Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Słyszenie obuuszne – słyszenie w stereo jest naturalne

Słyszenie obuuszne – słyszenie w stereo jest naturalne
Słyszenie obuuszne – słyszenie w stereo jest naturalne

Natura obdarzyła człowieka parą uszu, które odbierają dźwięki nadchodzące z wielu źródeł i kierunków. W związku z tym słyszenie obuuszne (czyli dwojgiem uszu, inaczej binauralne) jest zupełnie naturalne. W celu zachowania optymalnego słyszenia w przestrzeni, osobom z symetrycznym ubytkiem protetycy proponują dwa aparaty słuchowe, które poprawiają nie tylko słuch, ale i jakość życia.

spis treści

1. Jeden aparat słuchowy – wady

Osobom ze zdiagnozowanym niedosłuchem zlokalizowanym w obydwu uszach (wedle badań większość osób niedosłyszących ma symetryczny ubytek) rekomenduje się noszenie dwóch aparatów słuchowych, które poprawiają jakość słyszenia i komfort funkcjonowania w społeczeństwie. Osoby, które decydują się na korzystanie z jednego urządzenia, dobrze słyszą tylko jednym uchem, co bywa wyczerpujące fizycznie i powoduje dezorientację, gdyż wymaga nieustannej koncentracji uwagi. Co więcej, stanowi przyczynę pogłębiania się zaburzenia w drugim narządzie i prowadzi do asymetrii słuchowej.

Zastosowanie tylko jednego aparatu słuchowego może doprowadzić również do pogorszenia słyszenia przestrzennego. Dowiodły tego badania przeprowadzone przez firmę KIND, które dotyczyły stopnia poprawy słyszenia i sposobów wzmocnienia dźwięków za pomocą aparatów słuchowych. U około 6 proc. jego uczestników ze stwierdzoną umiarkowaną symetryczną utratą słuchu zaobserwowano pogorszenie słyszenia na skutek jednokierunkowego odbierania dźwięków.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Słyszenie obuuszne jest czymś naturalnym
Słyszenie obuuszne jest czymś naturalnym

W związku z tym w przypadku stwierdzenia ubytku słuchu protetycy (po zbadaniu oddzielnie lewego i prawego ucha) rekomendują zakup dwóch aparatów, które gwarantują naturalne słyszenie obuuszne.

– Nowoczesne aparaty słuchowe nie tylko umożliwiają przeprowadzenie dopasowania binauralnego, ale także są wsparciem dla prawidłowego przetwarzania dźwięków przez układ słuchowy, tak jak w naturalnym, obustronnym procesie słyszenia – podkreśla dr Kinkela z KIND Hörgeräte GmbH & Co. KG w Niemczech.

W rezultacie możliwe jest m.in. selektywne słuchanie osoby w otoczeniu innych głośno rozmawiających ludzi, co stanowi jeden z podstawowych problemów ludzi niedosłyszących.

2. Zalety noszenia dwóch aparatów słuchowych

Możliwość słyszenia obuusznego jest tak samo istotna, jak widzenie dwojgiem oczu czy przemieszczanie się na dwóch nogach. Jednakże tylko około 20 proc. osób niedosłyszących w Polsce decyduje się nosić dwa aparaty słuchowe.

– Podstawowym warunkiem dla prawidłowego słyszenia przestrzennego jest para dobrze słyszących uszu – zaznacza dr Kinkela. Noszenie aparatu słuchowego zarówno na lewym, jak i na prawym uchu przynosi wiele korzyści. W przypadku różnic w stopniu słyszalności obu narządów daje to możliwość ustawienia głośności na niższym poziomie, dzięki czemu ucho, które słyszy lepiej, nie zostaje uszkodzone. Co więcej, ogólna jakość dźwięków dochodzących z otoczenia do dwojga uszu jest zdecydowanie lepsza.

3. Jakie inne zalety ma noszenie dwóch aparatów słuchowych?

  1. Umożliwiają one sprawniejszą lokalizację źródła dźwięków, poprawie ulega tak zwane słyszenie kierunkowe. Szybciej możemy określić, skąd dobiega odgłos (na przykład sygnały ostrzegawcze na ulicy). – Tylko sprawne słyszenie binauralne umożliwia człowiekowi poprawną orientację w przestrzeni, odpowiednią analizę sytuacji akustycznych oraz rozpoznawanie i pozycjonowanie różnych źródeł dźwięku – potwierdza dr Kinkela;
  2. Ułatwiają rozróżnienie wysokich i niskich tonów;
  3. Dźwięki dochodzące z otoczenia brzmią naturalnie – hałas, który słyszymy dwojgiem uszu, jest łagodniejszy i mniej uciążliwy niż ten, który odbieramy jednym uchem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze