Trwa ładowanie...

Rzuć palenie w ciąży!

Od dawna zalecano matkom rzucenie palenia, jeśli decydowały się na dziecko. Jednak dopiero teraz odkryto dowody potwierdzające słuszność takiego działania, nawet w tak późnym momencie, jak potwierdzenie ciąży przez lekarza. Badania przeprowadzone przez grupę ginekologów ze szpitala w Southampton wykazały, że zaprzestanie palenia właśnie w tym czasie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

1. Wpływ palenia na ciążę

Palenie tytoniu w ciąży
Palenie tytoniu w ciąży

Palenie papierosów w okresie ciąży dramatycznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci.

zobacz galerię

Palenie tytoniu przez kobiety w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie płodu i noworodka. U kobiet uzależnionych od papierosów częściej dochodzi do ciąży pozamacicznej, a także samoistnych poronień. Palenie w pierwszych miesiącach ciąży może prowadzić do takich komplikacji, jak odklejenie się łożyska, krwawienie z dróg rodnych czy przedwczesne odpływanie wód płodowych. Jeśli chodzi o rozwój płodu, toksyczny dym tytoniowy może powodować obkurczanie naczyń krwionośnych, przyspieszenie tętna oraz niedotlenienie dziecka. Dzieci palaczek często rodzą się z niedowagą, co u noworodków może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet śmierci. Ponadto dzieci narażone na kontakt z dymem tytoniowym mogą urodzić się ze zwiększoną podatnością na choroby układu oddechowego i jego wady. Bardzo często niemowlęta palaczek są niespokojne i mają kłopoty ze snem. Wśród takich dzieci zaobserwowano także zwiększone prawdopodobieństwo śmierci łóżeczkowej.

2. Kiedy rzucić palenie?

W celu zbadania wpływu palenia na organizm dzieci, ginekolodzy przeanalizowali stan zdrowotny ponad 50 tys. noworodków. Lekarze brali pod uwagę dane zgromadzone w latach 2002-2010 przez szpital Uniwersytetu w Southampton, dotyczące danych klinicznych, stylu życia oraz sytuacji finansowej przyszłych rodziców. Przeanalizowano stan zdrowia niemowląt pięciu grup kobiet: matek niepalących; kobiet, które rzuciły palenie na rok przed poczęciem; tych, które skończyły z nałogiem w okresie krótszym niż jeden rok; palaczek, które rzuciły palenie w momencie potwierdzenia ciąży oraz tych, które nie przestały palić. Okazało się, że kobiety niepalące oraz te, które skończyły z nałogiem przed zajściem w ciążę, w momencie poczęcia lub potwierdzenia ciąży, urodziły dzieci z podobną wagą oraz zbliżonym obwodem główki.

Zdrowy rozwój dziecka w czasie ciąży, związany z ochroną dziecka przed negatywnymi skutkami kontaktu z dymem tytoniowym, zmniejsza także ryzyko przedwczesnego porodu. Urodzenie dziecka przed wyznaczonym czasem może być przyczyną uszkodzenia mózgu oraz wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi i podniebienia, a także innych chorób w późniejszym życiu.

Badacze z Southampton przestrzegają przed ostatnim niepokojącym trendem wśród przyszłych matek, które - mimo naukowych dowodów negatywnego wpływu tytoniu na rozwój ciąży - kontynuują palenie w celu urodzenia mniejszego dziecka. Jeśli takie matki myślą, że palenie ułatwi im poród, to powinny wcześniej wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko porodu z komplikacjami, jakie towarzyszy palaczkom, nie mówiąc już o chorobach, jakie mogą nękać dziecko przez całe życie. Aby uchronić zdrowie, a nawet życie mającego się narodzić dziecka, należy rzucić palenie jak najwcześniej. Ostatnim dzwonkiem wydaje się moment potwierdzenia ciąży przez lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza