Sapioseksualizm – na czym polega?
Sapioseksualizm to pociąg do osób o ponadprzeciętnej inteligencji. Piękno umysłu przy wyborze partnera ma o wiele większe znaczenie niż wygląd czy charakter. Wiedza i inteligencja, także emocjonalna, to jedne z najważniejszych kryteriów oceny wartości drugiej osoby. Kto pociąga sapioseksualistów i jakie szanse mają ich związki?
1. Co to jest sapioseksualizm?
Sapioseksualizm to określenie preferencji seksualnych, w których najważniejszą rolę odgrywa szeroko pojęta inteligencja i życiowa mądrość. Przejawiać ją mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Pojęcie pochodzi od łacińskiego sapio, co znaczy rozumiem, wiem, ale także smakuję, kosztuję.
Osoby sapioseksualne pociąga wysoki iloraz inteligencji i chęć rozwoju intelektualnego. Mniejsze znaczenie ma wygląd zewnętrzny czy pochodzenie społeczne. Dla nich nie ma nic bardziej seksownego niż piękny umysł, a intelekt jest fetyszem, bazą relacji i najbardziej podniecającym atrybutem potencjalnego partnera.
Niektórzy uważają, że sapioseksualizm to jedynie trend i snobizm, będący dowodem na to, że osoby sapioseksualne są przekonane o własnej niezwykłości. Ponieważ dla podkreślenia tego faktu potrzebują wyjątkowego partnera, okazują zainteresowanie wyłącznie osobami, które wyróżniają się mądrością, wyjątkowym zdolnościami czy bardzo wysokim IQ. Dla osoby sapioseksualnej nie jest ważne posiadanie dyplomu. Najważniejsza jest inteligencja i wiedza życiowa.
2. Kto pociąga sapioseksualistę?
Osoby o preferencji sapioseksualne, decydując się na związek partnerski, oceniają kandydata na podstawie:
- inteligencji,
- posiadanej wiedzy,
- wszechstronnych umiejętności,
- zdolności odnajdywania się w każdej sytuacji,
- błyskotliwości.
Charakterystyczne jest to, że osoby sapioseksualne nie wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia, seks uznają za drugorzędny element związku, a i potrzebują sporo czasu, by kogoś poznać i mu zaufać. Są przekonane, że związek oparty na fizycznej atrakcyjności nie ma sensu i przyszłości. Piękni, ale nieinteresujący ludzie zadowalają na krótko.
To dlatego osoby sapioseksualne dużo czasu spędzają czas na rozmowach. Fizyczne pożądanie pojawia się zdecydowanie później. Warunkiem związku jest więź intelektualna. Grą wstępną jest filozoficzna dysputa.
Sapioseksualizm polega na odczuwaniu pociągu seksualnego i emocjonalnego do osób wyróżniających się ponadprzeciętną inteligencją. Tym samym pociągające są osoby:
- ponadprzeciętnie inteligentne,
- ciekawe i inspirujące,
- oczytane, posiadające obszerną, interdyscyplinarną wiedzę,
- umiejące prowadzić ciekawe rozmowy i dyskusje,
- mające ciekawe zainteresowania i niepospolite pasje,
- pięknie się wypowiadające,
- mające wyczucie smaku,
- potrafiące odnaleźć się i zachować w każdej sytuacji,
- chcące się rozwijać i pogłębiać wiedzę, idące naprzód i mające wysokie aspiracje.
- z otwartym umysłem,
- wyjątkową inteligencją emocjonalną,
- ceniące ambitne i interesujące rozrywki,
- błyskotliwe, mające inteligentne poczucie humoru, rzucające cięte riposty.
3. Jakie są związki sapioseksualne?
Ponieważ zaledwie jedna na kilkanaście osób ma ponadprzeciętną inteligencją, wybitne zdolności i umysł, który jest w stanie zainteresować osobę o preferencjach sapioseksualnych, pojawiają się spore problemy ze znalezieniem odpowiedniego partnera oraz budowaniem trwałego związku. Gdy się to jednak uda, pary sapioseksualne wiodą szczęśliwe życie.
Eksperci są zadnia, że zwiazki sapioseksualne są bardzo dobrze zgrane, nie grozi im szybkie rozstanie. Ma to związek ze szczególnym podejściem do relacji. Nie bez znaczenia jest nietuzinkowy wymiar atrakcyjności partnera, który jest uzależniony przede wszystkim od inteligencji, także emocjonalnej.
4. Test na sapioseksualizm
Intelekt jest pociągający dla wielu osób. Czy to oznacza sapioseksualizm? By uzyskać odpowiedź, warto rozwiązać test, analizując i odpowiadając na pytania:
Czy pociągają cię jedynie osoby o wyjątkowej inteligencji? Czy prawdą jest, że nie zwracasz uwagi na wygląd oraz cechy charakteru, a jedynie na inteligencję, wykształcenie, sposób wysławiania się lub umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji bądź polemiki?
Czy rezygnujesz z bliższej znajomości, gdy okazuje się, że osoba nie ma ponadprzeciętnych zdolności? Osoba, która nie czyta książek, nie jest partnerem do dyskusji.
W potencjalnym partnerze interesuje cię nade wszystko wewnętrzne piękno i piękny umysł? Rozstałaś/łeś się kiedyś z kimś, kto twoim zdaniem nie dorównywał ci pod względem intelektu?
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.