Śpisz w takiej pozycji? Dlatego rano możesz się źle czuć
Zdrowy sen to kluczowy element dobrego samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto zwrócić uwagę nie tylko na długość, ale także na pozycję, w jakiej zasypiamy. Jak wskazują eksperci, ułożenie ciała może mieć istotny wpływ na regenerację organizmu i komfort po przebudzeniu.
1. Najgorsza pozycja do spania
Spanie na brzuchu, choć preferowane przez zaledwie 7 proc. osób, według ekspertów jest najmniej korzystne. Chiropraktyk dr Sarah Jane, założycielka Spinal Energetics, ostrzega, że ta pozycja może prowadzić do napięć w odcinku szyjnym kręgosłupa, powodujących bóle głowy, karku oraz bezsenność.
- Leżenie na brzuchu zmienia naturalne ułożenie kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym, ponieważ musimy odwrócić głowę na bok. To napięcie może prowadzić do "uczucia zmęczonego, ale pobudzonego" umysłu i trudności w wyciszeniu się przed snem - wyjaśnia dr Jane.
Ponadto, spanie na brzuchu może ograniczać swobodę ruchu przepony, co utrudnia głębokie oddychanie i może nasilać ból dolnej części pleców. Ta pozycja może powodować problemy skórne, takie jak trądzik i przedwczesne zmarszczki, ze względu na stały kontakt twarzy z poduszką.
2. Ani najlepsza, ani najgorsza
Spanie na plecach preferuje 37 proc. osób. Jest to neutralna pozycja, jednak niepozbawiona wad. Dr Jane tłumaczy, że może ona prowadzić do spłaszczenia naturalnych krzywizn kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym, co może powodować dyskomfort.
- Choć leżymy w neutralnej pozycji, możemy ograniczać naturalną lordozę lędźwiową, co może skutkować bólem pleców, problemami trawiennymi oraz uczuciem niepewności w życiu codziennym - dodaje ekspertka.
Aby zapobiec tym problemom, zaleca umieszczenie poduszki pod kolanami, co pomaga przywrócić właściwą krzywiznę kręgosłupa.
Zobacz także: Zasypiasz z ten sposób? Może skończyć się nawet rakiem
3. Najlepsza pozycja do spania
Spanie na boku, szczególnie na lewym, jest uważane za najkorzystniejsze przez większość ekspertów. Ta pozycja minimalizuje ryzyko ucisku na kręgosłup, wspiera pracę serca i układu trawiennego.
Dr Jane podkreśla jednak, że zbyt mocne zgięcie nóg w kierunku pozycji embrionalnej może prowadzić do napięć w obrębie miednicy i kości ogonowej.
- Aby zapobiec dyskomfortowi, zalecam umieszczenie poduszki między kolanami. To rozwiązanie pozwala na idealne ustawienie kręgosłupa - radzi ekspertka.
4. Najważniejszy jest sen
Helen O’Leary, fizjoterapeutka z Londynu, dodaje, że niezależnie od pozycji, najważniejsze jest, aby w ogóle zapewnić sobie odpowiednią ilość snu.
- Choć istnieją zalecenia dotyczące pozycji spania, najważniejsze jest, aby w ogóle spać - czy to na podłodze, na brzuchu, boku czy plecach - zaznacza O’Leary.
Dbając o jakość snu, warto zwrócić uwagę na pozycję spania, jednak równie istotne są inne czynniki, takie jak odpowiedni materac, poduszka oraz higiena snu. W przypadku utrzymujących się problemów ze snem warto skonsultować się ze specjalistą ds. snu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.