Sądziła, że ma krwiaka pod paznokciem. Diagnoza zmieniła jej życie
Amerykanka Maria Sylvia zauważyła u siebie ciemne przebarwienie pod płytką paznokcia. Myślała, że to jest krwiak. W końcu postanowiła iść do lekarza, ten jednak nie miał dla niej dobrych wiadomości. Okazało się, że jest to czerniak podpaznokciowy. Kobieta musiała przejść dwie operacje. Podzieliła się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych.
1. Od dziesięciu lat żyła z przebarwieniem pod paznokciem
Maria Sylvia pochodzi z miasta Alexandria, w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. W wieku 15 lat zauważyła na swoim prawym kciuku ciemną smugę, która biegła prostopadle do naskórka pod płytką paznokcia. Na początku sądziła, że jest to krwiak, ale na wszelki wypadek udała się do dermatologa. Usłyszała wtedy, że nie ma powodu do niepokoju.
Od tej wizyty minęła dekada, a zmiana była wciąż widoczna. W styczniu 2022 roku 25-latka postanowiła jeszcze raz zasięgnąć porady specjalisty, zrobiła to w sumie za namową kolegi. Lekarz wykonał biopsję diagnostyczną, która wykazała, że cierpi na rzadką odmianę czerniaka określaną jako czerniak podpaznokciowy (ang. subungual melanoma). To jest nowotwór złośliwy, który powstaje z melanocytów tzw. komórek barwnikowych skóry. Dotyczy około jednego procenta pacjentów.
Wśród czynników ryzyka wystąpienia czerniaka podpaznokciowego wymienia się uraz mechaniczny, zaburzenia odporności lub przewlekłe infekcje, ciemny fenotyp skóry oraz podeszły wiek. Jest bardzo trudny do rozpoznania, ponieważ przypomina krwiak pod paznokciem.
W celu dalszego leczenia kobieta udała się do onkologa. Usłyszała, że jest jego pierwszą tak młodą pacjentką, która zmaga się z czerniakiem podpaznokciowym.
Zobacz także: Trafił do szpitala z rozedmą płuc, przyczyna zszokowała lekarzy. "Pierwszy taki przypadek w historii medycyny"
2. "Widok kciuka po leczeniu chirurgicznym był straszny"
25-latka przeszła dwie operacje – najpierw wykonano całkowite usunięcie płytki paznokciowej, a następnie ubytek pokryto przeszczepem skóry. Dzięki temu ostatniemu zabiegowi kobieta uniknęła amputacji paliczka.
"Widok kciuka po leczeniu chirurgicznym był straszny" - mówi Maria Sylvia na nagraniu na TikToku. Obecnie dziewczyna jest teraz pod obserwacją lekarzy.
Postanowiła podzielić się swoją historią w mediach społecznościowych. Spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem internautów. - Ludzie pisali do mnie, żebym opowiedziała więcej o mojej chorobie. I tak też zrobiłam - dodaje.
Wszystkie zmiany barwnikowe, które utrzymują się powyżej sześciu miesięcy pod płytką paznokciową, są wskazaniem do wykonania biopsji z badaniem histopatologicznym.
Anna Tłustochowicz dziennikarka Wirtualnej Polski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.