Trwa ładowanie...

Skutki uboczne przyjmowania aspiryny. Niepokojące wyniki badań

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 08.12.2019 18:22
Aspiryna może powodować ryzyko dla zdrowia i życia
Aspiryna może powodować ryzyko dla zdrowia i życia (123rf.com)

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, uchodzi za remedium na wiele dolegliwości. Nowe badania wykazują jednak, że ta popularna tabletka również może nieść zagrożenie dla zdrowia.

spis treści

1. Zaskakujące wyniki badań

Badania przeprowadzone równolegle przez naukowców z USA i Australii wykazały, że starsze osoby (po 70. roku życia), mogą odczuwać po zażywaniu aspiryny negatywne skutki, a nie korzyści. Problemy dotykają tych, którzy dotychczas nie mieli dolegliwości kardiologicznych, jak udar albo zawał serca, lecz zgodnie z dotychczasowymi zaleceniami przyjmują aspirynę profilaktycznie.

Wyniki badań opublikowano na łamach "New England Journal of Medicine".

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zauważalne były różnice, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo występowania krwawień. Udar krwotoczny, krwawienie w mózgu, w przewodzie pokarmowym, inne krwotoki wymagające hospitalizacji albo nawet transfuzji, zaobserwowano u 3,8 proc. osób, którym podawano aspirynę. W grupie, która otrzymywała placebo, ryzyko było wyraźnie mniejsze i wyniosło 2,7 proc.

Zobacz też: Placebo - charakterystyka, właściwości

2. Przebadano 18 tysięcy pacjentów

W nowych badaniach analizowano stan zdrowia blisko 2,5 tys. Amerykanów i ponad 16 tys. Australijczyków. Badania trwały prawie 5 lat. Obejmowały pacjentów różnych ras, ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. demencji i chorób układu krążenia wśród osób pochodzących z Afryki oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

Część badanych zażywała aspirynę. Reszcie ochotników podawano placebo.

Wyniki badań wykazały różnice, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo występowania krwotoków i powodowanych nimi zgonów i powikłań. Ryzyko było większe w przypadku zażywania aspiryny.

Nie zauważono natomiast różnic między grupami badanych pacjentów, jeśli chodzi o formę fizyczną i umysłową, niezależnie od stosowania aspiryny lub placebo. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym wieńcówki, zawału, udaru, również pozostawało na tym samym poziomie. Po zakończeniu analiz prawdopodobieństwo zgonu w grupie leczonej aspiryną oszacowano na 9,7 proc., w porównaniu z 9,5 proc. w grupie przyjmującej placebo.

Zobacz też: Śmiercionośna aspiryna

3. Kardiolog ostrzega

Kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak potwierdza, że znana i lubiana tabletka aspiryny może w niektórych przypadkach przynieść więcej szkód niż korzyści.

- Zanim sięgniemy po aspirynę przypomnijmy zasadę: po pierwsze nie szkodzić - mówi lekarz. - Lek ten może nasilać dolegliwości "wrzodowe" z ryzykiem krwawienia, wywoływać reakcje uczuleniowe, w tym napady astmy, powodować uszkodzenia wątroby i nerek, zwłaszcza w dużych lub powtarzanych dawkach.

To nie koniec zagrożeń związanych z zażywaniem kwasu acetylosalicylowego.

- Może powodować zaburzenia wzroku i słuchu, upośledzać krzepnięcie i powodować spadek poziomu płytek krwi - ostrzega kardiolog. - W przebiegu schorzeń wirusowych u dzieci i młodzieży występuje związane z podawaniem aspiryny ryzyko zespołu Reye'a o bardzo niebezpiecznym przebiegu.

Doktor Głuszak dodaje: - Aspiryna nasila lub osłabia działanie wielu leków, więc sięgajmy po ulotki z opisem działań niepożądanych i interakcji międzylekowych.

Zobacz też: Aspiryna? Dla sercowców, ale nie w chorobach wirusowych

4. Aspiryna w profilaktyce chorób serca

Odpowiedzialna za nowe badania geriatra i epidemiolog dr Anne Murray z Instytutu Zdrowia Hennepin i University of Minnesota w Minneapolis podaje, że ryzyko występowania krwotoków po aspirynie było już wcześniej znane, jednak uważano, że rozrzedzenie krwi ma więcej korzyści, niż minusów. Zauważono teraz, że zjawisko to nie przekłada się na żadne pozytywne aspekty.

Co więcej, odnotowano więcej zgonów z powodu krwawień wewnętrznych. Stwierdzono jednoznacznie, że ryzyko przeważa więc nad korzyściami. Podkreślić należy, że dotyczy to osób zdrowych i w podeszłym wieku, mających ponad 70 lat. Nawet małe dawki, ale spożywane codziennie, mogą stanowić zagrożenie.

Zmienia to perspektywę leczenia, gdyż dotychczas osobom, które ukończyły 50. rok życia, zalecano aspirynę jako tabletkę, która powinna być zażywana codziennie. Miało to przeciwdziałać chorobom serca i układu krążenia.

Osoby, które miały już nadciśnienie, borykały się ze zbyt wysokim cholesterolem albo dawniej paliły papierosy, są w grupie zwiększonego ryzyka chorób sercowo – naczyniowych.

Niskie dawki aspiryny polecano także tym, którzy nie mieli w przeszłości podobnych problemów, w celu profilaktyki. Dr Anne Murray zwraca jednak uwagę, że według nowych ustaleń, realnie nie ma żadnych korzyści z profilaktycznego zażywania aspiryny, a wręcz przeciwnie - można mówić o szkodliwości tego środka.

Zobacz też: Krwotok mózgowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze