Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szlachta

Skierowanie do lekarza - kiedy jest potrzebne, do jakiego lekarza nie jest potrzebne, badania dodatkowe

Avatar placeholder
14.09.2021 18:24
Skierowanie jest dokumentem wydawanym przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalistę na dalsze leczenie, diagnostykę lub badanie krwi
Skierowanie jest dokumentem wydawanym przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalistę na dalsze leczenie, diagnostykę lub badanie krwi (Źródło: Pixabay, autor Darko Stojanovic)

Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wymagane jest jedynie każdorazowe okazanie dokumentu potwierdzającego opłacanie składek. Osoby ubezpieczone mają prawo do korzystania nieodpłatnie z usług oferowanych przez wszystkie placówki opieki medycznej, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Możemy wybierać dowolną placówkę na terenie całego kraju.

spis treści

1. Skierowanie do lekarza - kiedy jest potrzebne?

Skierowanie jest dokumentem wydawanym przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalistę na dalsze leczenie, diagnostykę lub badania laboratoryjne. Osoba wystawiająca skierowanie musi mieć podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług opieki medycznej. Skierowanie może być wypisane na konsultację – wówczas jest to wizyta jednorazowa i na kolejną wizytę także wymagane jest skierowanie lub na objęcie leczeniem specjalistycznym – wówczas jest to skierowanie na cały okres leczenia i jedynie pierwsza wizyta wymaga skierowania, natomiast kolejne odbywają się bez konieczności okazywania nowego skierowania. W przypadku zmiany miejsca leczenia niezbędne jest ponowne wystawienie skierowania do odpowiedniego specjalisty lub ośrodka leczniczego.

Zgłoszenie do psychiatry
Zgłoszenie do psychiatry

Bardzo ważne jest, aby w przypadku kiedy zauważy się jakieś niepokojące symptomy choroby psychicznej,

zobacz galerię

2. Skierowanie do lekarza - do jakiego lekarza nie jest potrzebne?

Zobacz film: "Polacy płacą za badania laboratoryjne, mimo że są one refundowane"

Jest wielu specjalistów, do których posiadanie skierowania nie jest wymagane, oni jednak mogą wystawić skierowanie na dalsze leczenie specjalistyczne.

Są to lekarze pierwszego kontaktu, lekarz ginekolog, onkolog i psychiatra oraz stomatolog. Chorzy na gruźlicę, nosiciele wirusa HIV, osoby uzależnione od alkoholu, substancji odurzających i psychoaktywnych, a także osoby represjonowane i kombatanci wojenni nie wymagają skierowania do lekarza specjalisty. Skierowanie nie jest także wymagane w sytuacjach nagłych lub zagrażających życiu, wówczas pacjenci w trybie nagłym przyjmowani są do szpitala bądź szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zobacz więcej:

3. Skierowanie do lekarza - badania dodatkowe

Lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek kierowania pacjentów na badania diagnostyczne takie jak morfologia, OB, badanie ogólne moczu w celu kontroli stanu zdrowia oraz poszerzenia diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przypadku badań specjalistycznych laboratoryjnych, jak również diagnostyki obrazowej najczęściej skierowanie wystawiane jest przez lekarza w poradni specjalistycznej. Nie każdy lekarz ma prawo do wystawienia skierowania na wszystkie badania, zarówno laboratoryjne, jak i diagnostyczne czy obrazowe. Są to skierowania na badania niezbędne w ramach specjalizacji. Jeżeli jednostka chorobowa przekracza możliwości i kompetencje zarówno diagnostyczne, jak i lecznicze leczenia ambulatoryjnego, wówczas lekarz wypisuje skierowanie do szpitala. Skierowanie do szpitala może być wystawione zarówno przez lekarza pierwszego kontaktu, jak również lekarza specjalistę, a także lekarza dentystę. Lekarz ma prawo zasugerować szpital i oddział, jednak to sam pacjent decyduje, w jakiej jednostce, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, chce być leczony.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze