Słony, słodki czy metaliczny? Gdy się pojawi, biegiem na badania
Niektóre dolegliwości mogą wydawać się wyjątkowo błahe, innych nawet nie zauważamy. Tymczasem takie sygnały jak nieprzyjemny posmak w ustach mogą wskazywać na poważny problem. Cukrzyca, infekcje, a nawet zakażenie HIV czy choroba Alzheimera.
1. Czas na wizytę u stomatologa
Nieprzyjemny oddech? To może być oznaka, że nieodpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej, np. podczas szczotkowania nie docieramy do przestrzeni międzyzębowych czy położonych głęboko zębów mądrości. Tam gromadzić się mogą resztki jedzenia stanowiące pożywkę dla bakterii.
Niekiedy to wskazówka, że czas wybrać się do stomatologa. Za przykre doznania w jamie ustnej może odpowiadać próchnica, stany zapalne dziąseł, odkładanie się kamienia nazębnego. Niekiedy jednak źródłem dolegliwości nie jest wcale zła kondycja zębów, ale choroby ogólnoustrojowe czy zaburzenia autoimmunologiczne.
2. Dziwny posmak w ustach. To może być czerwona flaga
Zmiany smaku mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi – często z takimi objawami borykają się kobiety w ciąży. Niekiedy źródłem dyskomfortu jest kserostomia, czyli suchość jamy ustnej. Jeśli jednak doskwiera nam metaliczny posmak albo wrażenie, że mamy w ustach coś słodkiego czy słonego, to może być sygnał, że nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
2.1. Metaliczny posmak. To może być infekcja
Może wskazywać na infekcje górnych dróg oddechowych jak zapalenie migdałków podniebiennych. Jak wyjaśnia w rozmowie z brytyjskim The Sun lekarka, dr Sophie Newton to skutek odkrztuszania wydzieliny z niewielkimi ilościami krwi.
Jeśli temu wrażeniu towarzyszy wysoka gorączka, uczucie duszności lub widoczna w plwocinie krew, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
2.2. Słodki smak groźnej choroby
"Owocowy oddech", słodki posmak w jamie ustnej lub zapach acetonu to symptomy powikłania, na które narażeni są diabetycy. Nieleczona albo źle leczona cukrzyca może prowadzić w konsekwencji do kwasicy ketonowej. W takim wypadku dochodzi do niedoboru insuliny, który skutkuje ostrym zespołem zaburzeń przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej.
Objawy kwasicy ketonowej obejmują także uczucie zmęczenia i osłabienia, mogą pojawić się bóle i zawroty głowy. W takim wypadku konieczna jest szybka reakcja, bo nieleczona kwasica ketonowa może prowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci chorego.
2.3. Jakbyś zjadł beczkę soli
Słony posmak w ustach jest najczęściej dowodem na odwodnienie. W takim wypadku może pojawić się także suchość w jamie ustnej, bo organizm próbuje zatrzymać zapasy wody przez zaprzestanie produkcji śliny.
Cytowany przez "The Sun" dr Azada Eyrumlu alarmuje, że niekiedy objaw ten może wskazywać na znacznie poważniejszy problem.
- Mogą wystąpić takie dolegliwości jak uczucie lepkości w jamie ustnej, suchość lub ból gardła, trudności w żuciu lub połykaniu, a nawet nieświeży oddech – wyjaśnia.
- Niektóre stany zdrowotne, takie jak udar, cukrzyca lub choroba Alzheimera mogą manifestować się w ten sposób, ale też źródłem symptomów mogą być zaburzenia autoimmunologiczne związane z HIV czy zespół Sjogrena – dodaje.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.