Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Sangwinik - kim jest i jakie ma cechy?

Sangwinik, choleryk, flegmatyk i melancholik to cztery typy osobowości, które zostały opisane w czasach starożytnych przez Hipokratesa. Jego spostrzeżenia były na tyle trafne, że stały się bazą dla obecnie funkcjonujących klasyfikacji. Jakie cechy ma sangwinik? Jakie są jego mocne i słabsze strony?

Zobacz film: ""Futro z misia". Grażyna Zielińska: "Mam temperament i osobowość!""

spis treści

1. Kim jest sangwinik?

Sangwinik to osoba radosna, otwarta i spontaniczna, również przyjazna i szalenie towarzyska. Osoba o tym temperamencie kocha skupiać na sobie uwagę innych. Z przyjemnością opowiada barwne i zabawne anegdoty, bywa spontaniczny i emocjonalny. To co jest dla niego typowe to duże poczucie humoru. Ma w sobie ogromne pokłady energii i uwielbia nowe wrażenia, ale niestety czasem brak mu wystarczającej determinacji do działania. Zorganizowanie nie jest jego mocną stroną.

Sangwinik, obok choleryka, flegmatyka i melancholika jest jednym z czterech typów temperamentu, wyróżnionych i opisanych w V w. p. n. e. przez Hipokratesa, uznawanego za ojca medycyny. Klasyfikacja ta stała się inspiracją dla potomnych, a jej nazewnictwo oraz podstawowe założenia funkcjonują do dziś.

Według Hipokratesa o ludzkim temperamencie człowieka decyduje rodzaj cieczy dominującej w organizmie. Założył, że ludzkie ciało produkuje cztery podstawowe rodzaje płynów. To:

 • krew (saguis),
 • śluz (flegma),
 • żółć (chole),
 • czarna żółć (malanos – czarny).

W myśl idei, że charakter człowieka zależy od płynu, który dominuje w jego organizmie, w przypadku sangwinika decydującą rolę przypisuje się krwi. U choleryków dominuje żółć, u melancholików – czarna żółć, zaś u flegmatyków - flegma.

2. Typy osobowości według Hipokratesa

Jakie są typy osobowości wg Hipokratesa? Teoria starożytnego greckiego lekarza, jednego z prekursorów współczesnej medycyny, mówi o tym, że ludzie należą do jednej z czterech kategorii:

 • flegmatyk jest zrównoważony, powolny, solidny, ugodowy i bardzo spokojny. Można na nim polegać,
 • melancholik jest nerwowy, zlękniony, spięty i powściągliwy. Cechuje go skłonność do refleksyjności i zadumy,
 • choleryk typ energiczny i gwałtowny, często nadpobudliwy. Ma skłonności przywódcze. To ekstrawertyk o wysokiej pobudliwości i wyrazistej ekspresji.

O sangwiniku mówi się, że to najbardziej pożądany typ osobowości: zrównoważony, energiczny i otwarty, barwny i entuzjastyczny.

Trzeba pamiętać, że tak naprawdę nikt nie posiada cech typowych dla wyłącznie jednej osobowości. Zwykle typy wzajemnie się mieszają i uzupełniają. Atrybuty sangwinika mogą dominować. Możliwe kombinacje to sangwinik choleryk, jak również sangwinik melancholik czy sangwinik flegmatyk. Aby ustalić, które typ osobowości jest dominujący, wystarczy wypełnić test osobowości.

3. Cechy sangwinika

Sangwinik bardzo chętnie spędza czas w otoczeniu innych ludzi. Do pełni szczęścia potrzebuje obecności innych. Jest wrażliwa na potrzeby innych i łatwo nawiązuje z nimi kontakt. Sangwinik nie jest pamiętliwy, potrafi wybaczać błędy.

Sangwinicy uznawani są za osoby wiecznie młode duchem. Niczym się przesadnie nie przejmują. Cechują się lekkością w podchodzeniu do problemów dnia codziennego. Nie stresują się niepotrzebnie. Wierzą, że z każdej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście. Wyznają przy tym zasadę „chwytaj dzień”.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Motorem do działania dla sangwinika są emocje. Gdy się w coś zaangażuje całym sercem, staje się zdeterminowany i pełen zapału. Zwykle jednak szybko się nudzi i nieustannie dąży do tego, by w życiu się coś działo.

Sangwinik ma duże poczucie humoru, lubi być w centrum uwagi. Jest optymistą, a pokłady jego energii są nie do wyczerpania. To spontaniczny ekstrawertyk. Można powiedzieć, że trudno go nie zauważyć. Jest cenionym i szanowanym liderem. Ma kreatywny umysł, pełen pomysłów i odważnych koncepcji.

Pomimo zapędów przywódczych sangwinik jest zazwyczaj lubiany przez swoje otoczenie. Pogodny i charyzmatyczny przyciąga ludzi w niewymuszony i naturalny i w sposób. Mówi żywo, a i dużo gestykulując. Chętnie żartuje, ale i docenia żarty innych.

4. Wady sangwinika

Sangwinik, dusza towarzyska i żywe srebro, posiada również wady. Jest chaotyczny w działaniu, roztargniony i zapominalski, niesystematyczny i niesłowny. Dużo mówi, nie daje dojść do słowa – jest kiepskim słuchaczem. Nic nie cieszy go bardziej niż możliwość opowiadania o własnym życiu, poglądac, refleksjach i zainteresowaniach. Ponadto ma skłonność do koloryzowania i ubarwiania opowieści, przez co często wydaje się mało wiarygodny.

Ponadto sangwinik, chociaż nie brak mu motywacji, często przecenia swoje możliwości. Na przykład podejmuje się realizacji kilku zadań, choć nie jest w stanie temu podołać. Ma to związek z tym, że bywa niefrasobliwy. Idzie na żywioł, rzadko coś planuje.

5. Jaka praca dla sangwinika?

Ponieważ w pracy zawodowej dobrze jest wykorzystywać naturalne predyspozycje, sangwinik powinien zdobyć zawód, który pozwoli mu błyszczeć, działać na linii frontu i porywać za sobą tłumy, a także mieć kontakt z ludźmi, stwarzać okazję do przemawiania i kontaktowania się z ludźmi.

Towarzyski sangwinik posiada cechy, które dzięki którym w łatwy sposób nawiązuje relacje z innymi osobami. Ponieważ wśród innych czuje się jak ryba w wodzie, z pewnością odnajdzie się w zawodzie sprzedawcy lub handlowca. Umiejętność budowania relacji z innymi, a także zdolność formułowania jasnych komunikatów to dwie kompetencje, odgrywające istotną rolę w zawodzie przedstawiciela handlowego.

Ekstrawertyczna osobowość, pewność siebie i umiejętność zjednywania sobie ludzi sprawiają, że sangwinik doskonale odnajdzie się w roli aktora. Ponieważ kocha być w centrum uwagi, jest odważny i towarzyski z pewnością zrealizuje się w zawodzie muzyka lub wokalisty. Praca artystyczna nie tylko rozwinie w sangwiniku jego wrażliwość, otwartość i empatię. Dzięki koncertom, festiwalom i wydarzeniom muzycznym sangwinik zaprezentuje swoje umiejętności i nawiąże nowe relacje z ludźmi.

Inne branże, w których odnajdzie się sangwinik to dziennikarstwo telewizyjne oraz polityka.

6. Jak postępować z sangwinikiem?

Sangwinicy wielu osobom kojarzą się z wesołymi, gadatliwymi ekstrawertykami. Osoby o tym typie temperamentu uwielbiają nie tylko opowiadać o sobie, ale również być w centrum uwagi. Kochają być adorowane, komplementowane.

Na rodzinnych spotkaniach czy domówkach skupiają na sobie uwagę innych osób, ponieważ opowiadają barwne i nierzadko zabawne historie ze swojego życia. Ten rodzaj zachowania sprawia, że wielu ludziom sangwinik może wydawać się człowiekiem inspirującym, a także pełnym życia optymistą.

Warto wspomnieć o tym, że rutynowe lub długofalowe zadania nudzą sangwinika. Z większym entuzjazmem podchodzi on do spontanicznych wyjazdów czy niespodzianek. Zdarza się, że niektóre zachowania sangwinika bywają postrzegane negatywnie. Nadmierny ekstrawertyzm, chaotyczność, ogromna potrzeba dominowania nad resztą to cechy, którymi sangwinik może zrazić do siebie ludzi.

Jak postępować z sangwinikiem? Przede wszystkim, nie warto wchodzić z nim w niepotrzebne potyczki słowne. Sangwinik to człowiek znany ze swojej pogodnej natury. Nie lubi kłótni i sporów. To co cechuje ten typ temperamentu to duża otwartość oraz dystans do nieprzychylnych opinii.

7. Sangwinik a choleryk

Sangwinik, podobnie jak choleryk jest typem ekstrawertyka. Niektóre osoby odczuwają trudność w odróżnienia tych dwóch typów osobowości. Jak zatem odróżnić typ sangwiniczny od cholerycznego? Na jakie zachowania zwrócić uwagę?

Cholerycy kojarzą się energicznością, emocjonalnością oraz gwałtownością. Ludzie będący sangwinikami również są emocjonalni, spontaniczni i pełni życia. To, co odróżnia choleryka od sangwinika to nieumiejętność znoszenia krytycznych uwag. Ten typ osobowości miewa trudności z nawiązaniem relacji, ponieważ zachowuje się w sposób władczy. Kiedy czuje się ignorowany, popada w złe emocje. Może wówczas powiedzieć rozmówcy coś niemiłego.

Sangwinikowi znacznie łatwiej nawiązać nowe przyjaźnie, ponieważ jest niezwykle przyjacielski i kreatywny. Cechuje się ogromną otwartością i potrafi opowiadać zabawne anegdoty. Sangwinicy, w przeciwieństwie do choleryków nie złoszczą się o drobnostki.

8. Życie w związku z sangwinikiem

Sangwinik nie bez powodu nazywany jest duszą towarzystwa. Uwielbia głośno i barwnie opowiadać, czym zyskuje sobie sympatię otoczenia. Związek z tym typem temperamentu bywa nie tylko romantyczny i szalony, ale również pełen ekscytacji i zaskakujących wydarzeń. Ponieważ sangwinik kocha czerpać z życia pełnymi garściami, w związku z nim nigdy nie ma nudy. Sangwinicy kochają wrażenia i emocje, nie boją się nowych wyzwań. Może być to dość trudne dla takich typów jak flegmatyk czy melancholik. Ekstrawertczna osobowość sangwinika, który uwielbia być w centrum uwagi może po pewnym czasie przytłoczyć spokojną osobę, która, choć mniej mówi, również potrzebuje zostać zauważoną i wysłuchaną.

Związek z sangwinikiem może sprawiać także pewną trudność perfekcjonistom i planistom. Sangwinicy nie lubią życiowej rutyny i nie są dobrzy w planowaniu. Zdarza im się zapominać o ważnych rzeczach takich jak wywiadówka czy wizyta u stomatologa. Nie przywiązuje szczególnej wagi do dat, z tego powodu może również zapomnieć o rocznicy ślubu czy urodzinach przyjaciela. Jego lekkomyślność może zostać wówczas zinterpretowana jako brak zaangażowania.

9. Sangwinik - test

Przeczytaj poniższe zdania i sprawdź, czy sangwinik jest twoim typem temperamentu.

 1. Z reguły jestem uśmiechnięty i czuję się szczęśliwy.
 2. Staram się nie skupiać na rzeczach, na które nie mam wpływu.
 3. Przyjaciele uważają mnie za spontanicznego optymistę.
 4. Rodzina ceni mnie za moje poczucie humoru.
 5. Kiedy poznaję nowe osoby, nie czuję się skrępowany. Nie mam problemów z nawiązywaniem relacji.
 6. Nie lubię rutynowych działań. Zdecydowanie bardziej cenię sobie te kreatywne.
 7. Nie lubię planować czegoś z dużym wyprzedzeniem. Kocham spontaniczne spotkania i sytuacje.
 8. Czasem bywam chaotyczny.
 9. Nie potrafię się gniewać na innych.
 10. Nieprzyjemne i kąśliwe uwagi otoczenia zamieniam w żart. Nie lubię sporów.

Rozwiązanie testu:

Jeśli powyższe stwierdzenia pasują do twojego opisu, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że posiadasz temperament sangwinika.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza