Trwa ładowanie...

Śmiercionośna aspiryna

Avatar placeholder
14.01.2016 10:14
Śmiercionośna aspiryna
Śmiercionośna aspiryna

Statystyki prowadzone na przestrzeni lat udowadniają, że aspiryna może być przyczyną licznych zgonów w czasie trwania epidemii grypy. Dlatego lekarze ostrzegają przed zażywaniem dużych dawek aspiryny, szczególnie przy trwającej pandemii świńskiej grypy. Aspiryny nie powinno się także nadużywać przy symptomach zwykłej grypy.

spis treści

1. Wnioski z pandemii

Czym popija się leki?
Czym popija się leki?

Popijanie leków jest wbrew pozorom bardzo ważne. Wpływa ono na działanie leków, może groźnie zwiększyć

zobacz galerię

Badacze wysunęli wnioski na podstawie danych pochodzących z pandemii grypy, jaka miała miejsce w latach 1918–1919, kiedy to lekarze zalecali chorym zażywanie aspiryny jako środka prewencyjnego. Zaobserwowano wtedy duży odsetek zgonów w wyniku komplikacji grypowych, które mogły być spowodowane przyjmowaniem zbyt dużych dawek aspiryny.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

– Leki mogą nam zarówno pomagać, jak i szkodzić. Dlatego tak ważnym aspektem jest zażywanie odpowiednich dawek, aby nie narażać naszego organizmu na niepotrzebne niebezpieczeństwa – mówią autorzy badań. – W 1918 r. aspiryna była szeroko rekomendowana jako lek na grypę. Jednak jej przedawkowanie prowadzić może do zatrucia organizmu. Efektem tego są krwotoki i poważne uszkodzenie płuc, co prowadzić może do zgonu.

2. Przedawkowanie aspiryny

Przyjmowanie zbyt dużych dawek aspiryny zakłóca także procesy metaboliczne zachodzące w organizmie, co prowadzi do dysfunkcji na poziomie komórkowym.

– Obecnie aspiryna jest lekiem tak popularnym, że jest dostępna praktycznie wszędzie, dlatego tym bardziej trzeba nagłaśniać niebezpieczeństwa, jakie są związane z jej przedawkowaniem – zaznaczają specjaliści.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze