Sebidin - działanie, wskazania, skład, możliwe skutki uboczne
Sebidin to lek w postaci tabletek do ssania, który zawiera dichlorowodorek chloroheksydyny i kwas askorbinowy, jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Głównym wskazaniem do stosowania tego leku jest łagodzenie objawów, takich jak ból i podrażnienie gardła oraz bezgłos, który może towarzyszyć infekcjom jamy ustnej lub gardła. Jak stosować Sebidin? Czy istnieją skutki uboczne związane z przyjmowaniem Sebidin? Jak długo można stosować Sebidin?
1. Co to jest Sebidin i do czego jest stosowany?
Sebidin to lek w postaci tabletek do ssania, który jest stosowany do miejscowego leczenia objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani. Jego aktywnymi składnikami są chlorheksydyny dichlorowodorek i witamina C.
Chlorheksydyna wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, działając zarówno bakteriostatycznie, jak i bakteriobójczo wobec bakterii Gram-dodatnich, Gram-ujemnych oraz drożdżaków Candida albicans. Sebidin pomaga także w uzupełnieniu zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, które występuje w stanach zapalnych błony śluzowej gardła i krtani.
2. Skład leku Sebidin
Substancje czynne leku Sebidin to chlorheksydyny dichlorowodorek (5 mg) oraz kwas L-askorbinowy (50 mg). Substancje pomocnicze to sacharoza, metyloceluloza, talk, stearynian magnezu, żółcień chinolinowa (E104), czerwień koszenilowa (E124) oraz aromat landrynkowy.
3. Dawkowanie leku Sebidin
Sebidin należy stosować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania bądź zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Osoby dorosłe i dzieci powyżej 12. roku życia powinny ssać jedną tabletkę co 6 godzin, pamiętając, że maksymalna dzienna dawka to 4 tabletki.
Lek powinno się stosować po posiłku i po umyciu zębów. Przez pierwsze 2 godziny po zażyciu tabletki nie zaleca się płukania jamy ustnej ani spożywania większych ilości płynów. Osobom z cukrzycą lub próchnicą zaleca się ostrożność ze względu na zawartość sacharozy w produkcie.
4. Skutki uboczne po zastosowaniu leki Sebidin
Podobnie jak wiele innych leków, Sebidin może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdej osoby. Możliwe skutki uboczne to:
- podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
- podrażnienie żołądka,
- biegunka,
- wysypka,
- świąd,
- złuszczanie nabłonka jamy ustnej,
- obrzęk ślinianek przyusznych.
Warto wiedzieć, że stosowanie leku powyżej 7 dni może prowadzić do działań niepożądanych w postaci przebarwień na grzbiecie języka, na powierzchni zębów i uzupełnieniach stomatologicznych wykonanych z akrylanów. Zmiany te jednak zazwyczaj ustępują samoistnie.
W pojedynczych przypadkach u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit, takie jak nudności, wymioty i odbijanie. W takich przypadkach należy przerwać stosowanie leku.
Sebidin może powodować zaburzenia smaku, które zazwyczaj ustępują po 4 godzinach od jego zastosowania. Konsultacja z lekarzem jest wskazana, gdy po trzech dniach od rozpoczęcia stosowania preparatu nie nastąpi poprawa samopoczucia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.