Trwa ładowanie...

Sekretyna - czym jest i jakie pełni funkcje w organizmie

Sekretyna to jeden z hormonów jelitowych, który pełni w ludzkim organizmie wiele istotnych funkcji. Jeśli jego poziom jest nieprawidłowy, może to świadczyć między innymi o chorobach trzustki. Sekretynę można także podawać w leczeniu niektórych zaburzeń. Zobacz, jakie funkcje pełni i po co robić badania na określenie jej poziomu.

spis treści

1. Co to jest sekretyna?

Sekretyna to hormon jelitowo-żołądkowy, a właściwie peptyd wydzielany w przewodzie pokarmowym. Działa przede wszystkim w żołądku, jelitach, ale także w trzustce, regulując ich pracę.

Zobacz film: "Produkty, które niszczą trzustkę"

Wydzielany jest, kiedy organizm da sygnał o nadmiernym zakwaszeniu żołądka poprzez soki trawienne. Wydzielana jest wówczas jako nieaktywny hormon - prosekretyna - i dopiero w kontakcie z kwasami ulega aktywacji.

1.1. Funkcje sekretyny

Sekretyna bierze udział w regulowaniu procesów trawiennych i pracy wszystkich narządów i gruczołów odpowiedzialnych za to. Przede wszystkim wpływa na funkcjonowanie jelit, a także wspiera wydzielanie soków trzustkowych - w tym między innymi lipazę, amylazę i trypsynę, a także syntezuje produkcję insuliny. Wzmaga ponadto ich działanie.

Odpowiedzialną funkcją sekretyny jest także pobudzanie wydzielania żółci i soków trawiennych, dzięki czemu usprawnia perystaltykę jelit.

2. Kiedy zbadać poziom sekretyny?

Lekarz może zalecić sprawdzenie poziomu sekretyny, kiedy podejrzewa zaburzenia trawienia lub pracy trzustki. Najczęściej na badanie to kieruje się pacjentów z podejrzeniem choroby Zollingera-Ellisona.

Na badanie pacjent powinien przyjść na czczo. Ocena poziomu sekretyny polega na pobraniu krwi żylnej od pacjenta. Na wynik czeka się z reguły jeden dzień.

Tzw. próba sekretynowa to nieco inne badanie - polega na podaniu hormonu do organizmu, a następnie na ocenie pracy trzustki i objętości wydzielanych soków przy pomocy specjalnej sondy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.1. Normy i interpretacja wyników

Według norm, prawidłowy poziom sekretyny nie powinien przekraczać wartości 80ng/ml. W przypadku próby sekretynowej, objętość soku trzustkowego powinien wynosić minimum 2ml na kg masy ciała na godzinę.

Każda nieprawidłowośc może świadczyć o chorobach układu trawiennego. Najczęściej zaburzony wynik próby sekretynowej może wskazywać na:

  • stany zapalne jelit
  • zaburzenia wchłaniania
  • hiperlipidemia
  • marskość wątroby
  • chorobę Zollingera-Ellisona

3. Czy sekretyna leczy autyzm?

Badania prowadzone w latach 90 doprowadziły do stworzenia tezy, jakoby sekretyna miała pomagać w leczeniu autyzmu. Według tych tez, sekretyna jest obecna w strukturach mózgu odpowiedzialnych za pojawienie się zaburzeń rozwoju. Nigdy jednak badania te nie zostały w żaden sposób udowodnione. Terapia autyzmu tą metodą przeprowadzona w Polsce nie przyniosła oczekiwanych rezutatów, w efekcie tezy zostały obalone.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza