Trwa ładowanie...

Siniak po pobraniu krwi - przyczyny, domowe sposoby, preparaty bez recepty

 Paula Jakubasik
10.08.2021 16:49
Siniak po pobraniu krwi znika w ciągu 7-10 dni.
Siniak po pobraniu krwi znika w ciągu 7-10 dni. (Obraz fernando zhiminaicela, Pixabay )

Siniak po pobraniu krwi to fioletowo-czerwona wybroczyna, pojawiająca się w miejscu wkłucia. Zwykle powstaje na skutek nieprzytrzymania opatrunku po pobraniu lub oddaniu krwi. Co warto wiedzieć o siniaku po pobraniu krwi?

spis treści

1. Przyczyny siniaków po pobraniu krwi

Siniak po pobraniu krwi to nieestetyczna fioletowo-czerwona wybroczyna, która obejmuje miejsce wkłucia i okalający je obszar skóry. Siniak znika w ciągu 7-10 dni, a w trakcie leczenia nieustannie zmienia kolor, początkowo jest fioletowo-czerwony, stopniowo jaśnieje, a następnie staje się zielono-żółty. Mają na to wpływ procesy rozkładu hemoglobiny.

Przyczyny powstawania siniaków to problemy z pobraniem krwi, nieumiejętne pobranie próbki przez personel lub brak ucisku po wykonaniu wkłucia. Nie bez znaczenia są również zaburzenia krzepnięcia, trudne do znalezienia żyły, obracanie igłą po wkłuciu, a także wielokrotne próby wkłucia igły.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niekiedy siniak pojawia się również po wyjęciu wenflonu, a u niektórych chorych powstaje twarda grudka wypełniona krwi. Warto pamiętać, że skłonność do siniaków po pobraniu krwi zwiększa:

 • stosowanie leków zwanych antykoagulantami, które zmniejszają krzepliwość krwi (aspiryna, warfaryna i klopidogrel),
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) (np. ibuprofen i naproksen),
 • przyjmowanie oleju rybnego, imbiru lub czosnku (zmniejszanie zdolności krzepnięcia krwi),
 • stan chorobowy, który powoduje łatwe powstawanie siniaków (zespół Cushinga, choroby nerek lub wątroby, hemofilia, choroba von Willebranda lub trombocytopenia).

2. Jak uniknąć siniaka po pobraniu krwi?

 • uciskać miejsce wkłucia przez ok. 3 minuty, bez odkrywania opatrunku (plaster również nie zapewnia odpowiedniego ucisku),
 • wydłużyć czas ucisku jeżeli stosujemy leki przeciwzakrzepowe,
 • nie zginać ręki w łokciu,
 • pozostawić rękę wyprostowaną lub unieść ją ku górze (stale uciskając),
 • bezpośrednio po pobraniu nie nadwyrężać ręki, z której została pobrana krew.

3. Inne powikłania po pobraniu krwi

Reakcje po pobraniu krwi należą do lekkich, sporadycznie notuje się cięższe dolegliwości, ale do tej pory nie doszło do zgonu z powodu tej czynności medycznej. Skutki uboczne po pobraniu krwi to:

 • reakcja wazowagalna (spadek ciśnienia tętniczego, który może prowadzić do omdlenia,
 • uszkodzenie żyły,
 • zakrzepowe zapalenie żył po pobraniu krwi,
 • miejscowe zakażenie skóry.

4. Domowe sposoby na siniaki po pobraniu krwi

W sytuacji, gdy widzimy pojawiającego się siniaka warto schłodzić miejsce wkłucia za pomocą lodu lub mrożonych warzyw, wyjętych z zamrażalnika.

Dobrym pomysłem będzie delikatny masaż w miejscu wkłucia, pomimo dość silnego bólu, czynność ta przyspiesza wchłanianie krwi. Następnie można przygotować okład ze świeżego ananasa, zmiażdżonych liści kapusty, cebuli, czosnku, octu lub aloesu.

Produkty te zmniejszają obrzęk i zasinienie skóry, pozytywnie wpływają również na proces gojenia. Dobroczynne właściwości wykazuje także borówka, który wzmacnia naczynia krwionośne.

5. Preparaty bez recepty na siniaki po pobraniu krwi

Siniak po pobraniu krwi wygląda na tyle nieestetycznie, że wiele osób próbuje różnych metod, by jak najszybciej poprawić wygląd skóry. Warto w tym celu zdecydować się na dostępne bez recepty maści i żele, które zmniejszają opuchliznę i wykazują właściwości przeciwbólowe.

W preparatach tego typu znajdują się następujące substancje:

 • arnika - podstawowy wyciąg roślinny do walki z siniakami,
 • kasztanowiec zwyczajny - uszczelnia naczynia krwionośne i przyspiesza wchłanianie krwi,
 • heparyna - działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie,
 • żywokost - przyspieszenie gojenie i regenerację,
 • nagietek i rumianek - właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.