Trwa ładowanie...

Są pijani, chociaż nie tknęli alkoholu. Tak groźna choroba może dawać o sobie znać

 Karolina Rozmus
06.01.2023 17:14
Tak może objawiać się zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego
Tak może objawiać się zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (Getty Images)

Odurzenie, dezorientacja, problemy z mową lub chodem? To może być zespół autobrowaru, czyli skutek przekształcania spożytych przez chorego węglowodanów w etanol. Pojawia się w przebiegu coraz częściej diagnozowanej przez gastrologów choroby – zespołu przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, choć nie tylko SIBO może go powodować.

spis treści

1. SIBO – te osoby muszą uważać

- SIBO to przerost flory bakteryjnej jelita. Dochodzi do tego w sytuacji, kiedy w jelicie cienkim, w którym naturalnie znajdują się niewielkie ilości kolonii bakteryjnych, pojawia się ich zdecydowanie więcej czy wręcz bardzo dużo. To sytuacja patologiczna, bo jelito cienkie jest chronione barierą kwasu solnego oraz mechanicznie zastawką krętniczą, która oddziela jelito grube od cienkiego – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie gastrolog, dr n. med. Dariusz Maj.

Ekspert mówi, że choroba dotyka najczęściej osób po zabiegach chirurgicznych, w tym po operacjach bariatrycznych, zabiegach na jelitach, w tym wskutek choroby Leśniowskiego-Crohna. Narażone są także osoby po długiej antybiotykoterapii, ale to nie wszystko.

Zobacz film: "Produkty, które nasilają objawy zapalenia jelit"

- Jest mocno związany z różnymi innymi problemami zdrowotnymi: dysfunkcją tarczycy, chorobami autoimmunologicznymi, problemami fizjologicznymi czy anatomicznymi związanymi z budową jelita. Może pojawiać się po operacjach czy wskutek długotrwałego przyjmowania określonych leków – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. Ewa Stachowska, kierownik Katedry i Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

SIBO najczęściej objawia się silnymi wzdęciami brzucha
SIBO najczęściej objawia się silnymi wzdęciami brzucha (Getty Images)

- Z kolei przypominające SIBO czynnościowe zaburzenia funkcji jelita jelita mogą też być skutkiem długotrwałego stresu, diety bazującej na produktach wysokoprzetworzonych, zbyt intensywnej aktywności fizycznej u osób, które nie są do niej odpowiednio przygotowane, a która może doprowadzić do niedokrwienia jelita – dodaje ekspertka.

Przyznaje, że jeszcze dekadę temu SIBO była niemal nieznane, a dziś wiadomo, że SIBO wcale nie jest takie rzadkie.

Jak rozpoznać jego objawy? Jeden z nich jest szczególnie zaskakujący

2. Mylące symptomy. Czym jest zespół autobrowaru?

- Najbardziej charakterystycznym objawem SIBO są silne wzdęcia, ale w przebiegu choroby obserwuje się też niedobory witaminy B12, zaburzenia w metabolizmie folianów, zaparcia lub biegunki, bóle brzucha – wylicza ekspertka i dodaje, że pacjenci często mierzą się jednocześnie z zespołem przewlekłego zmęczenia.

Jednak najbardziej zaskakującym objawem choroby jest zespół autobrowaru. W literaturze nazywa się go także zespołem fermentacji jelitowej (GFS) lub zespołem endogennej fermentacji alkoholowej.

Może powodować:

  • zaburzenia chodu,
  • odurzenie,
  • dezorientację,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • utratę koordynacji.

W jednym z badań naukowcy, prezentując model postępowania z pacjentem z rozpoznanym zespołem autobrowaru, piszą nawet, że osobę "ze skrajnie wysokim stężeniem alkoholu we krwi należy leczyć z powodu ostrego zatrucia".

- W tym zespole bakterie i grzyby przekształcają węglowodany w etanol. Wówczas przez jelita do krwiobiegu może wchłaniać się alkohol, dając objawy typowe dla upojenia alkoholowego – mówi prof. Stachowska.

Za produkcję etanolu w jelitach odpowiedzialne są określone mikroorganizmy, bakterie i grzyby.

Mowa o:

  • Klebsiella pneumoniae
  • Candida albicans
  • Candida glabrata
  • Saccharomyces cerevisiae
  • Candida intermedia
  • Candida parapsilosis
  • Candida kefyr.

Badania wskazują, że zespół autobrowaru powiązany jest z dysbiozą jelitową, a ta z kolei może się wiązać nie tylko z SIBO, ale też z zespołem jelita drażliwego (IBS), chorobą Leśniowskiego-Crohna, cukrzycą lub niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) związaną z otyłością. Jednocześnie, o czym wspominała już prof. Stachowska, SIBO może współwystępować z tymi chorobami.

Naukowcy zajmujący się tym niezwykłym schorzeniem przyznają, że zespół autobrowaru jest rzadko diagnozowany, a zarazem niedodiagnozowany.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze