Są w kosmetykach i pudełkach na pizzę. KE: Stwarza niedopuszczalne ryzyko dla zdrowia ludzi
Substancje zwane wiecznymi chemikaliami od dawna stanowią przedmiot dyskusji. Mówi się o ich szkodliwym wpływie na organizm ludzki i są na to dowody naukowe. Komisja Europejska właśnie podjęła decyzję o ograniczeniu stosowania niektórych z PFAS w celu "ochrony zdrowia ludzi i środowiska".
1. Komisja Europejska zadecydowała
PFAS (ang. per- and polyfluoroalkyl substances), substancje per- i polifluoroalkilowe, obejmują aż 4700 związków chemicznych. Stosuje się je od lat 50 XX wieku w różnych gałęziach przemysłu. Dziś wchodzą w skład wielu farb, klejów, detergentów, izolacji przewodów elektrycznych. Znajdziemy je w powłokach nieprzywierających patelni i garnków, kosmetykach, a nawet opakowaniach do przechowywania żywności.
Badania jednak sugerują, że niektóre z tych związków w sposób negatywny oddziałują na zdrowie ludzkie oraz szkodzą środowisku. W najnowszym, opublikowanym 19 września komunikacie, Komisja Europejska poinformowała, że "ich stosowanie w niektórych produktach stwarza niedopuszczalne ryzyko dla zdrowia ludzi i środowiska".
Na mocy rozporządzenia REACH KE podjęła decyzję o ograniczeniu stosowania dwóch podgrup PFAS - kwasu undekafluoroheksanowego (PFHxA) i substancji pokrewnych PFHxA.
Ograniczenie to zakaże sprzedaży i stosowania PFHxA w:
tekstyliach konsumenckich, takich jak kurtki przeciwdeszczowe,
opakowaniach żywności, takich jak pudełka na pizzę,
piankach hydroizolacyjnych,
kosmetykach, takich jak produkty do pielęgnacji skóry,
w niektórych zastosowaniach pianki gaśniczej, takich jak szkolenia i testy.
2. PFAS uszkadzają wątrobę i mogą powodować raka
Zakrojone na szeroką skalę badania PFAS, głównie na zwierzętach, dowiodły, że związki te niosą szereg zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Wpływają negatywnie na pracę tarczycy i płodność, zaburzając gospodarkę hormonalną. Niektóre badania wykazały również, że "wieczne chemikalia" sprzyjają odkładaniu się cholesterolu, a tym samym wpływają negatywnie na wątrobę. U osób narażonych na działanie PFAS zaobserwowano zwiększenie masy wątroby, stan zapalny i podwyższony poziom aminotransferazy alaninowej (ALT) w osoczu.
Naukowcy odkryli też powiązania między PFAS a niektórymi typami nowotworów, m.in. rakiem jądra czy nerki. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaliczyła dwa związki - kwas perfluorooktanowy (PFOA) i kwas perfluorooktanosulfonowy (PFOS) do odpowiednio: rakotwórczych lub potencjalnie rakotwórczych substancji.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.