NewsyŚmiertelnie trująca roślina rośnie w całej Polsce. Łatwo pomylić ją z pietruszką

Śmiertelnie trująca roślina rośnie w całej Polsce. Łatwo pomylić ją z pietruszką

W polskich ogrodach i na łąkach można spotkać roślinę łudząco podobną do pietruszki. Warto jednak umieć je rozróżniać, bo jej spożycie grozi zatruciem, a nawet śmiercią. "Psia pietruszka" zawiera silnie trujące substancje, zawane alkaloidami.

Blekot pospolity jest rośliną trującą
Blekot pospolity jest rośliną trującą
Źródło zdjęć: © Getty Images

Niebezpieczna roślina w twoim ogrodzie

Wraz z nadejściem wiosny spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, zajmujemy się ogrodami, odwiedzamy łąki i lasy, a także zbieramy dzikie rośliny. Warto jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ wśród nich mogą znajdować się trujące gatunki – nawet jeśli do złudzenia przypominają dobrze znane, jadalne rośliny.

Jedną z nich jest blekot pospolity (Aethusa cynapium), znany również jako "psia pietruszka". Ta niepozorna roślina może łatwo zostać pomylona z jadalną pietruszką, a jej spożycie może mieć tragiczne skutki.

Blekot pospolity występuje na terenie całej Polski – można go znaleźć na łąkach, polach, w ogrodach, a nawet na grządkach uprawnych, gdzie rośnie jako chwast. Osiąga wysokość od 10 do 50 cm, a jego ciemnozielone, pierzaste liście do złudzenia przypominają pietruszkę. Roślina ta wytwarza drobne, białe kwiaty zebrane w baldachy. Choć wygląda niewinnie, zawiera silnie trujące substancje, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu.

Blekot pospolity przypomina pietruszkę
Blekot pospolity przypomina pietruszkę© Adobe Stock

Toksyny atakują układ nerwowy

Blekot pospolity zawiera toksyczne alkaloidy – koniinę i cynapinę – które atakują układ nerwowy. Są one groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Zatrucie może objawiać się:

W najcięższych przypadkach może prowadzić nawet do paraliżu i śmierci.

Szczególnie narażone na działanie trucizny są zwierzęta gospodarskie i domowe – psy, koty, konie, krowy czy gęsi. Dla ludzi ryzyko śmiertelnego zatrucia jest nieco mniejsze, jednak nawet niewielka ilość rośliny może powodować silne dolegliwości żołądkowe i neurologiczne. Największe zagrożenie stanowi dla dzieci, które mogą przypadkowo dotknąć lub spożyć fragmenty tej rośliny.

Jak rozpoznać i unikać kontaktu z blekotem?

Aby uniknąć niebezpieczeństwa, warto dokładnie przyglądać się roślinom rosnącym w ogrodzie. W miejscach takich jak lasy czy łąki, należy unikać zrywania nieznanych roślin. Jeśli jednak łudząco przypominają one te, które dobrze znamy, łatwo się pomylić. Wyjaśniamy więc, jak je rozróżnić.

Blekot pospolity różni się od pietruszki kilkoma cechami:

  • specyficzny, nieprzyjemny zapach - w przeciwieństwie do jadalnej pietruszki, która ma aromatyczny zapach, blekot wydziela mdlącą woń,

  • delikatniejsze, bardziej podzielone liście - choć podobne do pietruszki, są cieńsze i bardziej pierzaste,

  • czerwono-fioletowe zabarwienie łodygi - nie występuje zawsze, ale może być cechą rozpoznawczą.

Jeśli podejrzewasz, że ty lub twoje dziecko mogliście mieć kontakt z "psią pietruszką", natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. Radio ZET
  2. abcZdrowie.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie