Trwa ładowanie...

Smartfony i tablety przyczyną raka skóry?

To, że smartfony i tablety zaburzają sen i negatywnie wpływają na zdrowie oczu czy kręgosłupa, wiadomo nie od dziś. Jednak najnowsze badania naukowców dowodzą, że urządzenia elektroniczne, które towarzyszą nam każdego dnia, mogą nas narażać na działanie szkodliwych promieni UV i wywołać raka skóry. Jak to możliwe?

Zobacz film: "Czy telefony KOMÓRKOWE szkodzą?"

Zobacz także:

1. Groźna elektronika

Naukowcy z Uniwersytetu Nowego Meksyku przeprowadzili eksperymenty, które pozwoliły na sformułowanie teorii dotyczących szkodliwego wpływu telefonów komórkowych, tabletów i laptopów na stan naszej skóry. Do przeprowadzenia badań wykorzystali głowy manekinów z umieszczonymi na nich czujnikami mierzącymi poziom promieniowania UVA i UVB. Twarze skierowano w stronę ustawionych na stojakach urządzeń elektronicznych. Wykonano dwa doświadczenia, oba jednak przeprowadzone były na świeżym powietrzu pomiędzy godziną 11 a 12 w południe. Podczas pierwszej próby manekiny ustawiono w odległości 41,2 cm od urządzenia elektronicznego, a drugiej – w odległości 30,6 cm.

2. Rakotwórcze promieniowanie

Sprzęty elektroniczne mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm
Sprzęty elektroniczne mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm

Badacze mierzyli dawki promieniowania UVA i UVB odbijanego od ekranów tabletu, laptopa i smartfona. Jako jednostkę badawczą przyjęto dżul na centymetr kwadratowy skóry, odbity w ciągu jednej godziny. W pierwszym eksperymencie manekin narażony był na większą o 46 proc. dawkę promieni UV niż w przypadku, gdy na stojaku nie znajdowało się żadne urządzenie elektroniczne.

Gdy dystans został zmniejszony okazało się, że ryzyko promieniowania było większe od 75 do 85 proc., w zależności od zastosowanego urządzenia. Tak duże promieniowanie może powodować nie tylko powstanie bolesnych poparzeń, ale i doprowadzić do rozwoju raka skóry.

Według autorów badań przeprowadzone przez nich doświadczenia i osiągnięte wyniki powinny być ostrzeżeniem dla osób korzystających z urządzeń elektronicznych na dworze. Odbijane przez nich promieniowanie może wpływać na zdrowie skóry i oczu. W związku z tym każdy, kto wykonuje połączenia telefoniczne nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, słucha muzyki w trakcie biegania czy czyta książki na ławce w parku, powinien zadbać o odpowiednią ochronę oczu i stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.