Trwa ładowanie...

Spojenie łonowe – budowa, rozejście spojenia łonowego

Spojenie łonowe to chrząstkozrost, który łączy ze sobą kości łonowe miednicy. Podczas ciąży może dojść do jego rozejścia. Jak zbudowane jest spojenie łonowe i jak rozpoznać jego rozejście?

Zobacz film: "Co przeszkadza w porodzie?"

spis treści

1. Spojenie łonowe – budowa

Spojenie łonowe stanowi połączenie kości łonowych miednicy. W skład spojeń wchodzą powierzchnie spojeniowe pokryte warstwą chrząstki szklistej i krążek miedzyłonowy, który składa się z tkanki włóknistej. Spojenie łonowe chroni macicę przed urazami. Budowa spojenia u mężczyzn znacznie się różni. W przeciwieństwie do kobiecego jest wysoka oraz ma kąt ostry pomiędzy dolnymi gałęziami kości łonowych. W przypadku, gdy więzadła są zbyt rozluźnione kości łonowe rozsuwają się na boki. Skutkuje to wystąpieniem rozejścia spojenia łonowego.

2. Jakie są objawy rozejścia spojenia łonowego?

W przypadku rozejścia spojenia łonowego można odnotować następujące objawy:

  • Styl chodzenia nazywany „kaczym chodem”;
  • Ból w okolicy spojenia łonowego, który nasila się podczas chodzenia;
  • Promieniujący ból do ud oraz kości krzyżowej;
  • Nasilenie bólu przy wstawaniu i dźwiganiu przedmiotów;
  • Niektóre kobiety słyszą charakterystyczne trzaskanie podczas chodzenia.
Ból po porodzie
Ból po porodzie

Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano...

zobacz galerię

3. Rozejście spojenia łonowego – przyczyny

Do przyczyn rozejścia spojenia łonowego zalicza się:

Rzadko natomiast rozejście następuje w wyniku urazów mechanicznych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Rozejście spojenia łonowego – diagnoza i leczenie

Rozejście spojenia łonowego może być stwierdzone po klasycznym badaniu ginekologicznym. Jeśli między kośćmi miednicy brakuje połączenia może dojść do cesarskiego cięcia. Czasami rozejściu towarzyszy krwiak pozałonowy, który wymaga szybkiego leczenia.

Przy rozejściu spojenia łonowego u kobiet w ciąży stosuje się środki przeciwbólowe. Osobom zmagającym się z tym problemem lekarze zalecają odpoczynek, unikanie podnoszenia ciężarów i wysiłku fizycznego oraz dietę wzmacniającą układ kostny. Czasem zaleca się również noszenie pasa biodrowego, który zapobiega rozchodzeniu się spojenia. Po porodzie dodatkowo może być konieczna rehabilitacja. Bardzo rzadko schorzenie wymaga zabiegu operacyjnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.