Słoniowacizna – przyczyny, objawy, leczenie

Słoniowacizna (łac. Elephantasis) jest chorobą dotyczącą naczyń limfatycznych. Nazywana jest inaczej obrzękiem limfatycznym i dotyka kończyn.  Głównym objawem słoniowacizny jest  duży obrzęk kończyn zarówno górnych jak i dolnych.

1. Słoniowacizna – przyczyny

Węzły chłonne to struktury, które są odpowiedzialne za ochronę organizmu przed różnorodnymi patogenami. Ponadto produkują one limfę (chłonkę), która odprowadza z tkanek zbędne toksyny i produkty przemiany materii (głównie białka). W przebiegu słoniowacizny dochodzi do niedostatecznego odprowadzania tych substancji z tkanek przez co gromadzą się one pomiędzy komórkami.

Słoniowacizna dotyczy głównie kończyn
Słoniowacizna dotyczy głównie kończyn

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Słoniowacizna może mieć podłoże pierwotne lub być skutkiem obecności innych chorób.

Jako choroba pierwotna słoniowacizna powstaje przede wszystkim z powodu zaburzeń w funkcjonowaniu i budowie naczyń chłonnych (włosowatych). Do tych nieprawidłowości należy zaliczyć:

 • brak naczyń włosowatych,
 • wady w budowie naczyń kiedy na przykład są zbyt wąskie,
 • chorobę Milroya, która ma podłoże genetyczne (jest dziedziczna) i jest związana z mutacją genu odpowiedzialnego za receptory dla czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego.

Ponadto słoniowacizna może mieć tak zwane podłoże wtórne czyli być efektem innych chorób wśród których wymienia się:

 • nowotwory złośliwe, podczas których leczenia konieczne jest najczęściej usuwanie okolicznych węzłów chłonnych np. w raku piersi. Powoduje to zaburzenia w funkcjonowaniu układu chłonnego przez co pojawiają się obrzęki kończyn w szczególności górnych, które klasyfikowane są jako słoniowacizna,
 • infekcje wirusowe (np. opryszczka na ustach), bakteryjne, grzybicze czy pasożytnicze,
 • choroby naczyń krwionośnych, przede wszystkim przewlekła niewydolność żylna,
 • choroby tkanki łącznej na przykład reumatoidalne zapalenie stawów czy twardzina układowa,
 • powikłania pooperacyjne.

2. Słoniowacizna – objawy

Słoniowacizna jest chorobą dla której najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk kończyn górnych i dolnych. Ponadto wymienia się także pojawiające się na skutek rozległego obrzęku trudności w poruszaniu kończynami oraz uczucie ciężkości. Słoniowaciźnie towarzyszą także objawy ze strony skóry, która staje się twarda oraz grudkowata na skutek gromadzenia się i twardnienia nadmiaru substancji, które powinny zostać odprowadzone razem z chłonką.

Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo
Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo [5 zdjęć]

Według statystyk 90 proc. osób z rakiem trzustki nie przeżywa pięciu lat – bez względu na sposób leczenia....

zobacz galerię

3. Słoniowacizna – leczenie

Słoniowacizna jest chorobą, która jest dosyć łatwo rozpoznawalna dla lekarzy ze względu na widoczne objawy. Ze względu na zaawansowanie słoniowacizny można leczyć ją różnymi sposobami takimi jak:

 • podawanie odpowiednich leków, których zadaniem jest zmniejszanie obrzęków,
 • aplikowanie na skórę maści chroniących przed infekcjami bakteryjnymi,
 • terapia uciskowa, która polega na zakładaniu bandaży uciskowych mających na celu poprawę pracy mięśni oraz wspomaganie odpływu limfy,
 • ćwiczenia rehabilitacyjne, dzięki którym przepływ limfy jest również szybszy,
 • drenaż limfatyczny  czyi masaż umożliwiający przemieszczanie limfy z miejsc zmienionych chorobowo,
 •  leczenie operacyjne, kiedy pozostałe nieinwazyjne metody są niewystarczające. Następuje wówczas usuwanie miejsc stwardniałych, które powstały w wyniku przerośnięcia tkanki podskórnej.
spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy