Skinoren - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Skinoren jest lekiem stosowanym w dermatologii w leczeniu różnych postaci trądziku. Jest preparatem wydawanym bez recepty, który można nabyć w każdej aptece. Skinoren występuje w postaci kremu, który nanosi się na skórę. Trądzik to przykre schorzenie z którym bardzo ciężko czasem sobie poradzić. Warto wybrać się do dobrego lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie.
1. Charakterystyka skinorenu
Skinoren jest lekiem przeznaczonym do leczenia różnych form trądziku. Substancją czynną preparatu jest kwas azelainowy, który wykazuje działanie antybakteryjne.
Kwas azelainowy hamuje także nadmierne rogowacenie naskórka oraz zmniejsza ilość zaskórników, a także działa hamująco na nadmierną aktywność nieprawidłowych komórek barwnikowych naskórka.
Skinoren w swoim składzie posiada jeszcze kwas benzoesowy, makrogologlicerydów stearyniany, mieszanina mono-, di- i triglicerydów wyższych kwasów tłuszczowych, cetearylu oktanonian, glikol propylenowy, glicerol 85% oraz wodę oczyszczoną. Skinoren przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 12 do 18 lat.
2. Wskazanie do stosowania skinorenu
Wskazanie do stosowania skinorenu to przede wszystkim trądzik pospolity oraz przebarwienia występujące na skutek trądziku. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania skinorenu, to nie ma ich dużo.
Przeciwwskazaniem, jak i w każdym innym przypadku, jest uczulenie i nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem. Osoby, które przyjmowały ostatnio jakieś leki lub przyjmują na stałe nawet te dostępne bez recepty, również powinny poinformować o tym lekarza. Tylko wtedy może zapaść decyzja odnośnie stosowania skinorenu.
3. Dawkowanie preparatu
Skinoren należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat przeznaczony jest do stosowania wyłącznie na skórę, którą wcześniej oczyściliśmy. Po oczyszczeniu nanosimy na zmienione chorobowo miejsce krem dwa razy na dobę: rano i wieczorem. Czas stosowania skinorenu zależy od typu trądziku oraz jego nasilenia.
Zobacz także:
Zazwyczaj wyraźną poprawę uzyskuje się po około 4 tygodniach systematycznego stosowania skinorenu. Najlepsze wyniki jednak otrzymuje sie po kilku miesiącach nakładania preparatu. Skinorenu nie można jednak stosować dłużej niż 12 miesięcy. Osoby borykające się z przebarwieniami skóry powinny nakładać skinoren systematycznie przez około 3 miesięce.
4. Skutki uboczne
Skinoren, tak jak i każdy inny lek, może wywołać działania niepożądane. Skutki uboczne po stosowaniu skinorenu zazwyczaj dotykają jedną osobę na dziesięć.
Główne działania niepożądane po naniesieniu skinorenu to: świąd, pieczenie skóry, rumień, suchość oraz łuszczenie się skóry.
Skutki uboczne, które występują rzadziej, bo średnio występują u jednej osoby na sto, to: odbarwienia skóry, łojotokowe zapalenie skóry twarzy i obrzęk. Bardzo rzadko spotyka się obrzęk warg, pęcherze na skórze, owrzodzenia lub reakcja alergiczna.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.