Trwa ładowanie...

Skarżyła się na wzdęty i spuchnięty brzuch. Okazało się, że ma guza ważącego aż 20 kilogramów

Avatar placeholder
20.04.2022 09:14
Skarżyła się na wzdęty i spuchnięty brzuch. Okazało się, że ma guza ważącego aż 20 kilogramów
Skarżyła się na wzdęty i spuchnięty brzuch. Okazało się, że ma guza ważącego aż 20 kilogramów (Getty Images)

Hinduska miała mocno spuchnięty, wzdęty i ociężały brzuch. Postanowiła zasięgnąć porady lekarza, który przepisał jej leki przeciwbólowe i odesłał do domu. Po kilku dniach stan zdrowia kobiety uległ pogorszeniu. Trafiła do szpitala, gdzie przeszła operację. Okazało się, że przyczyną jej uciążliwych dolegliwości był guz, który ważył aż 20 kilogramów.

spis treści

1. Miała spuchnięty i wzdęty brzuch

Kobieta pochodząca z Uttar Pradesh, jednego ze stanów Indii, skarżyła się na wzdęty i spuchnięty brzuch. Nie lekceważąc objawów, wybrała się do lekarza pierwszego kontaktu, który powiedział, że nic jej nie będzie i przepisał leki przeciwbólowe.

W ciągu kilku dni kobieta podupadła na zdrowiu, brzuch był coraz większy i bardziej wzdęty. Miała problemy z poruszaniem się z powodu osłabienia organizmu. Zgłosiła się więc do szpitala, gdzie lekarze przeprowadzili kompleksowe badania.

2. Guz ważył 20 kilogramów

Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"

Hinduska musiała przejść operację, która trwała pięć godzin. W jej trakcie chirurdzy znaleźli w brzuchu przyczynę uciążliwych dolegliwości - guza ważącego aż 20 kilogramów. Lekarz prowadzący dr Rajul Abhishek powiedział, że jest to rzadki pierwotny nowotwór otrzewnej.

Czym jest otrzewna? Jest to błona surowicza, która pokrywa od wewnątrz ścianę jamy brzusznej i wszystkie narządy znajdujące się w niej, czyli wątrobę, śledzionę, żołądek, część dwunastnicy, jelito cienkie, większość jelita grubego i górną część odbytnicy, część pęcherza moczowego oraz jajniki.

Zobacz także: Żyje z glejakiem mózgu od ośmiu lat. Mimo ciężkiej choroby potrafi cieszyć się każdym dniem

3. Co to są nowotwór otrzewnej?

Pod pojęciem nowotworu otrzewnej kryje się grupa pierwotnych i wtórnych nowotworów. Ich cechą wspólną jest rozsiew wewnątrzotrzewnowy, który odbywa się drogą cyrkulacji płynu otrzewnowego. Przerzut do otrzewnej może dawać m.in.: rak żołądka, jelita grubego, trzustki, wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego i jajnika.

Pierwotny rak otrzewnej wywodzi się z bezpośrednio z otrzewnej, a wtórny jest wynikiem przerzutu nowotworowego. W ich przebiegu pojawiają się często takie objawy jak: ból o charakterze podobnym do zapalenia wyrostka robaczkowego, powiększenie obwodu jamy brzusznej, utrata masy ciała czy częstomocz.

Przy raku otrzewnej, w zależności od jego rodzaju, stosuje się przede wszystkim leczenie chirurgiczne mające na celu usunięcie jak największej masy guza.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze