Trwa ładowanie...

Sangwinik - kim jest i jakie ma cechy?

Sangwinik, choleryk, flegmatyk i melancholik to cztery typy osobowości, które zostały opisane w czasach starożytnych przez Hipokratesa. Jego spostrzeżenia były na tyle trafne, że stały się bazą dla obecnie funkcjonujących klasyfikacji. Jakie cechy ma sangwinik? Jakie są jego mocne i słabsze strony?

Zobacz film: ""Futro z misia". Grażyna Zielińska: "Mam temperament i osobowość!""

spis treści

1. Kto to sangwinik?

Sangwinik, obok choleryka, flegmatyka i melancholika jest jednym z czterech typów temperamentu, wyróżnionych i opisanych w V w. p. n. e. przez Hipokratesa, uznawanego za ojca medycyny. Klasyfikacja ta stała się inspiracją dla potomnych, a jej nazewnictwo oraz podstawowe założenia funkcjonują do dziś.

Według Hipokratesa o ludzkim temperamencie człowieka decyduje rodzaj cieczy dominującej w organizmie. Założył, że ludzkie ciało produkuje cztery podstawowe rodzaje płynów. To:

  • krew (saguis),
  • śluz (flegma),
  • żółć (chole),
  • czarna żółć (malanos – czarny).

W myśl idei, że charakter człowieka zależy od płynu, który dominuje w jego organizmie, w przypadku sangwinika decydującą rolę przypisuje się krwi. U choleryków dominuje żółć, u melancholików – czarna żółć, zaś u flegmatyków - flegma.

2. Typy osobowości według Hipokratesa

Według teorii Hipokratesa ludzie należą do jednej z czterech kategorii:

  • flegmatyk jest zrównoważony, powolny, solidny, ugodowy i bardzo spokojny. Można na nim polegać,
  • melancholik jest nerwowy, zlękniony, spięty i powściągliwy. Cechuje go skłonność do refleksyjności i zadumy,
  • choleryk typ energiczny i gwałtowny, często nadpobudliwy. Ma skłonności przywódcze. To ekstrawertyk o wysokiej pobudliwości i wyrazistej ekspresji.

O sangwiniku mówi się, że to najbardziej pożądany typ osobowości: zrównoważony, energiczny i otwarty, barwny i entuzjastyczny.

Trzeba pamiętać, że tak naprawdę nikt nie posiada cech typowych dla wyłącznie jednej osobowości. Zwykle typy wzajemnie się mieszają i uzupełniają. Atrybuty sangwinika mogą dominować. Możliwe kombinacje to sangwinik choleryk, jak również sangwinik melancholik czy sangwinik flegmatyk. Aby ustalić, które typ osobowości jest dominujący, wystarczy wypełnić test osobowości.

3. Cechy sangwinika

Sangwinik to osoba radosna, otwarta i spontaniczna, również przyjazna i szalenie towarzyska. Bardzo chętnie spędza czas w otoczeniu innych ludzi. Do pełni szczęścia potrzebuje obecności innych. Jest wrażliwa na potrzeby innych i łatwo nawiązuje z nimi kontakt. Sangwinik nie jest pamiętliwy, potrafi wybaczać błędy. Sangwinicy uznawani są za osoby wiecznie młode duchem. Niczym się przesadnie nie przejmują. Cechują się lekkością w podchodzeniu do problemów dnia codziennego. Nie stresują się niepotrzebnie. Wierzą, że z każdej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście. Wyznają przy tym zasadę „chwytaj dzień”.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Motorem do działania dla sangwinika są emocje. Gdy się w coś zaangażuje całym sercem, staje się zdeterminowany i pełen zapału. Zwykle jednak szybko się nudzi i nieustannie dąży do tego, by w życiu się coś działo.

Sangwinik ma duże poczucie humoru, lubi być w centrum uwagi. Jest optymistą, a pokłady jego energii są nie do wyczerpania. To spontaniczny ekstrawertyk. Można powiedzieć, że trudno go nie zauważyć. Jest cenionym i szanowanym liderem. Ma kreatywny umysł, pełen pomysłów i odważnych koncepcji.

Pomimo zapędów przywódczych sangwinik jest zazwyczaj lubiany przez swoje otoczenie. Pogodny i charyzmatyczny przyciąga ludzi w niewymuszony i naturalny i w sposób. Mówi żywo, a i dużo gestykulując. Chętnie żartuje, ale i docenia żarty innych.

4. Wady sangwinika

Sangwinik, dusza towarzyska i żywe srebro, posiada również wady. Jest chaotyczny w działaniu, roztargniony i zapominalski, niesystematyczny i niesłowny. Dużo mówi, nie daje dojść do słowa – jest kiepskim słuchaczem. Nic nie cieszy go bardziej niż możliwość opowiadania o własnym życiu, poglądac, refleksjach i zainteresowaniach. Ponadto ma skłonność do koloryzowania i ubarwiania opowieści, przez co często wydaje się mało wiarygodny.

Ponadto sangwinik, chociaż nie brak mu motywacji, często przecenia swoje możliwości. Na przykład podejmuje się realizacji kilku zadań, choć nie jest w stanie temu podołać. Ma to związek z tym, że bywa niefrasobliwy. Idzie na żywioł, rzadko coś planuje.

5. Jaka praca dla sangwinika?

Ponieważ w pracy zawodowej dobrze jest wykorzystywać naturalne predyspozycje, sangwinik powinien zdobyć zawód, który pozwoli mu błyszczeć, działać na linii frontu i porywać za sobą tłumy, a także mieć kontakt z ludźmi, stwarzać okazję do przemawiania i kontaktowania się z ludźmi. Branże, w których odnajdzie się sangwinik to dziennikarstwo telewizyjne, aktorstwo, polityka, a także handel.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.