Trwa ładowanie...

Sennik, czyli znaczenie snów. Jak powstają sny?

Sennik pozwala poznać znaczenie snów
Sennik pozwala poznać znaczenie snów (iStock.com/Victor_Tongdee)

Człowiek od zawsze zastanawiał się, jak powstają sny oraz czy mają jakieś znaczenie. W tym celu stworzono sennik, czyli zbiór sennych marzeń. Sprawdźmy, na czym polega sen i jakie może mieć znaczenie snów.

spis treści

1. Sennik – jak powstaje sen?

Każdego dnia jesteśmy bombardowani ogromną ilością informacji. Podczas snu mózg analizuje to, co jest wewnątrz naszej głowy. Gdy nasze ciało odpoczywa, mózg intensywnie pracuje wydobywając z pamięci obrazy, o których nie mieliśmy pojęcia.

Sny są tworzone zazwyczaj z zapamiętanych doświadczeń, wydarzeń, pragnień, obaw lub emocji. Dzięki tym danym tworzona jest symulacja świata. Często spotykając we śnie jakąś osobę możliwe, że widzieliśmy ją kiedyś na ulicy, w pracy lub szkole, nie zwracając na nią uwagi. Mózg wychwyca takie informacje i przywraca podczas śnienia.

Zobacz film: "Metoda dzięki której można zasnąć w minutę"

Bodźce wewnętrzne wpływające na sen to m.in.:

  • Pragnienia – jeśli bardzo chcemy wybrać się gdzieś w podróż lub spotkać z kimś z bliskich, może nam się to przyśnić;
  • Powtórzenia – w przypadku, gdy często coś się powtarza, np. zajęcia w szkole lub granie w gry, możliwe, że w przyszłości spotka to nas we śnie;
  • Emocje – nasze odczucia mają duży wpływ na sny. Kładąc się spać po obejrzeniu horroru istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia koszmarów sennych.

Na nasze sny mają także wpływ bodźce zewnętrzne takie jak:

  • Otoczenie – docierające do nas hałasy, zapachy lub inne bodźce mogą wpływać na to co nam się przyśni;
  • Pozycja ciała podczas snu – nienaturalna, niewygodna pozycja ciała może sprawić, że będziemy mieli koszmary lub nieprzyjemne sny.

2. Sennik – jak zapamiętać swoje sny?

Istnieje wiele technik pozwalających na wyćwiczenie zapamiętywania snów. Dobrą metodą jest prowadzenie dziennika snów. Każdego ranka tuż po przebudzeniu powinniśmy zapisywać to co nam się śniło i jakie temu towarzyszyły emocje. Wraz z upływem czasu nasze zapiski będą dłuższe i bardziej szczegółowe.

Pomocne będzie również nastawianie budzika nieco wcześniej niż zwykle. Po nagłym przebudzeniu będziemy mieli szansę na zapamiętanie naszego snu. Inną metodą jest próba przypominania sobie snów każdego ranka. Z czasem wyćwiczona podświadomość będzie utrwalać więcej snów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Sennik – znaczenie najczęstszych snów

Do najczęstszych motywów sennych zaliczamy:

  • Wypadające zęby – sen ten świadczy, że poczucie pewności siebie, samodzielności lub dojrzałości zostało zachwiane. Sen o wypadających zębach może świadczyć o tym, że tracimy nad czymś kontrolę lub ktoś przestaje nam ufać;
  • Ucieczka – tego typu marzenie senne świadczy o ciążących na nas wyzwaniach, które nie do końca wiemy jak rozwiązać;
  • Nagość – nagość w miejscach publicznych towarzysząca nam w snach, informuje o próbie przyjęcia przez nas nowej tożsamości lub spadku pewności siebie;
  • Latanie – zazwyczaj są to przyjemne sny sugerujące nam, że się od czegoś uwolniliśmy, pokonaliśmy ograniczenia;
  • Spadanie – sny o spadaniu towarzyszą nam wtedy, gdy chcemy za bardzo coś kontrolować w naszym życiu.
  • Poszukiwanie toalety – sen o toalecie sugeruje nam, że powinniśmy skupić się na własnych celach i potrzebach, bez stałego patrzenia na innych ludzi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze