Skurcze porodowe – rodzaje, objawy, skurcze przepowiadające

Dziewięć miesięcy przygotowywałaś się na ten moment – na poród i ujrzenie swojego dziecka. Przez cały ten czas wiedziałaś też od lekarzy czy położonych, jakie sygnały powiedzą ci, że poród się rozpoczął. Najważniejszym z nich są bez wątpienia skurcze porodowe. Gdy już zaczną się pojawiać, nic ich nie zatrzyma i nie spowoduje, że ustąpią. Wręcz przeciwnie - skurcze porodowe wraz upływem godzin przybierają na sile, stopniowo skraca się też czas pomiędzy kolejnymi. I nie martw się, gdy już zaczną się pojawiać, na pewno rozpoznasz, że to właśnie one. Dowiedz się więcej o skurczach porodowych.

1. Skurcze porodowe – rodzaje

Skurcze porodowe można podzielić na cztery grupy. Każda z nich związana jest z inną fazą porodu. Jako pierwsze skurcze porodowe pojawiają się skurcze rozwierające, dzięki którym szyjka macicy skraca się do 10 cm, tak aby na świat mogło przyjść dziecko. Po kilku godzinach ich trwania i odpowiednim rozwarciu szyjki macicy pojawiają się skurcze parte. To druga faza porodu. Właśnie wtedy dziecko „wychodzi” na świat. Kolejne są tzw. skurcze łożyskowe, dzięki którym wydalone zostaje łożysko. Ostatnimi skurczami są te poporodowe, które odpowiadają za obkurczanie macicy. Występują one już w czasie połogu.

Zobacz film: "Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców"

Skurcze porodowe są bardzo bolesne
Skurcze porodowe są bardzo bolesne

2. Skurcze porodowe – charakterystyka skurczy rozwarcia

Skurcze porodowe pojawiają się najdłużej trwającej fazie porodu, trwają kilka lub kilkanaście godzin, są z upływem czasu coraz silniejsze i dłuższe. Skurcze porodowe w fazie rozwierania szyjki macicy najpierw pojawiają się co 10 minut i trwają około 30 sekund, później odczuwamy je co 7 minut, co 5, aż w końcu co 3 minuty (wtedy trwają już około 60 sekund). Wiele kobiet zastanawia się, jak odczuwa się tego typu skurcze porodowe, czy je rozpozna lub nie pomyli z innymi. Z kolei kobiety, które poród mają już za sobą, ból towarzyszący skurczom rozwarcia opisują jako bardzo silny ból menstruacyjny. Bolesność przy tych skurczach porodowych dotyczy podbrzusza, okolicy lędźwiowej kręgosłupa. To ból rozpierający, rwący, dla wielu bardzo ciężki do wytrzymania.

Gdy trudno jest znieść skurcze porodowe rozwierające, warto wypróbować metody, które pomagają w złagodzeniu bólu. Ważne jest prawidłowe oddychanie – spokojne, z przepony. Ból skurczy porodowych pomogą złagodzić też odpowiednie pozycje – chodzenie, oparcie na drabinkach. Można wykorzystać piłki porodowe lub worek sako. Warto też wziąć prysznic lub kąpiel i poprosić o masaż kręgosłupa lędźwiowego. Pamiętaj też, że nic nie wymaga tyle siły i energii, co poród, więc bez obaw możesz zjeść np. kawałek czekolady. Pozwól też sobie na krzyk. Nie powstrzymuj go na siłę, bo tylko pogorszysz ból.

Jeśli żadne z powyższych metod nie przynoszą nawet odrobiny ukojenia przy skurczach porodowych, a ty czujesz, że dłużej nie wytrzymasz bólu, nie bój się poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe. Przysługuje ono każdej rodzącej, znosi ból, a jednocześnie pozwala na zachowanie przytomności. Z tej opcji korzysta coraz więcej kobiet, które zdecydowały się na poród siłami natury. Gdy zaczniesz już odczuwać pierwsze skurcze porodowe, bądź pewna – poród się rozpoczął. Powoli możesz szykować się do szpitala.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych....

zobacz galerię

3. Skurcze porodowe – charakterystyka skurczy partych

Skurcze porodowe pojawiają się, gdy szyjka macicy jest maksymalnie rozwarta i to właśnie one wypychają dziecko na świat. Podobnie jak skurcze rozwarcia skurcze porodowe parte pojawiają się regularnie, co około 2 minuty, a trwają od 60 do 90 sekund. Jak są odczuwane? Jako niezwykle silne rozpieranie. W czasie ich trwania odczuwany jest też ucisk na pęcherz i stolec, przez co w trakcie porodu może zdarzyć się wypróżnienie. Bądź jednak spokojna – to całkowicie normalne, a dla personelu to przecież codzienność. Podczas skurczy porodowych  partych niezwykle ważny i potrzebny jest odpowiedni sposób oddychania - gdy czujesz, że zbliża się, nabierz powietrza, a następnie wydmuchuj je. Rób to coraz szybciej, w miarę narastania siły skurczu. W trakcie wstrzymaj oddech i przyj, staraj się wypchnąć dziecko. Gdy skurcz porodowy party będzie ustępował możesz wypuszczać powietrze (najpierw szybciej, później wolno).

Zobacz także:

4. Skurcze porodowe a skurcze przepowiadające

O ile skurcze porodowe to sygnał, że poród właśnie się zaczyna, o tyle skurcze przepowiadające to znak tego, że poród się dopiero zbliża. Skurcze przepowiadające mogą wystąpić na kilka dni, a nawet tygodni przed porodem. Co je odróżnia od skurczy porodowych? Przede wszystkim to, że są nieregularne, łagodne i trwają krótko (kilkanaście sekund). Skurcze przepowiadające nie nasilają się i na pewno nie przyczynią się do tego, że urodzisz.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Ćwiczenia mięśni Kegla

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!