Rzuć palenie w ciąży!

Od dawna zalecano matkom rzucenie palenia, jeśli decydowały się na dziecko. Jednak dopiero teraz odkryto dowody potwierdzające słuszność takiego działania, nawet w tak późnym momencie, jak potwierdzenie ciąży przez lekarza. Badania przeprowadzone przez grupę ginekologów ze szpitala w Southampton wykazały, że zaprzestanie palenia właśnie w tym czasie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka.

Wpływ palenia na ciążę

Palenie tytoniu w ciąży

Palenie papierosów w okresie ciąży dramatycznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci.

Palenie tytoniu przez kobiety w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie płodu i noworodka. U kobiet uzależnionych od papierosów częściej dochodzi do ciąży pozamacicznej, a także samoistnych poronień. Palenie w pierwszych miesiącach ciąży może prowadzić do takich komplikacji, jak odklejenie się łożyska, krwawienie z dróg rodnych czy przedwczesne odpływanie wód płodowych. Jeśli chodzi o rozwój płodu, toksyczny dym tytoniowy może powodować obkurczanie naczyń krwionośnych, przyspieszenie tętna oraz niedotlenienie dziecka. Dzieci palaczek często rodzą się z niedowagą, co u noworodków może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet śmierci. Ponadto dzieci narażone na kontakt z dymem tytoniowym mogą urodzić się ze zwiększoną podatnością na choroby układu oddechowego i jego wady. Bardzo często niemowlęta palaczek są niespokojne i mają kłopoty ze snem. Wśród takich dzieci zaobserwowano także zwiększone prawdopodobieństwo śmierci łóżeczkowej.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Kiedy rzucić palenie?

W celu zbadania wpływu palenia na organizm dzieci, ginekolodzy przeanalizowali stan zdrowotny ponad 50 tys. noworodków. Lekarze brali pod uwagę dane zgromadzone w latach 2002-2010 przez szpital Uniwersytetu w Southampton, dotyczące danych klinicznych, stylu życia oraz sytuacji finansowej przyszłych rodziców. Przeanalizowano stan zdrowia niemowląt pięciu grup kobiet: matek niepalących; kobiet, które rzuciły palenie na rok przed poczęciem; tych, które skończyły z nałogiem w okresie krótszym niż jeden rok; palaczek, które rzuciły palenie w momencie potwierdzenia ciąży oraz tych, które nie przestały palić. Okazało się, że kobiety niepalące oraz te, które skończyły z nałogiem przed zajściem w ciążę, w momencie poczęcia lub potwierdzenia ciąży, urodziły dzieci z podobną wagą oraz zbliżonym obwodem główki.

Zdrowy rozwój dziecka w czasie ciąży, związany z ochroną dziecka przed negatywnymi skutkami kontaktu z dymem tytoniowym, zmniejsza także ryzyko przedwczesnego porodu. Urodzenie dziecka przed wyznaczonym czasem może być przyczyną uszkodzenia mózgu oraz wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi i podniebienia, a także innych chorób w późniejszym życiu.

Badacze z Southampton przestrzegają przed ostatnim niepokojącym trendem wśród przyszłych matek, które - mimo naukowych dowodów negatywnego wpływu tytoniu na rozwój ciąży - kontynuują palenie w celu urodzenia mniejszego dziecka. Jeśli takie matki myślą, że palenie ułatwi im poród, to powinny wcześniej wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko porodu z komplikacjami, jakie towarzyszy palaczkom, nie mówiąc już o chorobach, jakie mogą nękać dziecko przez całe życie. Aby uchronić zdrowie, a nawet życie mającego się narodzić dziecka, należy rzucić palenie jak najwcześniej. Ostatnim dzwonkiem wydaje się moment potwierdzenia ciąży przez lekarza.

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.

Zdrowie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.