Trwa ładowanie...

Skarpetki złuszczające - działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, bezpieczeństwo

 Paula Jakubasik
30.08.2022 14:44
Skarpetki złuszczające to jednorazowe nakładki na stopy, które prowadzą do złuszczenia martwego naskórka.
Skarpetki złuszczające to jednorazowe nakładki na stopy, które prowadzą do złuszczenia martwego naskórka. (adobestock)

Skarpetki złuszczające to maski zakładane na stopy na kilkadziesiąt minut, które już po kilku dniach prowadzą do samoistnego złuszczenia martwego naskórka. Po zastosowaniu skarpetek złuszczających stopy są gładkie, miękkie w dotyku i nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Czy skarpetki złuszczające są bezpieczne i warto je stosować?

spis treści

1. Na czym polega działanie skarpetek złuszczających?

Skarpetki złuszczające to maski do stóp wypełnione aktywnie działającym płynem, który pozostawia się na skórze przez kilkadziesiąt minut, a następnie zmywa ciepłą wodą.

Skarpetki już po kilku dniach wywołują samoistne złuszczanie martwego naskórka, razem ze zgrubieniami, zrogowaceniami oraz odciskami.

Zobacz film: "Domowa kąpiel przeciwgrzybiczna"

Działanie złuszczających skarpetek wynika z dużej zawartości kwasów owocowych, kwasu glikolowego, mlekowego, salicylowego lub cytrynowego, mają one za zadanie sprowokowanie usuwania naskórka i jednoczesną poprawę kondycji stóp.

Popularnym składnikiem jest również mocznik o właściwościach wygładzających i zmiękczających oraz rumianek, który koi podrażnienia i wykazuje działanie przeciwbakteryjne.

2. Przeciwwskazania do stosowania skarpet złuszczających

Skarpetki złuszczające to domowy zabieg poprawiający kondycję stóp, który zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. Mimo to, nie powinien być stosowany w niektórych przypadkach, głównym przeciwwskazaniem jest ciąża.

Okazuje się, że kwasy obecne w składzie mogą negatywnie oddziaływać na rozwijający się płód, a także grozić wystąpieniem skutków ubocznych, takich jak przebarwienia skórne, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety.

Nie warto korzystać z maski na stopy również w czasie karmienia piersią, ponieważ składniki aktywne mogą przenikać do mleka matki. Pozostałe przeciwwskazania to uszkodzenia i choroby skóry, skarpetki mogłyby dodatkowo je pogłębić, a nawet doprowadzić do pojawienia się blizn.

Skorzystanie z zabiegu wyklucza również grzybica oraz alergia na jakikolwiek składnik produktu. Dużą ostrożność zaleca się osobom chorym na cukrzycę, ze względu na dużą skłonność do pękania skóry. Szczególnym przeciwwskazaniem jest stopa cukrzycowa, zespół Reya oraz anemia.

3. Skutki uboczne stosowania skarpetek złuszczających

Skarpetki złuszczające mają silne działanie na stopy i prowadzą do widocznego złuszczenia skóry, a nawet odchodzenia jej w całych płatach. W teorii są bezpieczne, o ile nie przetrzymujemy ich dłużej niż zaleca producent i jesteśmy świadomi, kiedy nie należy z nich korzystać.

Warto mieć również na uwadze, że składniki aktywne skarpetek oddziałują również na paznokcie, mogą prowadzić do ich uszkodzenia lub rozwarstwienia.

Działanie skarpetek złuszczających jest widoczne gołym okiem, ale nie obejmuje wyłącznie miejsc, posiadających zrogowacenia czy przerost naskórka, takich jak pięty.

Po zastosowaniu preparatu łuszczy się również skóra na wierzchniej stronie stóp, sprawiając, że staje się jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia. U wielu osób skarpetki powodują podrażniania, a nawet poparzenia, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry.

Niestety stopy przez pewien czas po kuracji są bardziej narażone na zakażenia bakteryjne i grzybicze. Zdarza się również, że skóra staje się na tyle cienka, że chodzenie wywołuje ból, a nawet najwygodniejsze buty prowadzą do bolesnych otarć.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze