Trwa ładowanie...

Sztuczna sperma szansą na ojcostwo!

Avatar placeholder
05.07.2020 10:59
Sztuczna sperma szansą na ojcostwo!
Sztuczna sperma szansą na ojcostwo! (Shutterstock)

Ostatnie badania naukowe mogą okazać się rewolucyjne w leczeniu niepłodności. Naukowcy z Uniwersytetu w Kyoto wyprodukowali komórki spermy z embrionalnych komórek macierzystych myszy, a następnie zapłodnili nimi komórki jajowe. W wyniku takiego działania otrzymano zdrowe potomstwo – zarówno męskie, jak i żeńskie. Naukowcy wierzą, że podobna procedura umożliwi produkcję ludzkiej pełnowartościowej spermy, która zastąpi wadliwe nasienie mężczyzn cierpiących z powodu niepłodności.

1. Badania nad pierwotnymi komórkami płciowymi

Mimo iż potencjalne użycie nowej technologii w leczeniu niepłodności u ludzi jest sprawą odległą, wyniki eksperymentu dają nadzieję na wyprodukowanie prekursorów plemników – pierwotnych komórek płciowych – z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, które z czasem przekształcą się w pełnowartościowe nasienie. Według naukowców jest to jedno w największych wyzwań w dziedzinie biologii.

Badania rozpoczęto, wstrzykując w jądra niepłodnych myszy pierwotne komórki płciowe. Komórki te wytworzono poprzez połączenie komórek macierzystych pobranych z embrionów myszy oraz mieszanki substancji chemicznych i witamin. Wprowadzenie komórek płciowych w jądra doprowadziło do wytworzenia pełnowartościowej spermy, która bez problemu zapłodniła jajeczka. Proces dał życie 60 nowym myszom, które po pewnym czasie same zaczęły się rozmnażać.

Zobacz też: Czy ludzkość czeka zagłada? Plemniki wymierają

2. Znaczenie badań nad sztucznym nasieniem dla ludzi

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Naukowcy twierdzą, że podobna procedura mogłaby zostać przeprowadzona na bazie komórek pobranych z ludzkiej skóry. Komórki skórne stałyby się podstawą do stworzenia spermy, która zastąpiłaby wadliwe nasienie mężczyzn cierpiących z powodu niepłodności. Naukowcy mają zamiar przeprowadzić dalsze badania wykorzystujące tę samą technikę, skupiając się na efekcie procedury na kolejne pokolenia myszy. Poza tym badacze mają nadzieję wykorzystać te same procedury w wytwarzaniu komórek jajowych. Odkrycie tajników produkcji nasienia i jajeczek umożliwiłoby opracowanie skutecznych metod leczenia niepłodności, dzięki czemu wiele bezdzietnych par mogłoby cieszyć się z rodzicielstwa.

Badania nad komórkami rozrodczymi budzą kontrowersje u osób kierujących się normami etycznymi. Niektórzy sprzeciwiają się przekazywaniu życia za pomocą sztucznych metod zapłodnienia, inni zwyczajnie podważają prawo człowieka do ingerencji w życie. Są również tacy, którzy twierdzą, że w wyniku badań nad komórkami rozrodczymi mężczyźni staną się zbędni w całym procesie reprodukcji. Negatywne nastawienie niektórych osób do badań nad płodnością w żaden sposób nie umniejsza wartości tego typu przedsięwzięć. Badacze działają bowiem nie tylko na korzyść nauki, ale także osób, które bardzo chcą, jednak nie mogą mieć dzieci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Techniki wspomaganego rozrodu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze