Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Spirale antykoncepcyjne

Avatar placeholder
19.02.2020 16:05
Spirale antykoncepcyjne
Spirale antykoncepcyjne (iStock)

Spirale antykoncepcyjne to inwazyjne metody zapobiegania ciąży. Lekarze uważają, że mogą je stosować kobiety, które już rodziły i takie, które nie planują w najbliższej przyszłości mieć dziecka. Spirala hormonalna zawiera progesteron. Hormony powodują, że plemniki tracą swoją ruchliwość, dzięki temu nie przedostają się do komórki jajowej i nie dochodzi do zapłodnienia. Co jeszcze warto wiedzieć o spirali antykoncepcyjnej?

spis treści

1. Jak działają spirale antykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Spirale dopochwowe wyglądają jak litera T. Są zbudowane z plastiku z domieszką miedzi lub srebra. Mają wbudowany pojemnik z progesteronem. Dzięki temu stopniowo uwalniają hormony. Progesteron sprawia, że śluz szyjki macicy staje się gęstszy i nie przepuszcza plemników. Dodatkowo zmniejsza ich ruchliwość. Plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. W ten sposób zapobiega się zapłodnieniu. Wkładki wewnątrzmaciczne polecane są kobietom, które już rodziły. Zakłada je wyłącznie lekarz ginekolog. Zabieg trwa kilka minut, jest zazwyczaj bezbolesny. Wykonuje się go najczęściej w trakcie miesiączki ze względu na występujące wówczas poszerzenie szyjki macicy i pewność, że kobieta nie jest w ciąży. Skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej utrzymuje się przez kilka lat. Jeśli kobieta stosuje tradycyjną spiralę domaciczną, czasami może ona powodować obfitsze i dłuższe krwawienia miesięczne.

Zdarzają się przypadki, że do zapłodnienia dochodzi, jednak zarodek nie zagnieżdża się w macicy. Spirala wywołuje przewlekły stan zapalny, który uniemożliwia implantację. Spirala działa jako środek nie tylko antykoncepcyjny, ale też antyimplantacyjny. Lekarze nie zaliczają spirali do środków wczesnoporonnych, ponieważ według definicji lekarskiej do poronienia dochodzi, gdy obumrze zagnieżdżony zarodek. W tym przypadku zarodek powstał, ale nie doszło do implantacji.

2. Kto może używać spirali antykoncepcyjnej?

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Tego typu antykoncepcja hormonalna nie jest polecana kobietom, które jeszcze nie rodziły lub planują w najbliższej przyszłości powiększenie rodziny. Wkładki domaciczne powodują lekkie zapalenie macicy. Poza tym nieumiejętne założenie może uszkodzić szyjkę macicy, a to może być przyczyną wystąpienia komplikacji podczas przyszłej ciąży. Ginekolodzy uważają, że spirale antykoncepcyjne mogą być używane przez kobiety, które pierwszy poród mają już za sobą. Tego typu antykoncepcja po porodzie może być użyta, jeśli kobieta nie chce w ciągu najbliższych lat zajść w ciążę. Spirala dopochwowa jest używana przez panie, którym doustna antykoncepcja hormonalna jest niewskazana.

Jest to niezwykle skuteczna forma antykoncepcji. Wskaźnik Pearl'a wynosi 0,6-0,8. Spirala hormonalna na ogół zmniejsza obfitość miesiączki i czas jej trwania. Antykoncepcja hormonalna jest długotrwałą metodą zapobiegania ciąży.

Spirala to odpowiednia antykoncepcja po porodzie. Mogą ją stosować kobiety karmiące. Wkładki zmniejszają ryzyko wystąpienia polipów i mięśniaków. Jest to ekonomiczna forma antykoncepcji. Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna? Jest to uzależnione od jej rodzaju. Faktem jest, że wydatek ponosi się raz na kilka lat. Spirala antykoncepcyjna kosztuje od 80 do 850 zł.

Spirala antykoncepcyjna ma różne wady. Nie mogą jej używać kobiety, u których występują nieprawidłowości w budowie macicy. Przeciwwskazaniem są też częste infekcje przydatków lub torbieli, wcześniej przebyte ciąże pozamaciczne. Ten typ antykoncepcji może wydłużyć czas krwawienia, a także spowodować częstsze infekcje narządu rodnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze