mężczyźni – od dwóch do trzech litrów. Ale uwaga! W zależności od wieku, aktywności fizycznej czy zażywanych leków i posiadanych schorzeń, nasze zapotrzebowanie na wodę może być różne.

- Na przykład osoby, które już cierpią na niewydolność serca, mogą dostać zalecenie ograniczenia spożycia do dwóch litrów dziennie, ponieważ niewydolność serca może prowadzić do gromadzenia się płynów w organizmie – uprzedza prof. Ragavendra Baliga, ekspert kardiologii z Ohio State University Wexner Medical Center.

2. Te organy także ucierpią, jeśli pijesz za mało wody

Nie tylko serce narażamy na szwank, pijąc zbyt małe ilości płynów. Inne skutki niewłaściwego nawodnienia organizmu obejmują:

  • problemy jelitowe – osoby, które mało piją, skarżą się często na zaparcia. Odwodniony organizm próbuje się ratować, odzyskując płyny z treści jelitowej, a skutkiem tego jest zaleganie mas kałowych;
  • problemy ze skórą – u odwodnionych osób obserwuje się charakterystyczny wygląd skóry, utratę jędrności, pogłębienie się zmarszczek. To wina utraty nawilżenia, któremu nie zapobiegnie żaden krem;
  • problemy ze wzrokiem – gdy spada ilość wody w tkankach oczu, zauważalny może być objaw zapadnięcia się gałek. Jednak długotrwałe odwodnienie może prowadzić do trwałych zmian w obrębie narządu wzroku – w tym m.in. do jaskry;
  • problemy z nerkami – włącznie z ich niewydolnością. Jeśli stan odwodnienia przedłuża się, może dojść do niedokrwienia nerek.

3. Jak rozpoznać, że pijemy za mało wody?

Osoby, które piją zbyt małe ilości wody, często skarżą się na bóle głowy
Osoby, które piją zbyt małe ilości wody, często skarżą się na bóle głowy (Pixabay.com)

Pierwsze symptomy odwodnienia często bagatelizujemy. Zwróć uwagę na:

  • rzadkie oddawanie moczu, który jest w kolorze ciemnożółtym, a nawet brązowym, o intensywnej woni,
  • suchość ust i śluzówki w jamie ustnej oraz języka,
  • senność i apatia,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle głowy.

Na tym etapie organizm domaga się wody przez wzmożone odczuwanie pragnienia. Jeśli jednak zignorujemy te sygnały, mogą pojawić się: zawroty głowy, wahania ciśnienia i przyspieszone tętno, a nawet stan podgorączkowy czy gorączka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze