Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Salpingoskopia

Avatar placeholder
05.09.2013 14:39
Salpingoskopia
Salpingoskopia

Salpingoskopia jest badaniem endoskopowym wnętrza jamy macicy i światła jajowodów za pomocą specjalnej sondy optycznej – fiberoskopu, którą wprowadza się przez kanał szyjki macicy. Umożliwia ona ocenę błony śluzowej jajowodów pod kątem wykluczenia wszelkich nieprawidłowości jej struktury, a przede wszystkim obecności zrostów (pozapalnych, pozabiegowych), które bardzo często są przyczyną trudności z zajściem w ciążę, czyli tak zwanej niepłodności mechanicznej u kobiet. Wykrycie takich zmian pozwala na podjęcie działań w celu przywrócenia drożności jajowodów, a tym samym zwiększenia szansy kobiety na posiadanie potomstwa.

Badanie to nie jest zbyt często wykonywane z uwagi na jego inwazyjny charakter i możliwe powikłania (ryzyko perforacji jajowodu). Salpingoskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i wymaga ona jednodniowej hospitalizacji. Po badaniu pacjentka może odczuwać dyskomfort w postaci lekkiego bólu podbrzusza, który łagodzony środkami przeciwbólowymi zwykle ustępuje w ciągu kilku dni.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.