Skóra niemowlęcia jest kilkukrotnie cieńsza od dorosłego – sprawdź jak o nią odpowiednio zadbać
Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego. Rodzic nie musi martwić się o to, że zbyt mocno potrze swoją skórę podczas wycierania lub użyje zapachowego, kolorowego kosmetyku wybranego pośród marketowych półek. Dla niemowlaka zaś szorstki ręcznik, zbyt mocne pocieranie, a do tego używanie źle dobranych produktów kosmetycznych, może zaowocować podrażnieniami, przesuszeniem skóry i dyskomfortem dla malucha. Jak zadbać o delikatną, wrażliwą i cienką skórę maluszka?
1. Tuż po narodzinach – czyli pielęgnacja pępuszka
Dziecko będąc jeszcze w łonie matki może liczyć na tlen i substancje odżywcze dostarczane poprzez pępowinę łączącą maluszka z łożyskiem. Tą drogą usuwane są również zbędne produkty przemiany materii. Pępowina przestaje spełniać swoje role tuż po narodzinach, nie oznacza to jednak, że można się jej po prostu pozbyć.
Po urodzeniu maluszka pępowina zostaje przecięta po jej uprzednim zaciśnięciu, na wysokości około 2 cm. Pozostaje jedynie kikut pępowiny, które zwykle odpada samoistnie między piątą a piętnastą dobą życia noworodka. Choć kikut – początkowo biało-niebieski i wilgotny, a następnie obkurczony i coraz bardziej wysuszony – nie spełnia już żadnych funkcji, to jednak trzeba poświęcić sporo uwagi jego pielęgnacji.
Okolice pępuszka stają się podatne na zakażenia i infekcje. Na skórze, w okolicach pępuszka osadzają się bakterie niechorobotwórcze, które naturalnie zasiedlają skórę. Przy właściwej pielęgnacji nie ma ryzyka ich przemiany w bakterie chorobotwórcze.
Jak należy pielęgnować pępuszek dziecka? Przede wszystkim zabierając się do każdej czynności pielęgnacyjnej, należy dokładnie wymyć i osuszyć ręce. Środowisko wilgotne nie jest wskazane dla pępuszka maluszka, ale i sprzyja rozwojowi bakterii. Podstawowa zasada dotycząca pielęgnacji tych okolic skóry dziecka to pozostawienie miejsca wokół kikuta pępowiny i samego kikuta, suchymi i czystymi. Nie zaleca się używania emolientów, które przedłużają czas odpadania kikuta.
Najlepszym rozwiązaniem jest woda z syndetem, wystarczy te okolice przemywać raz dziennie. Nie powinno się jednak używać "zwykłego" mydła, dla dorosłych, ponieważ skóra maluszka na początku ma inne pH – znacznie wyższe, od skóry dorosłych. Potrzebne są zatem środki myjące o delikatniejszym działaniu. Tutaj doskonale sprawdzi się linia kostek myjących Baby Dove.
Warto pamiętać o tym, że kikut nie jest unerwiony, dlatego jego pielęgnacja nie wiąże się z odczuwaniem bólu czy dyskomfortu dla maluszka. W związku z tym, że kikut po całkowitym wyschnięciu sam odpada, podczas kąpieli nie należy go moczyć. Najlepiej nalewać do wanienki nieco mniej wody, a w przypadku ewentualnego zamoczenia, wytrzeć delikatnie do sucha. Poza wodą z mydłem do pielęgnacji okolic pępuszka najlepiej sprawdzają się patyczki higieniczne lub jałowe gaziki.
Pielęgnacja to podstawa, w postaci właściwego utrzymania w czystości, ale również kwestia odpowiedniego ubierania dzidziusia. Najlepiej sprawdzają się ubranka z materiałów pozwalających skórze oddychać, przepuszczających powietrze. To samo tyczy się pieluszek, które nie mogą być zbyt ciasne, a jeśli nie posiadają specjalnych otworów na kikut, należy delikatnie odginać ich brzegi i pozostawiać skórę maluszka na czas wietrzenia, bez żadnego okrycia.
2. Czas kąpieli
Kąpiel ma być dla dzidziusia przyjemnością i okazją do tego, by czas spędzony na pielęgnacji, był jednocześnie zacieśnianiem więzi. Każdy dotyk skóry maluszka przez rodzica, budzi pozytywne emocje, pozwala nawiązywać relacje, które są tak ważne od pierwszych dni życia maluszka. Jednak Nie każdy maluszek lubi kąpiel, a do tego chociażby pojawianie się potówek sprawia, że pielęgnacja w trakcie kąpieli wymaga jeszcze większej uwagi.
Przede wszystkim należy stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do kąpieli dzieci. Nie mogą to być produkty kosmetyczne jakich używają dorośli, ze względu na silne substancje myjące w nich zawarte oraz nieodpowiednie pH. Poza tym skóra maluszka szybko traci nawilżenie, bo jest cienka, a jej warstwa lipidowa nie zapewnia właściwej ochrony, stąd wszelkiego rodzaju barwniki, siarczany, które pojawiają się w produktach dla dorosłych, u najmłodszych mogą powodować podrażnienia.
Na rynku nie brakuje linii kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry maluszków. Jest nią między innym Baby Dove. Linia oferująca gamę produktów o hipoalergicznych, bez dodatków mydła , barwników oraz doskonale przebadanych, jak chociażby szampony przebadane okulistycznie i nieszczypiące w oczy.
W zależności od potrzeb maluszka i jego skóry, można skorzystać z linii Baby Dove Rich Moisture, która przeznaczona została do pielęgnacji skóry normalnej i suchej, oraz linii Baby Dove Sensitive Moisture przeznaczonej do skóry wrażliwej.
O czym warto pamiętać podczas kąpieli? Jakie produkty będą niezbędne, by maluszek był wypielęgnowany, szczęśliwy, a rodzice radośni, że skóra ich dzidziusia zyskała na odpowiedniej pielęgnacji? Przede wszystkim trzeba przestać kierować się mitami, których wokół pielęgnacji dziecka, w tym kąpieli, narosło sporo. Czego się one tyczą?
Częstotliwość kąpieli to jeden z mitów, z którym należy się rozprawić. Maluszek latem z powodzeniem może być kąpany nawet codziennie, tym bardziej że jego skóra zmaga się z większą potliwością, bo gruczoły łojowe nie funkcjonują jeszcze w pełni prawidłowo, a wysoka temperatura powietrza sprawia, że nietrudno o wydzielanie większych ilości potu.
Procesy termoregulacyjne normują się z czasem i wiekiem dziecka. Kąpiele codzienne nie są jednak koniecznością, nawet w porze letniej. Rolą rodziców jest dostrzeżenie, czy ich maluszek na tyle się ubrudził i spocił, że trzeba z nim iść do wanienki, czy można tę czynność wykonać co 2-3 dni. Ta sama częstotliwość sprawdza się w porze zimowej.
Mit odnośnie kąpieli tyczy się również tego, że dzieci chore nie powinny być kąpane. Maluszek, który ma gorączkę, faktycznie nie powinien być kąpany, o ile woda o nieco niższej temperaturze od jego ciałka, nie ma za zadania obniżać gorączki i delikatnie ochładzać. Dzieci, które nie mają gorączki, ale są przeziębione, nieswoje, po prostu chore i mają nieco trudności z oddychaniem przede wszystkim więcej się pocą, więc kąpiel jest im potrzebna. Poza tym temperatura wody sprawia, że łatwiej im się oddycha.
Kąpiel raz na tydzień jest wystarczająca z kolei dla tych maluszków, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry. Zbyt częste kąpiele mogą bowiem naruszać warstwę lipidową skóry, która spełnia funkcje ochronne, ale u najmłodszych pociech jest jeszcze zbyt cienka, by skutecznie chronić przed drobnoustrojami dostającymi się z zewnątrz.
Niezależnie od kąpieli, codziennej pielęgnacji wymagają oczka, uszy, buzia i pupka maluszka. Wszystkie fałdki, w których trudno o dostęp powietrza, stąd najłatwiej gromadzą się w nich zabrudzenia i pot, stając się doskonałą pożywką dla bakterii chorobotwórczych.
3. Codzienna pielęgnacja wrażliwej i delikatnej skóry
Do takiej codziennej pielęgnacji, zarówno podczas kąpieli, jak i zwyczajowego przemywania skóry maluszka, potrzebnych jest kilka akcesoriów. Przede wszystkim miękki ręcznik, który posłuży do delikatnego osuszania skóry po kąpieli. Przydaje się miękka szczoteczka do włosków, bo nawet maluszek, który jeszcze nie ma włosków, może z czasem zmagać się z ciemieniuchą.
Regularne czesanie główki po kąpieli zapobiega jej powstawaniu. Bawełniana myjka przydaje się podczas kąpieli, poza tym łatwo ją wyprać pozbywając się tym samym nagromadzonych zanieczyszczeń. Do tego waciki, które służą do przemywania oczu, uszu, buzi i pupy.
Co z produktami kosmetycznymi? Przede wszystkim bardzo ważne jest aby zapoznać się z listą składników podaną na opakowaniu. Linia Baby Dove to produkty, które z powodzeniem sprawdzają się do pielęgnacji maluszków i można je stosować od pierwszych dni życia.
Skóra dziecka potrzebuje nawilżenia i wzmacniania warstwy ochronnej. Z tego względu warto sięgnąć po Baby Dove balsam Rich Moisture, który jest hipoalergiczny i posiada neutralne pH. Nadaje się do stosowania dla dzieci od pierwszych dni życia, dobrze nawilża i posiada bardzo delikatny zapach. U maluszków ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, alternatywą może być Baby Dove balsam Sensitve Moisture, która jest pozbawiona kompozycji zapachowej.
Maluszkom zwykle nie potrzeba oddzielnych szamponów, bo nierzadko i do mycia ciała, i włosków nadają się emulsje do kąpieli, jak te z linii Baby Dove. Można jednak sięgnąć po oddzielne szampony, jeśli dzidziuś ma już nieco włosków i chcemy zadbać o ich kondycję, w tym o skórę głowy, chroniąc ją przed ciemieniuchą.
Nie decydując się na codzienną kąpiel maluszka, ale pamiętając o potrzebie codziennego przemywania fałdek czy pupy, dobrze jest sięgnąć po specjalne chusteczki pielęgnacyjne Baby Dove, które skutecznie, ale wciąż delikatnie dla skóry, poradzą sobie z usuwaniem nagromadzonego potu czy zabrudzeń, pozostawiając skórę dzidziusia suchą, czystą i odpowiednio nawilżoną.
Kremy do twarzy należy stosować tylko w przypadku wyjścia na słońce, by ochronić delikatną skórę maluszka przed silnym działaniem promieniowania słonecznego. Z kolei do przemywania oczu i uszu należy korzystać ze wspomnianych wacików i patyczków higienicznych.
Przydaje się również miseczka na ciepłą wodę, jednak nie można jej używać do różnych celów. Jeśli miseczka wykorzystywana jest do maczania w wodzie wacików, którymi przemywane są okolice buzi, nie można jej używać do maczania i przemywania innych części ciałka dziecka, w szczególności okolicy pupy.
4. Pielęgnacja pupy maluszka – przewijanie
Pupa maluszka to największe siedlisko bakterii. Tutaj powstaje środowisko wilgotne, które jest idealną pożywką dla bakterii chorobotwórczych. Skóra nie mająca możliwości oddychania, zamknięta przez długi czas w pieluszce przesiąkniętej moczem i kałem, staje się podrażniona, zaczerwieniona i bolesna dla dzidziusia. Przy niewłaściwej pielęgnacji może dojść do pieluszkowego zapalenia skóry, jednego z najczęstszych schorzeń skórnych u dzieci.
Przede wszystkim należy często zmieniać pieluszkę maluszkowi – u noworodka może to być nawet do 12 razy na dobę. Generalnie nawet starszy dzidziuś, nie powinien zostawać w pieluszce dłużej niż około 2-3 h, dokładając do tego każdorazową zmianę pieluszki po oddaniu kału.
Do mycia pupy trzeba używać ciepłej wody i wacika, lub specjalnych chusteczek hipoalergicznych, jak ta z linii Baby Dove. Zanim zostanie nałożona nowa pieluszka, dobrze jest dać maluszkowi czas na poleżenie bez pieluszki i ubranka, by zapewnić odpowiednie przewietrzenie dla skóry. Na skórę można zastosować Baby Dove krem przeciw odparzeniom z serii Rich Moisture.
Zachowanie właściwych zasad pielęgnacji pupy maluszka jest bardzo ważne, bo wiąże się z ochroną przed odparzeniami czy pieluszkowym zapaleniem skóry. Do oczyszczania skóry najczęściej wystarczy zwykła woda z mydłem – o neutralnym pH, pomocne jednak stają kosmetyki, ale tylko te z linii przeznaczonych dla dzieci.
5. Pielęgnacja dziecka i dotyk
Pielęgnacja maluszka to najlepszy czas, by pogłębiać relacje i zacieśniać więzi z małym człowiekiem. Stosowanie dobrze dobranych kosmetyków ma zatem znaczenie nie tylko dla wrażliwej i delikatnej skóry dziecka. Z balsamem czy kremem łatwiej wykonać delikatny masaż skóry maluszka, co jest potrzebne dziecku i sprawia mu przyjemność.
Dziecko poprzez dotyk, masaż i pieszczoty uczy się i komunikuje ze swoimi rodzicami. Masaż dziecka jest najprostszym sposobem stymulacji, wpływającym na prawidłowy rozwój maluszka. Do masowania dzidziusia trzeba zapewnić odpowiednie warunki – tj. temperaturę w pokoju, wilgotność czy oświetlenie, które przecież nie może razić ani rodzica, ani dziecka. W trakcie masażu maluszek powinien dokładnie widzieć twarz swojego rodzica, ucząc się rozróżniania jego mimiki i emocji. Rodzic z kolei ma świetną okazję, by śpiewać, nucić, mówić, wydawać dźwięki podobne do tych, jakie wydaje niemowlak.
Jak masować? Masowanie najlepiej zaczynać od główki, włosów i czoła. Nie mówimy jednak o typowym masażu, a dość zwyczajnych, delikatnych ruchach, które dziecko ma poczuć, ale i mają sprawić mu one przyjemność, a nie jakikolwiek dyskomfort. Ruchy na główce należy kierować do środka twarzy. Potem można przejść do tułowia, ale warto mieć na uwadze, że każdy maluszek jest inny. Niektóre niemowlaki lubią dotyk na główce, inne zaś wolą, gdy rodzic zaczyna subtelne ugniatanie ciałka ciepłymi rękami, właśnie od tułowia.
Kolejno przechodzi się do rączek i nóżek dziecka, znów decydując się na taką kolejność, jaką najbardziej lubi maluszek. Więcej uwagi warto poświęcić stópkom dziecka, które są dla niego najważniejszymi organami czuciowymi. Ugniatanie grzbietu, podeszwy i każdego paluszka stópki sprawdza się wprost doskonale. Czynności masażu można wykonać jeszcze raz, obracając delikatnie maluszka na brzuszek.
Wykorzystanie jakichkolwiek kosmetyków do masażu nie jest konieczne. Przy suchej skórze dzidziusia lub w trakcie kąpieli, korzystanie jednak ze specjalnych olejków, kremów czy balsamów, jak te z linii Baby Dove, ułatwia wykonywania masażu, delikatnie prowadzenie kolistych ruchów czy ugniatanie, a przy tym przynosi korzyści dla wrażliwej skóry dziecka, które potrzebuje dodatkowego nawilżenia i wzmacniania jeszcze niedoskonałej warstwy ochronnej.
6. Szczęśliwy niemowlak to szczęśliwe dzieciństwo
Każdy maluszek wymaga uwagi rodziców, w tym odpowiedniej pielęgnacji. W tej kwestii mieści się wybór właściwych produktów kosmetycznych, warunków do wykonywania podstawowych czynności pielęgnacyjnych, jak i nawet domowej atmosfery, która ma sprzyjać kąpielom, balsamowaniu, zmienianiu pieluszek czy ubieraniu.
Dzidziusie, które mogą liczyć na należytą uwagę i czas, poświęcane na pielęgnacje, rozwijają się prawidłowo, szybko nawiązują silne więzi z rodzicami. To po prostu szczęśliwe maluszki, które mają zapewnione wszystko to, czego im potrzeba w pierwszych miesiącach i latach życia.
Rodzice zaś mogą liczyć niemalże na to samo, bo bezcenny czas spędzony ze swoją pociechą, jej uśmiech, radość, zdrowie i szczęśliwe, wspólnie spędzone chwile. Produkty kosmetyczne z linii Baby Dove przeznaczone dla maluszków są bardzo pomocne w codziennej pielęgnacji, która staje się jednym z najważniejszych elementów opieki nad dzidziusiem.
Artykuł sponsorowany