Trwa ładowanie...

Spasmolina - skład, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
13.09.2021 09:55
Spasmolina
Spasmolina (Adobe Stock)

Spasmolina to lek działający rozkurczowo na mięśnie gładkie, zwłaszcza przewodu pokarmowego, układu moczowego i macicy. Jego substancją czynną jest alweryna (cytrynian alweryny). Mechanizm jej działania polega głównie na bezpośrednim wpływie na mięśnie gładkie. Jakie są wskazania do stosowania leku?

spis treści

1. Co to jest Spasmolina?

Spasmolina to lek o działaniu przeciwskurczowym o bezpośrednim działaniu na jelita. Oddziałuje na mięśniówkę gładką jelit, przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, dróg moczowych i macicy, a także naczyń krwionośnych. Jest wydawana na receptę. Nie jest to lek refundowany. Jego cena wynosi najczęściej ponad 20 zł.

Jaki jest skład leku i na czym polega jego działanie? Substancją czynną Spasmoliny jest alweryna (jedna kapsułka zawiera 60 mg cytrynianu alweryny). To substancja o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie, która hamuje aktywność enzymu fosfodiesterazy. To syntetyczna pochodna izochinoliny o działaniu spazmolitycznym silniejszym od papaweryny.

Lek zawiera także substancje pomocnicze, takie jak żelatyna, sorbitol, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171), żółcień chinolinowa (E 104), żółcień pomarańczowa (E 110).

2. Wskazania do stosowania leku Spasmolina

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Ponieważ alweryna wywiera działanie rozkurczające na mięśnie gładkie oraz moduluje czynność motoryczną przewodu pokarmowego, Spasmolinę wdraża się w celu niwelowania objawów stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowych oraz macicy. Lek jest pomocny także w zespole jelita drażliwego, przy bolesnym miesiączkowaniu oraz uchyłkowatości jelita grubego.

Spasmolinę stosuje się ją, ponieważ powoduje rozkurcz mięśni gładkich, dzięki temu eliminuje ból związany ze skurczami. Wykorzystuje się ją:

  • w objawowym leczeniu stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowych i macicy,
  • w przebiegu bolesnej uchyłkowatości jelita grubego,
  • przeciwskurczowo w zespole jelita drażliwego,
  • w bolesnym miesiączkowaniu.

3. Dawkowanie preparatu Spasmolina

Spasmolina ma postać kapsułek i jest przeznaczona do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, a w przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli powinni zażywać od 1 do 2 kapsułek 3 razy na dobę, zaś dzieci po 12. roku życia 1 kapsułkę 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Kapsułki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu, na przykład szklanką wody. Lek należy przyjmować w stałych odstępach czasu.

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie każdy może stosować preparat. Kiedy zdecydować się na inne leki na ból żołądka i różne dolegliwości wywołane skurczem mięśni gładkich?

Przeciwwskazaniem do stosowania Spasmoliny jest:

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie ciąży ani u kobiet w czasie karmienia piersią. Jest to dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne, a oczekiwane korzyści wyraźnie przeważają możliwe ryzyko. To dlatego, gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Warto również zapytać o inne, bezpieczne tabletki na ból żołądka bez recepty.

Należy zachować ostrożność, jeżeli preparat stosowany jest u osób z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń i maszyn oraz występowania interakcji preparatu z innymi lekami. Niemniej przed rozpoczęciem zażywania leku należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty (również o suplementach diety).

5. Skutki uboczne

Spasmolina, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Te nie występują u wszystkich chorych. Można zaobserwować obniżenie ciśnienia tętniczego, a także uczucie suchości w jamie ustnej. Wszelkie działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Spasmolina, zawiera ulotka dołączona do opakowania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze