Salpingoskopia – jakie są jej zastosowania? Przebieg i możliwe powikłania
Salpingoskopia to jedna z metod pozwalających na ocenę stanu jajowodów. Badanie jest wykorzystywane w różnych procedurach medycznych, także w diagnostyce niepłodności. Zwykle przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym. Jakie są wskazania do wykonania salpingoskopii? Jakie są ograniczenia i potencjalne ryzyka związane z badaniem?
1. Czym jest salpingoskopia i jakie są jej zastosowania?
Salpingoskopia to badanie endoskopowe, które jest przydatne w ocenie funkcji jajowodów. Metoda pozwala bowiem uwidocznić wnętrze jajowodów oraz ocenić ich błonę śluzową pod kątem patologicznych zmian i zrostów.
Endoskopowe badanie jajowodów wykorzystuje się w określonych przypadkach do diagnostyki i leczenia części problemów z płodnością. Należące do żeńskiego układu rozrodczego jajowody pełnią bowiem bardzo ważną funkcję w procesie zapłodnienia. Nawet niewielkie ich zwężenie może istotnie komplikować starania o potomstwo.
Salpingoskopia czasem znajduje także zastosowanie w niektórych rodzajach operacji.
Czy badanie salpingoskopii jest powszechnie stosowane w diagnostyce?
O wskazaniu do endoskopowego badania jajowodów decyduje lekarz. Jednak ze względu na jego inwazyjny charakter, nie stosuje się go często w celach diagnostycznych.
2. Cel i procedura przeprowadzania salpingoskopii
Salpingoskopia umożliwia diagnostykę i leczenie pewnych zaburzeń i chorób ginekologicznych. Metoda może, chociażby uzupełniać laparoskopię ginekologiczną, która wykorzystywana jest zarówno do wykrywania nieprawidłowości w narządach rodnych kobiet, jak i do przeprowadzania zabiegów.
Salpingoskopię można wykonać zarówno w czasie hydrolaparoskopii (laparoskopia przezpochwowa), jak i podczas tradycyjnej laparoskopii.
Czy badanie salpingoskopii jest bolesne?
Salpingoskopię w połączeniu z laparoskopią przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dlatego też sam zabieg nie jest dla pacjentki bolesny. Pewien dyskomfort pojawia się najczęściej po badaniu, jednak ma on umiarkowane nasilenie.
Przebieg badania
Jak już zostało wspomniane, procedurę przeprowadza się zwykle po podaniu znieczulenia ogólnego. W przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym konieczne może być pozostanie na czczo przez 6 godzin przed procedurą. Jednak o dokładnym przygotowaniu do badania salpingoskopii informuje pacjenta lekarz.
Po tym jak znieczulenie zacznie działać, przez kanał szyjki macicy wprowadzony zostaje fiberoskop. Dalej ma miejsce rozpoznanie wejścia do jajowodów oraz przejście do każdego z nich. W trakcie badania lekarz ocenia błonę śluzową jajowodów, określa też ewentualne nieprawidłowości i patologie jej struktury, jak np. zrosty.
Salpingoskopia najczęściej wiąże się z jednodniowym pobytem w szpitalu. Pacjentka po zabiegu zostaje poinformowana także o obowiązujących zaleceniach.
Zwykle zaleca się przez kilka dni po badaniu:
- odpoczynek,
- rezygnację z aktywności seksualnej,
- ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego.
Co oznaczają wyniki badania salpingoskopii?
Jak już zostało wspomniane, ta technika obrazowania w ginekologii może być wykorzystana z różnych wskazań, nie tylko w przypadku diagnostyki niepłodności. Dlatego też interpretacja wyników badania salpingoskopii zawsze należy do lekarza.
3. Bezpieczeństwo i ewentualne powikłania związane z salpingoskopią
Salpingoskopia, jak część innych procedur medycznych, wiąże się także z pewnym ryzykiem powikłań. Badanie niesie za sobą ryzyko perforacji jajowodu, dlatego też wykonuje się je tylko, jeśli jest konieczne.
Endoskopowe badanie jajowodów znajduje zastosowanie głównie u tych pacjentek, u których korzyści wynikające z przeprowadzenia salpingoskopii są większe niż ewentualne ryzyko.
4. Gdzie można wykonać badanie salpingoskopii i jakie są jego koszty?
Z uwagi na to, że salpingoskopia nie jest rutynowym badaniem, nie znajduje się też w standardowej ofercie ginekologicznej. Tę metodę badań drożności jajowodów oferują przede wszystkim niektóre kliniki, zajmujące się zaawansowaną diagnostyką i leczeniem niepłodności.
Natomiast w celu określenia kosztów badania najlepiej jest skontaktować się z wybraną kliniką.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.