Trwa ładowanie...

Sab Simplex – czym jest i jak działa na kolkę u dzieci

Krople Sab Simplex powinno się zawsze dawkować ściśle według zaleceń lekarskich
Krople Sab Simplex powinno się zawsze dawkować ściśle według zaleceń lekarskich (123rf.com)

Kolka u małych dzieci może stanowić naprawdę spory problem. Występuje ona najczęściej między pierwszym a trzecim miesiącem życia. W sytuacji, gdy niemowlę po karmieniu zaczyna głośno płakać, ma wzdęty i twardy brzuszek możemy podejrzewać, że przyczyną jest atak kolki. Bolesne dolegliwości mogą się utrzymywać do kilku minut do nawet kilku godzin. Kolka nie jest groźna dla niemowlaka jednak sprawia mu wiele przykrości. Na szczęście istnieją sposoby na kolkę. Jednym z nich jest Sab Simplex środek mający na celu normalizację czynności przewodu pokarmowego niemowlaka.

spis treści

1. Czym jest kolka u dzieci

Kolka jest następstwem skurczu jelit. Objawia się bólem i wzdęciem brzuszka. Ataki kolki pojawiają się najczęściej między pierwszym a trzecim miesiącem życia. Sama w sobie nie jest groźna dla dzieci, jednak jest dla nich bardzo dokuczliwa. Objawy mogą się utrzymywać od kilku minut do nawet kilku godzin i najczęściej znikają tak samo nagle, jak się pojawiły.

Kolka pojawia się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych po karmieniu. Według lekarzy czynnikiem sprzyjającym atakom kolki jest niedojrzały przewód pokarmowy niemowlaków. Dziecko ma trudności z przetworzeniem nawet łatwostrawnych pokarmów takich jak mleko matki czy sztuczny pokarm.

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"
Naturalne sposoby na ból brzuszka u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzuszka u dziecka [10 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć różny charakter – od łagodnego, skurczowego, po ostry, tępy i trudny

zobacz galerię

Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń u bardzo małych dzieci. Kolka, choć nie jest groźna dla niemowlaków, jest dla nich dużym obciążeniem psychicznym. Dlatego w momencie ataku należy postarać się uspokoić maleństwo. Najlepiej wziąć je na ręce, przytulić i kołysać.

Opiekun w tym momencie powinien zachować spokój. Najgorsze co można zrobić to wpaść w panikę. Dziecku udzielają się nasze emocje. Gdy sytuacja zostanie względnie opanowana, należy zacząć działać.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na kolkę, na przykład: delikatny masaż brzuszka, ciepłe okłady, napary ziołowe oraz kąpiel. Obecnie są również powszechnie dostępne w aptekach środki wspomagające przemianę materii dla niemowląt takie jak na przykład krople Sab Simplex.

2. Co to jest Sab Simplex

Sab Simplex to dostępne bez recepty kropelki, których zadaniem jest złagodzenie dolegliwości związanych z kolką czy wzdęciami. Substancją czynną preparatu jest simetikon - ten sam, którego dorośli używają w przypadku wzdęć, czasem także zgagi i refluksu. Znajduje się on także w wielu innych lekach przeznaczonych dla dzieci. Jest bezpieczny dla organizmu i nie powoduje skutków ubocznych.

Krople Sab Simplex powinno się zawsze dawkować ściśle według zaleceń lekarskich. Zazwyczaj jednak zaleca się dodawanie do butelki mleka około piętnastu kropel środka Sab Simplex. Preparat można też mieszać z innymi płynami takimi jak na przykład herbatka czy sok. Jak do tej pory nie zaobserwowano działań niepożądanych wynikających z podawania kropel Sab Simplex.

Swoją skutecznośc suplement ten zawdzięcza przede wszystkim dużej dawce, którą można jednorazowo podać dziecku. W ostatnim czasie pojawił się jednak problem z jego dostępnością w aptekach, dlatego rodzice częściej sięgają po alternatywy, takie jak Espumisan w kroplach czy zwykły napar z kopru włoskiego.

3. Czy Sab Simplex jest bezpieczny

Pomimo stosowania dość dużej dawki leku, nie odnotowano poważnych konsekwencji płynących z jego przyjmowania. Czasem u dzieci obserwuje się wzdęcia, zwiększoną liczbę gazów i lekkie nudności, jednak na pewno nie jest to stan zagrażający ich życiu.

Nie oznacza to, że lek jest w 100% bezpieczny. Każdy składnik można przedawkować, dlatego należy trzymać się zaleceń lekarza lub farmaceuty, aby nie doszło do powikłań.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze