Trwa ładowanie...

Specjaliści ostrzegają: picie 2 puszek napojów gazowanych w tygodniu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca oraz nadciśnienie

Avatar placeholder
28.11.2018 13:45
Badania naukowe pokazały, że nawet niewielka ilość wypitych słodkich napojów gazowanych, prowadzi do wielu chorób
Badania naukowe pokazały, że nawet niewielka ilość wypitych słodkich napojów gazowanych, prowadzi do wielu chorób (123rf)

Najnowsze badania wykazały, że wypicie zaledwie 2 puszek słodkich, gazowanych napojów w ciągu tygodnia, zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie, udar oraz choroby serca. Naukowcy są przekonani, że bardzo wiele zgonów na świecie spowodowanych jest nadmiernym spożywaniem właśnie tych produktów.

Po wypiciu jednej puszki (330 ml) znacząco podnosi się ciśnienie krwi. Ponadto zawiera ona około 39 gramów cukru, a to aż o 14 gramów więcej, niż cała dozwolona dzienna porcja. Wypicie więcej niż dwóch puszek w tygodniu, znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Naukowcy dowiedli, że osoby pijące regularnie słodkie napoje gazowane przez około 10 tygodni, mają obniżoną o blisko 17 proc. wrażliwość na insulinę.

Do tych wniosków doszli uczeni ze Stellenbosch University w Republice Południowej Afryki. Aż 36 badań naukowych dotyczących tego tematu, zostało przez nich zrecenzowanych i przedstawionych w formie zbiorczego raportu. Badania dotyczyły osób, które chętnie sięgają po gazowane napoje. Sprawdzano, jaki mają wpływ na ich organizmy.

Zobacz film: "Picie coli może zwiększać ryzyko raka"

Zobacz także:

Szef zespołu badawczego Prof Faadiel Essop powiedział: "Nasz raport pokazał, że regularne ich spożywanie, nawet w niedużych ilościach, prowadzi do pojawienia się zespołu metabolicznego, cukrzycy oraz nadciśnienia."

Nie jest tajemnicą, że słodkie, gazowane napoje są jednym z głównych powodów otyłości. Jak twierdzi prof. Essop, mimo tej wiedzy, spożycie tych napojów na całym świecie ciągle rośnie praktycznie w każdym przedziale wiekowym.

Naukowcy mają teraz więcej dowodów na to, że nawet niewielka tygodniowa porcja tych płynów, prowadzi do wzrostu ryzyka pojawienia się zespołu metabolicznego - czyli licznych czynników powodujących otyłość, cukrzycę, miażdżycę oraz choroby sercowo-naczyniowe.

26-latka uwielbiała napoje energetyczne. Miała wątrobę jak u alkoholika
26-latka uwielbiała napoje energetyczne. Miała wątrobę jak u alkoholika [5 zdjęć]

Nadużywanie alkoholu ma bardzo niekorzystny wpływ na wątrobę. Jest to powszechnie znana prawda. Być

zobacz galerię

Profesor Essop stwierdził także: "Wzrost spożycia cukru w społeczeństwach na całym świecie, głównie poprzez picie słodkich napojów gazowanych, jest jedną z najistotniejszych globalnych zmian w sferze odżywiania w ostatnich kilku dziesięcioleciach. Jest to powód bardzo wielu zgonów na świecie, gdyż prowadzą do chorób układu krążenia i serca."

"Nasze konkluzje jasno pokazują, że społeczeństwa wymagają edukacji, na temat zgubnych skutków picia słodkich napojów gazowanych" - dodał.

Raport z badań ukazał się w dzienniku naukowym, prowadzonym przez instytucję o nazwie "Endocrine Society". Jest to międzynarodowa organizacja medyczna, zrzeszająca specjalistów endokrynologów, założona w 1916.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze