Sklerotyzacja - przyczyny, objawy, leczenie
Choć słowo "sklerotyzacja" kojarzy się z zaburzeniami pamięci, dolegliwość ta nie ma z tym nic wspólnego. Sklerotyzacja podchrzęstna zwykle jest jednym z pierwszych objawów rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej. Dolegliwości nie należy lekceważyć, a odpowiednio szybka reakcja pozwala na zahamowanie postępu schorzenia. Zobacz, czym jest sklerotyzacja i jak sobie z nią radzić.
1. Co to jest sklerotyzacja podchrzęstna
Sklerotyzacja podchrzęstna to proces stopniowej degeneracji, czyli zwyrodnienie kości. Zwykle schorzenie to nie pojawia się samo, ale towarzyszy chorobom reumatycznym. Najczęściej wywołuje ból i problemy z poruszaniem się, wymaga też szybkiego wdrożenia leczenia.
Sklerotyzacja nazywania jest także podchrzęstnym zagęszczeniem kości. Zwykle dotyka obszary najbardziej narażone na zużywanie się - stawy biodrowe, kolanowe, barkowe, a także stawy i kości w kręgosłupie.
Schorzenie to można rozpoznać na podstawie badania radiologicznego, a leczenie zależy od bezpośredniej przyczyny.
2. Przyczyny sklerotyzacji
Sklerotyzacja sama w sobie może być przyczyną choroby zwyrodnieniowej, jednak istnieje grupa czynników, które mogą sprzyjać jej pojawieniu. Przede wszystkim jest to wiek - degeneracja kości jest naturalną konsekwencją starzenia się i może się pojawić u osób po 55 roku życia. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.
Oprócz wieku wśród czynników ryzyka znajdują się:
- brak ruchu i siedzący tryb życia
- częste urazy mechaniczne kości i stawów
- nadwaga i otyłość
Na sklerotyzację są także narażone osoby, które uprawiają intensywny jogging, biorą udział w maratonach, etc. Taka aktywność bardzo obciąża stawy i należy wiedzieć, jak o nie dbać.
3. Objawy sklerotyzacji
Kiedy w organizmie postępują procsy sklerotyzacji, najczęściej towarzyszy im ból i sztywność objętej schorzeniem okolicy. Najbardziej dokuczliwy jest on po dłuższym bezruchu - siedzeniu przez kilka godzin w jednej pozycji czy po wstaniu rano z łóżka.
Osoby cierpiące z powodu sklerotyzacji mają także ograniczoną swobodę ruchu - wówczas często potocznie mówi się o "zastanych kościach". Zmiana pozycji idzie w parze z chwilową sztywnością stawów, która po chwili mija.
Bardzo często poruszaniu się towarzyszy charakterystycznie strzelanie kości i trzeszczenie stawów, a także tkliwość objętej schorzeniem okolicy.
3.1. Objawy sklerotyzacji a zwyrodnienie stawu biodrowego i kolanowego
Jeśli proces sklerotyzacji objął staw biodrowy lub kolanowy, ból najczęściej odczuwany jest z przodu, w pachwinach. Zwykle promieniuje w stronę pośladków. W przypadku degeneracji stawu biodrowego może dojść do znacznego utrudnienia poruszania się.
W przypadku degeneracji stawu kolanowego, zwykle ból pojawia się podczas schodzenia ze schodów lub zbiegania z góry.
3.2. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa a sklerotyzacja
W przypadku sklerotyzacji towarzyszącej zwyrodnieniu kręgosłupa, poruszanie się również jest utrudnionw, a ból zlokalizowany jest głównie tuż przy linii kręgosłupa.
W przebiegu zwyrodnienia kręgosłupa nigdy nie dochodzi do jego całkowitego zesztywnienia.
4. Sklerotyzacja podchrzęstna a leczenie zwyrodnienia
Zignorowana sklerotyzacja może rozwinąć się z chorobę zwyrodnieniową lub reumatoidalne zapalenie stawów. Wówczas leczenie zależne jest od bezpośredniej przyczyny prosesów deneracyjnych oraz od ich lokalizacji.
Pacjentów ze sklerotyzacją można leczyć na kilka sposobów. Podstawą jest farmakoterapia i podawanie środków przecibólowych, zaliczanych do grupy NLPZ - przede wszystkim ketoprofenu i ibuprofenu, a także glikokortykosteroidów.
W przypadku poważnych zmian, można zastosować zabieg artroskopii, który poleg na oczyszczeniu stawu.
Pacjentowi na czas leczenie zwykle zaleca się noszenie kul i uczęszczanie na rehabilitację.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.