Badanie przy użyciu sondy żołądkowej

Badanie przy użyciu sondy żołądkowej wykonywane jest na zlecenie lekarza. Polega na wprowadzeniu małej, giętkiej, plastikowej rurki przez nos lub jamę ustną do żołądka. Może być stosowane w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Sonda żołądkowa ma na celu ocenę czynności wydzielniczej żołądka, na przykład produkcji kwasu solnego. Samo badanie nie jest bolesne, ale w trakcie mogą wystąpić nudności i odruch wymiotny u niektórych pacjentów.

Wskazania i przygotowanie do badania przy użyciu sondy żołądkowej

Badanie sondą żołądkową przeprowadza się, gdy występują wrzody żołądka i dwunastnicy oporne na leczenie, w diagnozowaniu zatruć drogą doustną. Zalecane jest także, gdy występuje konieczność oceny, czy chirurgiczne leczenie choroby wrzodowej przyniosło rezultaty.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Sonda żołądkowa może być wprowadza także w innych przypadkach, np. przez sondę może być podawana zimna woda w celu zatrzymania krwawienia, przy zatruciu trucizną może być wypłukana lub dezaktywowana węglem aktywowanym. Dzięki niej można też podawać płynne pokarmy osobom, które nie mogą połykać. Sondę żołądkową stosuje się także do ciągłego usuwania zawartości żołądka. Koniec sondy połączony jest z ssakiem, który usuwa zawartość żołądka. Ma to na celu zmniejszenie obciążenia żołądka i przewodu pokarmowego, gdy przewód pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo.

Przed wprowadzeniem sondy żołądkowej wykonuje się zwykle badanie gastroskopowe lub badanie radiologiczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pacjent powinien poinformować wykonującego badanie o ciąży, uczuleniu na środki służące do znieczulenia, cukrzycy, a także chorobach układu krążenia i alergicznych. W trakcie badania należy zgłaszać wystąpienie nagłych dolegliwości.

Sonda żołądkowa - zdjęcie

Sonda nosowo-żołądkowa.

Przebieg badania i powikłania po badaniu sondą żołądkową

Badanie trwa do 2,5 godziny. Badany powinien być na czczo, a w ciągu dwóch dni poprzedzających badanie nie należy zażywać leków. Badanie sondą żołądkową przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent siedzi, a wykonujący badanie znieczula jego gardło specjalnym środkiem, który pozwala na zatrzymanie odruchu wymiotnego. Następnie wprowadza się przez nos lub usta specjalny zgłębnik i pobiera sok żołądkowy, który może zostać zbadany w analizie biochemicznej, cytologicznej i bakteriologicznej. Wynik badania ma formę opisu. Po badaniu nie ma szczególnych zaleceń dotyczących zachowania pacjenta.

Pobieranie soku żołądkowego nie stwarza większych zagrożeń dla badanego, jednak mogą wystąpić:

 • ból głowy;
 • poczucie osłabienia;
 • uderzenie krwi do głowy;
 • skurcz oskrzeli;
 • drżenie rąk;
 • niepokój;
 • potliwość;
 • uczucie głodu.

Są to tymczasowe objawy.

Kwas solny ma duże znaczenie w funkcjonowaniu żołądka. Jeśli żołądek nie funkcjonuje prawidłowo, zaburzone jest między innymi wydzielanie kwasu solnego. Dlatego też jeśli pojawia się ból żołądka, warto dotrzeć do jego przyczyn. Czasem okazuje się, że to choroba wrzodowa. Aby upewnić się, czy żołądek pracuje prawidłowo, warto poddać się badaniu sondą żołądkową. Badanie żołądka może być wykonywane wielokrotnie u osób w różnym wieku, nawet u kobiet w ciąży, jednak nie podaje im się wówczas substancji, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie przy użyciu sondy żołądkowej
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie przy użyciu sondy żołądkowej
Badania

Badanie czynnościowe nosa (rynomanometria)

odruchy fałszujące rzeczywiste wyniki. W rynomanometrii tylnej pomiaru dokonuje się przy użyciu obejmującej nos maski oraz sondy umieszczonej w jamie (...) Rynomanometria jest badaniem czynnościowym...

Przygotowanie do ciąży

Co to jest test ciążowy? (WIDEO)

Co to jest test ciążowy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy, który można kupić w każdej aptece. Jeżeli badanie zostanie wykonane (...) od zapłodnienia. Jeśli wynik jest pozytywny, ciąża jest niemal pewna. Najlepiej udać...

Higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Aspiracja zaćmy

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy

Chirurg w prawej dłoni trzyma urządzenie rozdrabniające soczewkę przy użyciu ultradźwięków.

Uroda

9 dziwacznych sekretów piękna hollywoodzkich gwiazd

9 dziwacznych sekretów piękna hollywoodzkich gwiazd

śluzówki jamy ustnej. Pedicure rybny Po co się męczyć z wygładzeniem stóp przy użyciu pumeksu, skoro można się zrelaksować, siadając przy wielkim akwarium (...) obszarów skóry okolicy intymnej przy użyciu maleńkich...

Produkty do makijażu

7 pędzli do makijażu, które powinnaś mieć

7 pędzli do makijażu, które powinnaś mieć

sposób pielęgnowane. Wystarczy, że raz w tygodniu umyjesz je pod bieżącą wodą przy użyciu szamponu i pozostawisz je do momentu całkowitego wyschnięcia włosia. Pędzel (...) , takich jak skrzydełka nosa. To zdecydowanie lepsza alternatywa...