Sonohisterosalpingografia - co to za badanie? Kiedy się je wykonuje?
Sonohisterosalpingografia jest jednym z badań wykorzystywanych w diagnostyce niepłodności u kobiet i służy ono przede wszystkim wykluczeniu jej podłoża mechanicznego. Polega ono na podaniu do jamy macicy specjalnego środka kontrastowego, a następnie obserwacji jego rozmieszczenia pod kontrolą ultrasonograficzną. Można dzięki temu ocenić zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne kontury macicy pod kątem ewentualnych zmian rozwojowych oraz przede wszystkim sprawdzić drożność światła jajowodów i wykluczyć obecność zrostów, które mogłyby w sposób mechaniczny utrudniać proces zapłodnienia i implantacji.
Badanie sonohisterosalpingograficzne jest niebolesne i dlatego wykonywane bez znieczulenia. Jest ono alternatywą dla histerosalpingografii (HSG), a nawet coraz częściej wypiera to badanie. Wynika to z faktu, że podczas HSG do wykonywania zdjęć wykorzystywane jest szkodliwe dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie, natomiast sonohisterosalpingografię wykonuje się za pomocą fal ultradźwiękowych, które według badań naukowych nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.