Trwa ładowanie...

Słoniowacizna – przyczyny, objawy, ból, leczenie

Avatar placeholder
06.07.2021 15:06
Słoniowacizna zwykle obejmuje kończyny dolne.
Słoniowacizna zwykle obejmuje kończyny dolne. (123rf)

Słoniowacizna (łac. Elephantasis) jest chorobą dotyczącą naczyń limfatycznych. Nazywana jest inaczej obrzękiem limfatycznym i dotyka kończyn.  Głównym objawem słoniowacizny jest  duży obrzęk kończyn zarówno górnych jak i dolnych.

spis treści

1. Przyczyny słoniowacizny

Węzły chłonne to struktury, które są odpowiedzialne za ochronę organizmu przed różnorodnymi patogenami. Ponadto produkują one limfę (chłonkę), która odprowadza z tkanek zbędne toksyny i produkty przemiany materii (głównie białka). W przebiegu słoniowacizny dochodzi do niedostatecznego odprowadzania tych substancji z tkanek przez co gromadzą się one pomiędzy komórkami.

Słoniowacizna dotyczy głównie kończyn
Słoniowacizna dotyczy głównie kończyn
Zobacz film: "Słoniowacizna - droga naznaczona bólem"

Słoniowacizna może mieć podłoże pierwotne lub być skutkiem obecności innych chorób. Jako choroba pierwotna słoniowacizna powstaje przede wszystkim z powodu zaburzeń w funkcjonowaniu i budowie naczyń chłonnych (włosowatych). Do tych nieprawidłowości należy zaliczyć:

 • brak naczyń włosowatych,
 • wady w budowie naczyń kiedy na przykład są zbyt wąskie,
 • chorobę Milroya, która ma podłoże genetyczne (jest dziedziczna) i jest związana z mutacją genu odpowiedzialnego za receptory dla czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego.

Ponadto słoniowacizna może mieć tak zwane podłoże wtórne czyli być efektem innych chorób wśród których wymienia się:

 • nowotwory złośliwe, podczas których leczenia konieczne jest najczęściej usuwanie okolicznych węzłów chłonnych np. w raku piersi. Powoduje to zaburzenia w funkcjonowaniu układu chłonnego przez co pojawiają się obrzęki kończyn w szczególności górnych, które klasyfikowane są jako słoniowacizna,
 • infekcje wirusowe (np. opryszczka na ustach), bakteryjne, grzybicze czy pasożytnicze,
 • choroby naczyń krwionośnych, przede wszystkim przewlekła niewydolność żylna,
 • choroby tkanki łącznej na przykład reumatoidalne zapalenie stawów czy twardzina układowa,
 • powikłania pooperacyjne.

2. Objawy słoniowacizny

Słoniowacizna jest chorobą dla której najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk kończyn górnych i dolnych. Ponadto wymienia się także pojawiające się na skutek rozległego obrzęku trudności w poruszaniu kończynami oraz uczucie ciężkości.

Słoniowaciźnie towarzyszą także objawy ze strony skóry, która staje się twarda oraz grudkowata na skutek gromadzenia się i twardnienia nadmiaru substancji, które powinny zostać odprowadzone razem z chłonką.

Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo
Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo [5 zdjęć]

Według statystyk 90 proc. osób z rakiem trzustki nie przeżywa pięciu lat – bez względu na sposób leczenia.

zobacz galerię

3. Leczenie słoniowacizny

Słoniowacizna jest chorobą, która jest dosyć łatwo rozpoznawalna dla lekarzy ze względu na widoczne objawy. Ze względu na zaawansowanie słoniowacizny można leczyć ją różnymi sposobami takimi jak:

 • podawanie odpowiednich leków, których zadaniem jest zmniejszanie obrzęków,
 • aplikowanie na skórę maści chroniących przed infekcjami bakteryjnymi,
 • terapia uciskowa, która polega na zakładaniu bandaży uciskowych mających na celu poprawę pracy mięśni oraz wspomaganie odpływu limfy,
 • ćwiczenia rehabilitacyjne, dzięki którym przepływ limfy jest również szybszy,
 • drenaż limfatyczny  czyi masaż umożliwiający przemieszczanie limfy z miejsc zmienionych chorobowo, * leczenie operacyjne, kiedy pozostałe nieinwazyjne metody są niewystarczające. Następuje wówczas usuwanie miejsc stwardniałych, które powstały w wyniku przerośnięcia tkanki podskórnej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze