Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Sonohisterosalpingografia - co to za badanie? Kiedy się je wykonuje?

Sonohisterosalpingografia jest jednym z badań wykorzystywanych w diagnostyce niepłodności u kobiet i służy ono przede wszystkim wykluczeniu jej podłoża mechanicznego. Polega ono na podaniu do jamy macicy specjalnego środka kontrastowego, a następnie obserwacji jego rozmieszczenia pod kontrolą ultrasonograficzną. Można dzięki temu ocenić zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne kontury macicy pod kątem ewentualnych zmian rozwojowych oraz przede wszystkim sprawdzić drożność światła jajowodów i wykluczyć obecność zrostów, które mogłyby w sposób mechaniczny utrudniać proces zapłodnienia i implantacji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

  Badanie sonohisterosalpingograficzne jest niebolesne i dlatego wykonywane bez znieczulenia. Jest ono alternatywą dla histerosalpingografii (HSG), a nawet coraz częściej wypiera to badanie. Wynika to z faktu, że podczas HSG do wykonywania zdjęć wykorzystywane jest szkodliwe dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie, natomiast sonohisterosalpingografię wykonuje się za pomocą fal ultradźwiękowych, które według badań naukowych nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia.

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Lek. Magdalena Pikul
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza