Skutki aborcji
Aborcja może mieć negatywne skutki psychologiczne i psychiatryczne. Kobiety mogą cierpieć nawet przez wiele lat po jej dokonaniu. Są to jednak kwestie indywidualne. Psychiatrzy nie są zgodni, czy gorsze następstwa mogą mieć ewentualne negatywne skutki psychiczne po usunięciu ciąży, wynikające z niechcianej lub nieuświadomionej ciąży, czy też skutki jej przerwania.
1. Fizyczne skutki aborcji
Przez pierwsze 3 tygodnie po aborcji kobieta potrzebuje odpoczynku - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Należy powstrzymać się przed kontaktami seksualnymi w tym czasie. Jeśli chcesz rozpocząć współżycie, nawet po tym czasie używaj prezerwatyw, gdyż zapobiegną one infekcji. Po niektórych zabiegach usunięcia ciąży należy także przyjmować antybiotyki. Jest to dodatkowa ochrona przeciw możliwym infekcjom (jest to procedura wdrażana przy każdym przypadku podejrzenia infekcji).
Po 4-6 tygodniach od dokonania aborcji, normalne krwawienia miesięczne powinny powrócić (jeśli nie powrócą, należy pójść do lekarza). Wtedy także można zajść w ciążę, jeśli aborcja nie wywoła poważniejszych powikłań. Nie można więc zapominać o zabezpieczeniu.
Możliwe dolegliwości po aborcji, których należy się spodziewać po zabiegu, to:
Poważne powikłania aborcji to powikłania, które zdarzają się rzadziej niż 1 na 100 przypadków:
- silne i długotrwałe krwawienie,
- zakażenie,
- sepsa (zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej),
- uszkodzenie szyjki macicy,
- uszkodzenie endometrium (błony śluzowej macicy),
- przebicie macicy,
- uszkodzenie innych organów,
- śmierć matki.
2. Psychiczne skutki aborcji
Naukowcy twierdzą, że wrażliwe kobiety po przeprowadzeniu aborcji prawie dwa razy bardziej były narażone na zaburzenia psychiczne niż pozostałe. Jest to jednak kwestia indywidualna.
Psychicznymi skutkami po usunięcia ciąży u niektórych kobiet są:
- utrata apetytu, smutek, niezdolność do normalnej aktywności – najczęściej związana z żałobą lub poczuciem winy,
- załamanie psychiczne,
- nieustanne poczucie winy i wyrzuty sumienia,
- obniżenie poczucia własnej wartości i brak zaufania do siebie,
- obniżenie poczucia własnej wartości – jako matki,
- zaburzenia snu (bezsenność, płytki sen),
Warto jednak podkreślić, że są to symptomy zaobserwowane tylko u niektórych kobiet, zależne od predyspozycji psychicznych oraz powodów przerwania ciąży.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.