Trwa ładowanie...

Skuteczna antykoncepcja bez skutków ubocznych

Avatar placeholder
04.04.2019 14:48
Skuteczna antykoncepcja bez skutków ubocznych
Skuteczna antykoncepcja bez skutków ubocznych (iStock)

Artykuł sponsorowany

Skuteczna ochrona antykoncepcyjna to priorytet, gdy aktywna seksualnie kobieta nie planuje powiększenia rodziny. Niestety, nie wszystkie metody zapobiegania ciąży oferują wysoki stopień zabezpieczenia, a te, które zapewniają niemal 100% ochrony przed poczęciem są zwykle obarczone ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Niektórym działaniom niepożądanym środków antykoncepcyjnych można na szczęście przeciwdziałać.

spis treści

1. Objawy uboczne przy stosowaniu antykoncepcji

Zasadniczo każda metoda antykoncepcyjna może wywoływać skutki uboczne, np. pianki plemnikobójcze mogą przyczynić się do podrażnień w obrębie pochwy, a lateksowe prezerwatywy mogą powodować reakcję alergiczną. Po wystąpieniu niepożądanych objawów zmiana sposobu zapobiegania ciąży jest konieczna, w przeciwnym razie zbliżenia intymne mogą stać się źródłem dyskomfortu.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Wiele pań przyjmujących doustną antykoncepcję doświadcza niewielkiego wzrostu masy ciała, obniżenia libido lub wahań nastroju, ale mimo to nie rezygnuje z tabletek hormonalnych. Fakt ten nie powinien dziwić – pigułki antykoncepcyjne chronią przed ciążą niemal w 100%, są wygodne w stosowaniu i stosunkowo niedrogie. Wiele kobiet jest w stanie poświęcić szczupłą sylwetkę albo problemy z włosami lub cerą za cenę skutecznej ochrony antykoncepcyjnej. Kiedy jednak pojawiają się inne niepożądane działania tabletek, ich determinacja zaczyna słabnąć.

Powszechną i uciążliwą dolegliwością, z którą zmagają się kobiety stosujące antykoncepcyjne pigułki hormonalne jest suchość pochwy. Spadek nawilżenia nabłonka pochwy to w tym przypadku skutek przyjmowania dużych dawek estrogenu. Hormon ten zapewnia ochronę antykoncepcyjną, ale jego stosowanie nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety. Gdy ilość śluzu w pochwie zmniejsza się, kobieta staje się podatna na podrażnienia podczas kontaktów intymnych, wywołujące ból i dyskomfort. W rezultacie traci ochotę na zbliżenia z partnerem, ponieważ zamiast oczekiwanej satysfakcji i uczucia spełnienia, odczuwa wyłącznie ból.

2. Szczypie lub piecze? Nawilżaj!

Jeśli kobieta doświadczająca suchości pochwy nie chce rezygnować z tabletek antykoncepcyjnych, konieczne jest podjęcie kroków zapobiegających skutkom ubocznym. W tym celu można zastosować żele nawilżające, czyli tak zwane lubrykanty. Mimo iż preparaty tego typu przynoszą pożądane efekty, jest to wyłącznie doraźna pomoc. Lubrykanty nie rozwiążą problemu, mogą go jedynie doraźnie zamaskować.

Prawdziwie skutecznym rozwiązaniem jest przywrócenie naturalnego nawilżenia za pomocą globulek dopochwowych, np. HydroVag®. Globulki wytwarzają bowiem warstwę ochronną, która powleka śluzówkę pochwy i stwarza optymalne warunki do regeneracji oraz nawilżenia nabłonka pochwy. Preparat HydroVag® pomaga w utrzymaniu właściwego pH pochwy, dzięki czemu chroni kobietę przed infekcjami intymnymi, wynikającymi z nadmiernego namnażania się patogenów chorobotwórczych. Prozdrowotne właściwości globulek dopochwowych HydroVag® to zasługa precyzyjnie opracowanego składu – każda globulka zawiera hialuronian sodu, kwas mlekowy oraz glikogen.

Rezygnacja ze skutecznej antykoncepcji nie jest konieczna, gdy istnieje szansa na przeciwdziałanie skutkom ubocznym wybranej metody. Jeżeli kobieta przyjmuje tabletki hormonalne i dokucza jej dyskomfort oraz ból podczas zbliżeń, rozwiązaniem mogą być globulki HydroVag®, które nawilżają okolice intymne i pomagają na nowo cieszyć się seksem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze