Trwa ładowanie...

Splot krzyżowy - położenie, budowa, funkcje, uszkodzenia

Paula Jakubasik
16.02.2023 15:45
Splot krzyżowy to największy splot nerwowy w ludzkim organizmie.
Splot krzyżowy to największy splot nerwowy w ludzkim organizmie. (Adobe Stock)

Splot krzyżowy to największy z niespełna 100 splotów nerwowych znajdujących się w ludzkim organizmie. Należy do grupy nerwów rdzeniowych, składa się z trzech odcinków, wielu gałęzi i nitek nerwowych. Za co odpowiada splot krzyżowy?

spis treści

1. Co to jest splot krzyżowy?

Splot krzyżowy (łac. plexus sacralis) to największy splot nerwowy w organizmie człowieka, który składa się z gałęzi przednich nerwów krzyżowych (S1-S5), nerwu guzicznego C0, a także z gałęzi nerwu lędźwiowego (L4-L5).

Ma kształt trójkąta, którego podstawa odwrócona jest w stronę kości krzyżowej, natomiast wierzchołek w kierunku nerwu kulszowego. Tylną powierzchnią przylega do przedniego obszaru mięśnia gruszkowatego, z kolei przednią skierowany jest ku jamie macicy, łączy się też z naczyniami biodrowymi wewnętrznymi.

Gdzie znajduje się splot krzyżowy? Jest on położony na wysokości lędźwiowo-krzyżowo-guzicznego odcinka kręgosłupa, w miednicy mniejszej i przestrzeni pozaotrzewnowej.

2. Budowa splotu krzyżowego

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Splot krzyżowy składa się z następujących odcinków:

 • odcinek kulszowy,
 • odcinek sromowy,
 • odcinek guziczny.

Każdy z nich posiada nerwy, które docierają do konkretnych obszarów ciała. Splot krzyżowy składa się z gałęzi długich i krótkich. Pierwsze docierają do mięśni kończyn dolnych i niektórych narządów miednicy mniejszej. Gałęzie krótkie z kolei to nerwy okostnowe, stawowe i mięśniowe.

Największym nerwem splotu jest nerw kulszowy, który stanowi jednocześnie najgrubszy i najdłuższy nerw całego układu nerwowego. Wypuszcza on w okolicy dołu podkolanowego dwie gałęzie - nerw piszczelowy i strzałkowy, które wędrują aż do palców stopy. Splot krzyżowy posiada również nerw sromowy i guziczny.

3. Za co odpowiada splot krzyżowy?

Splot krzyżowy zaopatruje narządy miednicy mniejszej oraz skórę i mięśnie okolicy kości guzicznej. Unerwia również mięśnie obręczy kończyny dolnej, mięśnie kulszowo-goleniowe oraz obydwie stopy.

Każda gałąź splotu pełni inne funkcje (czuciowe i ruchowe) różnych obszarów w tych okolicach. Krótkie gałęzie splotu unerwiają staw biodrowy, krętarze kości udowej, okostną guza kulszowego oraz mięśnie (bliźniacze, czworogłowy, gruszkowaty oraz zasłaniacz wewnętrzny).

Gałęzie długie (czyli nerw kulszowy, guziczny i piszczelowy) przechodzą przez kończyny dolne od pośladka aż do palców, obszar narządów rozrodczych, cewki moczowej i odbytu.

Nerw kulszowy odpowiada za ruch mięśni uda oraz części stopy i podudzia, umożliwia także zginanie stawu kolanowego. Nerw piszczelowy zaopatruje mięśnie podudzia i stopy od strony podeszwowej, dzięki niemu jesteśmy w stanie zginać stopę i odbierać bodźce podeszwą stóp. Nerw guziczny unerwia ruchowo-czuciowo skórę w obszarze kości guzicznej, mięsień guziczny oraz dźwigacz odbytu.

4. Uszkodzenia splotu krzyżowego

Uszkodzenia dotyczące splotu krzyżowego wywołują zaburzenia ruchowe i czuciowego danego obszaru. W efekcie obserwowane jest osłabienie lub zaniki mięśniowe, a także problemy z odczuwaniem bodźców.

Pacjenci mogą doświadczać zmniejszenia intensywności odbioru dotyku lub cierpieć na nadwrażliwość, a nawet przeczulicę w miejscu przebiegu nerwu.

Przyczyny uszkodzeń splotu krzyżowego to:

 • uraz mechaniczny,
 • ucisk na splot krzyżowy,
 • choroby destrukcyjne kośćca kręgosłupa,
 • złamania nóg i miednicy,
 • infekcje ogólnoustrojowe,
 • zaburzenia autoimmunologiczne i metaboliczne,
 • choroby nerek,
 • zaburzenia hormonalne,
 • powikłania cukrzycowe,
 • zatrucie alkoholowe i chemiczne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza