Sanatorium za darmo. Ta grupa nie musi płacić za turnus
Pobyt w sanatorium to szansa na poprawę zdrowia i regenerację, ale koszty takiego wyjazdu mogą być znaczące. Nie wszyscy muszą jednak płacić za turnus. Niektórzy mogą skorzystać z bezpłatnego pobytu.
W tym artykule
Sanatorium za darmo
Sanatoria w Polsce oferują szeroką gamę zabiegów dostosowanych do potrzeb różnych pacjentów. Wśród nich znajdują się m.in. inhalacje, lecznicze kąpiele, ćwiczenia w basenach, krioterapia, gimnastyka, masaże czy laseroterapia.
Standardowo pobyt w sanatorium wiąże się z pewnymi kosztami dla pacjenta, głównie za wyżywienie i zakwaterowanie. Pacjent musi zapłacić określoną kwotę, a wysokość tych opłat zależy od sezonu (konkretne sumy są ustalane przez NFZ).
Nie każdy musi jednak płacić. Z darmowego pobytu mogą skorzystać dzieci i młodzież do 18. roku życia. Ponadto, prawo do darmowego turnusu mają osoby, które potrzebujące rehabilitacji, by wrócić do pracy (muszą posiadać ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej).
Co zrobić, by nie płacić za turnus?
Aby móc ubiegać się o bezpłatny pobyt w sanatorium, trzeba spełnić kilku istotnych warunków.
Pacjent powinien pobierać zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub otrzymywać rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Wymaga to również uzyskania odpowiedniego skierowania oraz dokumentacji potwierdzającej stan zdrowia i potrzebę rehabilitacji.
Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku mają wejść w życie zmiany dotyczące kwalifikacji do sanatorium.
Leczenie uzdrowiskowe na NFZ cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów, jednak w ostatnich latach system kwalifikacji budził wiele kontrowersji ze względu na wydłużony czas oczekiwania na decyzję.
Ministerstwo Zdrowia chce usprawnić cały proces, stąd zapowiadane zmiany. Resort proponuje m.in. rozszerzenie grupy lekarzy uprawnionych do kwalifikacji na leczenie uzdrowiskowe. Oprócz lekarzy balneologów i specjalistów medycyny fizykalnej decyzje będą mogli podejmować również:
specjaliści chorób wewnętrznych,
lekarze medycyny rodzinnej,
reumatolodzy,
ortopedzi.
Źródła
- ZUS
- WP abcZdrowie
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.