Spodnie rurki niebezpieczne dla zdrowia

Kobiety je kochają, a mężczyźni uwielbiają, gdy kobiety je noszą. Obcisłe spodnie rurki nie należą do najwygodniejszy ubrań, ale od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością i nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić. Moda na rurki może mieć jednak przykre konsekwencje dla zdrowia. Czy noszenie obcisłych dżinsów może być niebezpieczne?

Najgorsze buty dla twoich stóp

Bardzo wysokie obcasy mogą powodować opuchnięcia stóp, pęcherze, a nawet ból ścięgna Achillesa. Co więcej, w trakcie ich noszenia zwiększone jest ryzyko...

Groźne skinny jeans

Okazuje się, że spodnie rurki mogą uszkodzić mięśnie i nerwy. Tak stało się w przypadku 35-letniej kobiety z Australii, która trafiła do szpitala z powodu... zbyt ciasnych spodni. Kobieta przez cały dzień pomagała rodzinie w przeprowadzce. Spędziła kilkanaście godzin, schylając się po pudła i przenosząc je do samochodów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przez cały czas miała na sobie obcisłe dżinsy. Pod koniec dnia zauważyła, że kostki spuchły i zdrętwiały jej do tego stopnia, że ma problemy z chodzeniem. Niedowład stóp sprawił, że kobieta potknęła się i przez kilka godzin nie była w stanie wstać – jej mięśnie były tak słabe, że nie mogła się ruszyć z miejsca.

Kobieta trafiła na oddział ratunkowy, gdzie lekarze musieli przeciąć spodnie – nogi były tak spuchnięte, że nie mogła samodzielnie zdjąć ubrania. Australijka przyznała, że nosiła rurki przez cały dzień i im dłużej miała je na sobie, tym bardziej były niewygodne.

Pacjentka spędziła w szpitalu aż 4 dni. Lekarze stwierdzili, że uszkodzenia mięśni, obrzęk oraz zatory nerwowe w nogach to wina 2 czynników – obcisłych spodni i robienia w nich przysiadów. W czasie schylania się, ucisk na nerwy i mięśnie był tak duży, że krew nie mogła swobodnie dopływać do kończyn. Wynikiem tego była opuchlizna nóg, która wywierała parcie na nerwy, a w konsekwencji dopływ krwi do mięśni był zablokowany.

Moda niebezpieczna dla zdrowia

Po podaniu kroplówek kobieta odzyskała czucie w nogach i mogła samodzielnie opuścić szpital. Lekarze twierdzą, że pierwszy raz spotkali się z tak poważnymi uszkodzeniami spowodowanymi noszeniem spodni typu rurki. Wcześniej zdarzały się już przypadki obrażeń nerwów (zwłaszcza w pachwinach) przez noszenie obcisłych spodni, jednak to był pierwszy raz, gdy uszkodzone zostały mięśnie w łydkach, a pacjentka miała problemy z chodzeniem.

Czy powinniśmy obawiać się naszych ubrań? Specjaliści ostrzegają przed noszeniem bardzo obcisłych ciuchów. Jeśli zauważymy świąd skóry, a następnie drętwienie mięśni, powinniśmy jak najszybciej przebrać się w wygodniejsze spodnie. Rurki mogą bowiem wywołać utratę czucia.

Może również wystąpić zespół ciasnoty międzypowięziowej, który zdiagnozowano u Australijki. Zwiększone ciśnienie na mięśnie i nerwy sprawia, że krew i tlen mają utrudniony dostęp do komórek. Mięśnie zaczynają puchnąć i mogą przy okazji uszkodzić nerwy.

Zbyt obcisłe ubrania mogą też wywołać otarcia naskórka, które przy sprzyjających warunkach przekształcają się w stany zapalne. Poza tym ciasne spodnie sprzyjają tworzeniu się mało estetycznych i groźnych dla zdrowia żylaków.

Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z mrożącej krew w żyłach historii miłośniczki rurek? Po pierwsze, nosząc obcisłe dżinsy, lepiej unikać wysiłku fizycznego i na wszelki wypadek nie robić skłonów ani przysiadów. Po drugie, warto od czasu do czasu zrezygnować z obcisłych spodni. Do prac domowych lepiej ubrać dresy albo legginsy, a na co dzień możemy skorzystać z najnowszych propozycji projektantów i założyć dzwony lub bardzo szerokie spodnie typu palazzo. Na pewno nasze uda i łydki będą nam wdzięczne.

Źródło: bbc.com

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Obniżone napięcie mięśniowe
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Hiv

~Koko19 • ostatni post 6 godzin temu

4
Artykuły Obniżone napięcie mięśniowe
Choroby i dolegliwości

Zbyt ciasne ubrania nie są dobre dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Zbyt ciasne ubrania nie są dobre dla naszego zdrowia. Dlaczego?

już od dawna ledwo się dopinasz? To może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia. Jakie? Będziesz zaskoczony. Na kolejnym slajdzie obejrzysz (...) WIDEO. Sprawdź też: Kolorowa jesień - najmodniejsze stylizacje dla niemowląt Dolegliwości...

Ciało

Podążanie za modą może być ryzykowne

 Podążanie za modą może być ryzykowne

Co kryją nasze szafy? Zagrożeniem dla naszego zdrowia mogą być nie tylko produkty, które spożywamy, ale także to, co zakładamy na siebie. Obcisła (...) spodnie Idealnie dopasowane dżinsy na zgrabnej sylwetce wyglądają...

Cellulit - przyczyny, rodzaje, stopnie, zwalczanie, sport, kosmetyki, zabiegi

4 fakty o cellulicie, których nie znałaś

4 fakty o cellulicie, których nie znałaś

, np. spodnie typu rurki. Zobacz też: Sprawdź, co się stanie, gdy będziesz pić jedną lampkę wina dziennie Klasyfikacja stopnia zaawansowania cellulitu (...) dla zdrowia zarazków Mężczyźni też mają cellulit...