Trwa ładowanie...

Skoki ciśnienia tętniczego

Skoki wartości ciśnienia tętniczego mogą być bardzo dokuczliwym objawem. Mogą również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Nie należy więc ich lekceważyć i zawsze trzeba zasięgnąć rady lekarza.

Zobacz film: "Produkty, które obniżą ciśnienie"

Nadciśnienie jest szczególnie dużym problemem w polskim społeczeństwie. Tylko 40% dorosłych Polaków ma prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Najczęściej problem ten rozpoczyna się po 40 roku życia, ale w 5% przypadków dotyka już osób przed 30 rokiem życia.

spis treści

1. Objawy skoków ciśnienia tętniczego

Nagły wzrost ciśnienia może objawiać się bólem i zawrotami głowy, mdłościami, bólem w klatce piersiowej. W zależności od wartości ciśnienia tętniczego, stan taki może stwarzać ryzyko mniej lub bardziej poważnych powikłań, jak na przykład udaru krwotocznego mózgu lub pęknięcia tętniaka rozwarstwiającego aorty.

Ryzyko zgonu w nieleczonym lub źle leczonym nadciśnieniu znacznie wzrasta. Wzrost ciśnienia skurczowego o 20 mmHg (milimetrów słupka rtęci) lub rozkurczowego o 10 mmHG powoduje dwukrotny wzrost ryzyka zgonu z powodów naczyniowych.

2. Przyczyny skoków ciśnienia tętniczego

Przyczyn skoków ciśnienia może być wiele - począwszy od wpływu ciśnienia atmosferycznego, a skończywszy na nieadekwatnie dobranych lekach. Nagły wzrost ciśnienia tętniczego może być związany z pobudzeniem emocjonalnym, przeżytym stresem, napadem lęku przy współistniejących zaburzeniach lękowych.

Przy nagłych i znacznych skokach ciśnienia należy wykluczyć obecność guza nadnerczy (pheochromocytoma) produkującego znaczne ilości adrenaliny.

W przypadku nadciśnienia wtórnego, czyli spowodowanego innymi chorobami, skok ciśnienia może nastąpić w wyniku pogorszenia przebiegu tamtych chorób. Należą do nich między innymi przewlekłe choroby nerek, nadciśnienie naczyniowonerkowe, zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, zaburzenia endokrynologiczne oraz koarktacja aorty. Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na sen pacjenta. Głośne, przerywane długą ciszą chrapanie pacjenta może wskazywać na zespół obturacyjnego bezdechu sennego. W takich sytuacjach, jak wymienione powyżej, aby zlikwidować skoki ciśnienia, należy zmodyfikować leczenie choroby właściwej.

Bardzo częstą przyczyną skoków ciśnienia tętniczego jest nieodpowiednio dobrane dawkowanie leków przyjmowanych z powodu nadciśnienia tętniczego. W takim wypadku charakterystyczne jest występowanie skoków ciśnienia po kilku godzinach od przyjęcia ostatniej dawki leku. W takim przypadku postępowanie polega na zwiększeniu dawki leku. Jeśli nie daje to pozytywnych rezultatów, należy wymienić lek lub wprowadzić dodatkowy.

Osoby z niewyrównanym nadciśnieniem i skokami ciśnienia powinny unikać dużego wysiłku fizycznego.

3. Diagnostyka nadciśnienia

Przy skokach ciśnienia tętniczego konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych. Należą do nich: morfologia krwi obwodowej, badanie biochemiczne krwi (stężenie sodu, potasu, glukozy, kreatyniny, kwasu moczowego, cholesterolu i triglicerydów), badanie ogólne moczu, EKG, badanie dna oka, RTG klatki piersiowej, badanie echokardiograficzne i w zależności od potrzeb - inne badania diagnostyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza