Trwa ładowanie...

Gdy zbliżenia bolą...

Pochwa nawilża się samoistnie podczas aktu seksualnego, ale nawet podniecająca myśl może doprowadzić do pojawienia się wilgoci. Ten naturalny proces może jednak zostać tymczasowo lub na stałe zakłócony. Suchość pochwy może być wywołana przez wiele różnych czynników, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak zwalczać suchość w pochwie?

1. Przyczyny suchości pochwy

Do wystąpienia suchości w pochwie mogą przyczynić się czynniki fizyczne, na przykład uszkodzenie rdzenia kręgowego lub nerwów, skutki uboczne przyjmowanych leków lub narkotyków, niski poziom hormonów oraz nieprawidłowo funkcjonujące gruczoły. Za brak nawilżenia pochwy odpowiedzialne mogą być także czynniki psychologiczne. Jeśli kobieta uprawia seks pod wpływem presji partnera, poziom jej podniecenia drastycznie maleje, a niekiedy nie jest ona w stanie odbyć stosunku. Aby uniknąć suchości pochwy, kobieta musi mieć faktyczną ochotę na seks. W przeciwnym razie, jeżeli zgodzi się na stosunek „dla świętego spokoju”, będzie to dla niej mało satysfakcjonujące doświadczenie. Niekiedy za suchością pochwy kryje się większy problem. Niektóre kobiety mają za sobą trudne doświadczenia seksualne, które uniemożliwiają im czerpanie przyjemności z seksu. Brak ochoty na współżycie może być skutkiem molestowania lub gwałtu. Także dotkliwy stres może odebrać chęć na seks i zdolność do samoistnej lubrykacji pochwy. Problemy z nawilżeniem pochwy mogą być również wynikiem kłopotów w związku, depresji lub choroby psychicznej.

Zobacz film: "Alkohol i seks"

2. Jak pozbyć się suchości w pochwie?

Jeżeli przyczyną dolegliwości jest fizyczna lub psychologiczna niezdolność do nawilżenia pochwy, konieczna jest profesjonalna pomoc. Lekarz pomoże określić, skąd biorą się problemy z suchością pochwy i jakie opcje leczenia są dostępne w danym przypadku. Doraźnym sposobem na rozwiązanie tej kwestii jest stosowanie lubrykantów. Środki nawilżające pochwę są nieocenione w poprawie doznań kobiety. Nie należy jednak rezygnować z diagnozy i leczenia problemu. Lubrykanty należy potraktować jako tymczasową pomoc.
Co wchodzi w skład lubrykantów? Większość dostępnych środków zawiera glicerynę, hydroksyetylocelulozę lub glikol propylenowy. Niektóre lubrykanty mają w swoim składzie także aloes lub octan witaminy E, ponieważ substancje te mają działanie nawilżające i poprawiają regenerację skóry. We wszystkich specyfikach znajdują się także substancje, które przywracają równowagę pH, a w większości lubrykantów obecne są również środki konserwujące. Suchość pochwy może znacznie utrudniać aktywność seksualną. Wiele kobiet, które mają problemy z nawilżeniem pochwy podczas aktu seksualnego sięga po lubrykanty. Środki te spełniają swoją funkcję i pomagają podczas stosunku, ale jest to tylko tymczasowe rozwiązanie. Jeśli suchość w pochwie nie mija, warto udać się do lekarza i dotrzeć do źródła problemów z nawilżeniem pochwy. Niekiedy konieczne jest bowiem rozpoczęcie leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza