Trwa ładowanie...

Rzuć palenie w ciąży!

Od dawna zalecano matkom rzucenie palenia, jeśli decydowały się na dziecko. Jednak dopiero teraz odkryto dowody potwierdzające słuszność takiego działania, nawet w tak późnym momencie, jak potwierdzenie ciąży przez lekarza. Badania przeprowadzone przez grupę ginekologów ze szpitala w Southampton wykazały, że zaprzestanie palenia właśnie w tym czasie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

1. Wpływ palenia na ciążę

Palenie tytoniu w ciąży
Palenie tytoniu w ciąży

Palenie papierosów w okresie ciąży dramatycznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci.

zobacz galerię

Palenie tytoniu przez kobiety w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie płodu i noworodka. U kobiet uzależnionych od papierosów częściej dochodzi do ciąży pozamacicznej, a także samoistnych poronień. Palenie w pierwszych miesiącach ciąży może prowadzić do takich komplikacji, jak odklejenie się łożyska, krwawienie z dróg rodnych czy przedwczesne odpływanie wód płodowych. Jeśli chodzi o rozwój płodu, toksyczny dym tytoniowy może powodować obkurczanie naczyń krwionośnych, przyspieszenie tętna oraz niedotlenienie dziecka. Dzieci palaczek często rodzą się z niedowagą, co u noworodków może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet śmierci. Ponadto dzieci narażone na kontakt z dymem tytoniowym mogą urodzić się ze zwiększoną podatnością na choroby układu oddechowego i jego wady. Bardzo często niemowlęta palaczek są niespokojne i mają kłopoty ze snem. Wśród takich dzieci zaobserwowano także zwiększone prawdopodobieństwo śmierci łóżeczkowej.

2. Kiedy rzucić palenie?

W celu zbadania wpływu palenia na organizm dzieci, ginekolodzy przeanalizowali stan zdrowotny ponad 50 tys. noworodków. Lekarze brali pod uwagę dane zgromadzone w latach 2002-2010 przez szpital Uniwersytetu w Southampton, dotyczące danych klinicznych, stylu życia oraz sytuacji finansowej przyszłych rodziców. Przeanalizowano stan zdrowia niemowląt pięciu grup kobiet: matek niepalących; kobiet, które rzuciły palenie na rok przed poczęciem; tych, które skończyły z nałogiem w okresie krótszym niż jeden rok; palaczek, które rzuciły palenie w momencie potwierdzenia ciąży oraz tych, które nie przestały palić. Okazało się, że kobiety niepalące oraz te, które skończyły z nałogiem przed zajściem w ciążę, w momencie poczęcia lub potwierdzenia ciąży, urodziły dzieci z podobną wagą oraz zbliżonym obwodem główki.

Zdrowy rozwój dziecka w czasie ciąży, związany z ochroną dziecka przed negatywnymi skutkami kontaktu z dymem tytoniowym, zmniejsza także ryzyko przedwczesnego porodu. Urodzenie dziecka przed wyznaczonym czasem może być przyczyną uszkodzenia mózgu oraz wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi i podniebienia, a także innych chorób w późniejszym życiu.

Badacze z Southampton przestrzegają przed ostatnim niepokojącym trendem wśród przyszłych matek, które - mimo naukowych dowodów negatywnego wpływu tytoniu na rozwój ciąży - kontynuują palenie w celu urodzenia mniejszego dziecka. Jeśli takie matki myślą, że palenie ułatwi im poród, to powinny wcześniej wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko porodu z komplikacjami, jakie towarzyszy palaczkom, nie mówiąc już o chorobach, jakie mogą nękać dziecko przez całe życie. Aby uchronić zdrowie, a nawet życie mającego się narodzić dziecka, należy rzucić palenie jak najwcześniej. Ostatnim dzwonkiem wydaje się moment potwierdzenia ciąży przez lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.