Trwa ładowanie...

Skurcz mięśni – choroby, tryb życia

Avatar placeholder
30.03.2021 21:03
Skurcz mięśni – choroby, tryb życia
Skurcz mięśni – choroby, tryb życia

Skurcz mięśni może uaktywnić się w każdym momencie. Dlaczego skurcz oznacza dla człowieka odczucie bólowe? Związane jest to z ogromną siłą, jaka powoduje kurczenie się mięśnia. Ponadto skurcz utrzymuje się najczęściej przez około minutę. To właśnie silne napięcie sprawia, że skurcz mięśnia jest niezwykle bolesny. Jakie mogą być przyczyny skurczy mięśni?

spis treści

1. Skurcz mięśni

Skurcz mięśni, który pojawia się nagle, najczęściej porą nocną może być oznaką zakłóceń w procesach przemian gospodarki kwasowo-zasadowej oraz mineralnej krwi. Skurcz mięśnia sugeruje przykładowo niedobór magnezu. Taka przyczyna jest uzasadniona, gdy nasza dieta jest uboga w witaminy, sole oraz minerały. Bardzo często cierpią na takie skurcze osoby będące na niepełnowartościowej diecie. Do niedoborów soli i minerałów może doprowadzić również częste spożywanie mocnej, czarnej kawy. Fani małej czarnej będą niepocieszeni – kawa wypłukuje z organizmu ludzkiego magnez oraz potas. To właśnie te dwa związki odpowiedzialne są w głównej mierze za sprawne funkcjonowanie mięśni. Kiedy ich poziom zostaje obniżony, uaktywniają się skurcze. W takim przypadku warto wzbogacić dietę o więcej warzyw, ryb oraz owoców. Sięgnijmy również po suplementy diety zawierające magnez oraz potas.

Skurcz mięśni może być spowodowany wieloma przyczynami
Skurcz mięśni może być spowodowany wieloma przyczynami
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeżeli występują niezbyt silne skurcze, lecz towarzyszy im ból stóp, ud i bioder, wówczas przyczyną może być miażdżyca. Jeżeli zatem pojawia się skurcz dodatkowo występują inne symptomy, warto wybrać się do lekarza.

2. Sztywność mięśni

Nadmiar ćwiczeń fizycznych nie jest dobry dla naszego zdrowia. Sztywność mięśni i skurcz pojawiają się wtedy, gdy jesteśmy przemęczeni nadmiernym wysiłkiem fizycznym. W takim przypadku skurcz mięśni dotyczy głównie kończyn dolnych lub przedramion. Kiedy poczujemy ból, natychmiast rozpocznijmy masaż. Przy nagłym skurczu powinny również pomóc ćwiczenia rozciągające.

To też warto wiedzieć

Mawia się, że praca przy komputerze jest „cichym zabójcą”. Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji nie jest dobre dla zdrowia i sylwetki ciała. Ucisk powoduje, że do mięśnie dopływają mniejsze ilości krwi. Naczynia krwionośne są, zatem niedożywione. Jeżeli pracujemy przy biurku, zmieniajmy od czasu do czasu pozycję ciała. Nie zakładajmy nogi na nogę. Niektórzy wręcz siedzą na nodze. Warto zmienić ten szkodliwy nawyk, ponieważ w każdej chwili może się pojawić skurcz.

Skurcz mięśni może pojawić się także wtedy, kiedy nasze ciało ulegnie nadmiernemu przegrzaniu się. Wówczas dochodzi do znacznego odwodnienia. Już w solarium jesteśmy narażeni na przegrzanie się. Skurcz pojawia się w łydkach i ramionach, lecz może także dotyczyć mięśni brzucha. Jeśli czujemy się źle w wyniku przegrzania, wówczas schrońmy się w chłodnym pomieszczeniu. Nawodnijmy ciało wodą niegazowaną. Jeżeli pojawią się zawroty głowy, należy zgłosić się koniecznie do lekarza. Być może są oznaką udaru cieplnego. Pamiętajmy również, aby zawsze mieć przy sobie coś do picia. Szczególnie, jeśli trenujemy lub na dworze panują wysokie amplitudy temperatur.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze