Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Samobadanie piersi

Avatar placeholder
05.09.2013 14:04
Samobadanie piersi
Samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest ważnym sposobem wczesnego wykrycia raka piersi. Samodzielne badanie piersi przebiega w dwóch procesach, pierwszy polega na oglądaniu stanu piersi, drugi na badaniu dotykowym. Kobieta powinna badać swoje piersi w ciepłym miejscu, w którym będzie sama i będzie mogła się skupić. Najlepiej raz w miesiącu wieczorem przed kąpielą lub udaniem się spać. Dzięki samodzielnemu badaniu piersi można szybko zauważyć niepokojące zmiany i podjąć natychmiastowe leczenie.

spis treści

1. Badania piersi

1.1. Oglądanie stanu piersi w pozycji stojącej

  • Kobieta powinna rozebrać się do pasa i stanąć przed lustrem. Należy zwrócić uwagę na zmiany w wyglądzie piersi, ich kształcie, wielkości. Trzeba przyjrzeć się kolorowi brodawek, kolorowi piersi, wszelkim wypryskom, dołkom i wciągnięciom skóry. Wielkość brodawek należy porównać i dokładnie obejrzeć górną część piersi dochodzącą do pachy.
  • Kolejnym etapem badania jest obejrzenie piersi z profilu. Kobieta powinna spleść ręce z tyłu głowy i odwrócić się tak, by zobaczyć biust z jednego, a potem z drugiego boku.
  • Wzrokowe badanie piersi to także uciskanie bioder w taki sposób, aby można było odczuć napinanie mięśnie klatki piersiowej i dokładne obejrzenie piersi w takim stanie.
  • Na zakończenie tego etapu badania należy pochylić się do przodu i obejrzeć biust. Uwagę powinny zwrócić zagłębienia, pofałdowania skóry, zmiany w kształcie piersi i wyciągnięcia brodawek.

1.2. Badanie dotykowe w pozycji siedzącej lub leżącej

  • Rozpoczynając badanie dotykowe, kobieta powinna położyć się wygodnie na plecach i podłożyć prawą rękę pod głowę. Następnie lewą dłonią uciskać pierś i przesuwać dłoń po całym obszarze piersi. Aby badanie było dobrze przeprowadzone, należy nie pomijać żadnego fragmentu piersi, a dłoń trzymać równolegle do powierzchni skóry i dotykać pierś całą dłonią.
  • Warto sprawdzać także węzły chłonne pachy i okolicy nadobojczykowej, ponieważ rak piersi często daje przerzuty do tych miejsc.
  • Następnie należy zbadać lewą pierś, kładąc pod głowę lewą rękę i dotykając piersi prawą dłonią.

2. Jak badać piersi?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • Profilaktyka raka piersi polega na systematycznym badaniu gruczołu. Podczas badania należy wykonywać ruchy dłonią w kształcie okręgów – okręgi zatacza się od największego koła po obwodzie piersi w kierunku sutka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Warto przy tym wykonywać małe kółka prostopadle do kierunku ruchu. Dzięki temu cały gruczoł zostanie zbadany.
  • Innym sposobem jest wykonanie ruchów promienistych, podobnych do tarczy zegara. Dłoń trzeba przesuwać od brodawki w kierunku „godziny 12”, potem „1” i tak dalej, zataczając małe koła.
  • Dobrym sposobem na zbadanie piersi są ruchy z góry na dół. Należy sobie wyobrazić, że pierś dzieli się na wąskie pionowe paski, po nich trzeba kierować ruch dłoni z góry na dół i zataczać małe koła.

Regularnego badania wymagają nawet zdrowe piersi, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy rozwinie się nowotwór. Do badań obowiązkowych należy także mammografia piersi. Każda kobieta po 40 roku życia raz na rok powinna przystąpić do tego badania. Badanie to, podobnie jak cytologia, jest refundowane.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze