Trwa ładowanie...

Spirulina a stwardnienie zanikowe boczne

Avatar placeholder
31.08.2021 15:16
Spirulina a stwardnienie zanikowe boczne
Spirulina a stwardnienie zanikowe boczne

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy na podstawie wyników badań na gryzoniach dowodzą, iż suplementy diety na bazie spiruliny mogą działać przeciwzapalnie i przeciwutleniająco na motoneurony osób chorych na stwardnienie zanikowe boczne.

spis treści

1. Stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne (ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS) jest postępującym, nieuleczalnym schorzeniem prowadzącym do degeneracji neuronów ruchowych. Dostępne metody terapii skierowane są wyłącznie na leczenie objawowe, natomiast leczenie przyczynowe nie istnieje. Objawami choroby są: zanik mięśni, pogorszenie sprawności ruchowej i niedowład spastyczny kończyn dolnych.

2. Spirulina a neurony

Spirulina to sinice z rodzaju Arthrospira. Są one bogate w beta-karoten, białko, magnez, a także wiele witamin. W trakcie swoich badań amerykańscy naukowcy przez 10 tygodni podawali spirulinę myszom cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne. Gryzonie były na etapie bezobjawowym tej choroby. Porównując ich wyniki z grupą kontrolną, uczeni stwierdzili u badanych myszy opóźnienie wystąpienia objawów motorycznych, spowolnienie rozwoju choroby, zmniejszenie stężenia markerów zapalnych oraz ograniczenie obumierania neuronów motorycznych. Następny etap badań ma na celu określenie wpływu przyjmowania spiruliny na długość życia gryzoni chorych na stwardnienie zanikowe boczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposób na zatrzymanie niepełnosprawności u chorych na stwardnienie rozsiane
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze