Trwa ładowanie...

Rzuciła palenie, a i tak miała chore płuca. Nie żyje Barbara Bush

W wieku 92-lat zmarła Barbara Bush. Była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od lat cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Schorzenie rozwinęło się u niej, mimo że w 1968 roku, po 25 latach nałogu, rzuciła palenie.

Barbara Bush zmarła 17. kwietnia 2018 r. Jak poinformował Jim McGrath, rzecznik rodziny, w ostatnich dniach jej stan pogorszył się na tyle, że zdecydowała się ona na rezygnację z leczenia. Chciała tylko przyjmować leki, które uśmierzyłyby ból.

Żona Georg'a Busha i matka George'a W. Busha od wielu lat chorowała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Typowymi objawami schorzenia są trudności z oddychaniem, duszności, długotrwały kaszel. Chory często zapada na infekcje dróg oddechowych.

Zobacz film: "2 mln Polaków cierpi na chorobę płuc. Połowa o tym nie wie"

1. Czynniki ryzyka POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to podstępny wróg, który powoduje zatory w przepływie powietrza z płuc. Długo rozwija się w ukryciu, nie dając jednoznacznych objawów. Zazwyczaj jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na drażniące układ oddechowy związki zawarte w dymie papierosowym.

Tytoń jest sprawcą ok. 90 proc. zachorowań na POChP. Z kolei 10 proc. chorych to pracownicy lakierni, hut. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa także ekspozycja na toksyczne związki zawarte w lakierach i farbach. Narażone są również osoby, będące biernymi palaczami.

Stosunkowo nowym czynnikiem ryzyka POChP jest zanieczyszczenie powietrza. Smog przyczynia się do rozwoju chorób układu oddechowego. Sprzyja astmie, zapaleniom płuc, alergiom wziewnym.

2. Przebieg choroby

Wdychany dym tytoniowy działa szkodliwie na błonę śluzową, jaka wyściela oskrzela. Wskutek tego zwiększa się wydzielanie śluzu oraz dochodzi do przerostu gruczołów produkujących śluz. W tym czasie w błonie śluzowej zwiększa się liczba komórek zapalnych, które wydzielają substancje uszkadzające tkankę płucną, co prowadzi do nieodwracalnego zmniejszenia średnicy małych oskrzeli i oskrzelików oraz zniszczenia miąższu płuca (rozedmy) w ich otoczeniu.

Chory ciężej oddycha, jednak bardziej ograniczony jest wydech niż wdech. U niektórych pacjentów prowadzi to do nadmiernego zalegania powietrza w płucach, czyli do rozdęcia płuc. Zjawiska te są przyczyną duszności.

3. Leczenie POChP

POChP jest chorobą, o której stale mówi się zbyt mało. Eksperci szacują, że w Polsce cierpi na nią ok. 2 mln osób, z czego duża część nie jest tego świadoma. Co więcej, Polacy nie wiążą tej choroby z paleniem papierosów sądząc, że nałóg tytoniowy prowadzi jedynie do raka płuc.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest rzucenie palenia. Dopiero po wyeliminowaniu czynnika ryzyka można podjąć terapię. Polega ona na przyjmowaniu m.in. leków przeciwcholinergicznych, czyli rozkurczających mięśnie gładkie oskrzeli oraz zmniejszaniu wydzialania śluzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza