Trwa ładowanie...

Spójrz w lustro. Jeden szczegół zdradza, że wątroba jest na wykończeniu

Avatar placeholder
04.02.2023 10:22
Wątroba choruje w ciszy. Objawy pojawiają się między innymi na twarzy
Wątroba choruje w ciszy. Objawy pojawiają się między innymi na twarzy (Adobe Stock)

Najczęściej do wizyty u specjalisty skłaniają nas niepokojące symptomy i ból, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Chora wątroba nie daje jednak oczywistych objawów. Nie jest unerwiona jak inne narządy, więc powszechnie mówi się, że choruje w ciszy. Jest jednak objaw, który możesz zauważyć na twarzy.

spis treści

1. Chora wątroba

Często bagatelizujemy ten ważny narząd, bo skoro nie boli, to nie ma się czym przejmować. Warto jednak zwrócić uwagę na subtelne znaki, które wysyła nam nasz organizm. Wiele z nich można przegapić, bo trudno je od razu powiązać z wątrobą.

Jednym z takich sygnałów są charakterystyczne pajączki wątrobowe, które zazwyczaj pojawiają się na na twarzy i szyi. Taki objaw powinien skłonić nas do jak najszybszego kontaktu z lekarzem, ponieważ oznacza, że nasz narząd nie jest w najlepszym stanie.

2. Pajączki wątrobowe

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czym są tajemniczo brzmiące pajączki wątrobowe? To nic innego, jak trwale poszerzone naczynka krwionośne. Swoją nazwę zyskały przez to, że wyglądają jak pajęcza sieć, a najczęściej można je zauważyć na szyi, twarzy, ramionach i klatce piersiowej.

Z początku można ich nie zauważyć i z pewnością nie wydają się być powiązane z wątrobą, ale z czasem stają się coraz bardziej widoczne i mogą się powiększać. Zwykle mają od kilku do kilkunastu centymetrów.

(GettyImages)

3. Jak je rozpoznać?

Skąd pewność, że to wątroba wysyła nam sygnały, a nie inna dolegliwość? Jeśli zauważysz takie zmiany na swoim ciele, wystarczy je delikatnie nacisnąć. Jeśli znacznie bledną i zmniejszają się, to znak, że narząd wzywa o pomoc.

Pajączki wątrobowe mogą wskazywać na niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Jest to coraz częściej diagnozowana dolegliwość, za którą w głównej mierze odpowiedzialna jest nieprawidłowa dieta obfita w nasycone kwasy tłuszczowe.

4. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na zdrowie naszego organu jest otyłość, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, insulinooporność, czynniki genetyczne, łuszczyca, bezdech senny, zespół metaboliczny i nieprawidłowa gospodarka lipidowa.

Jeśli zauważysz u siebie pajączki wątrobowe, warto wykonać badania. Niepokój również powinny wzbudzać poszerzone żyły na brzuchu, brązowe plamy, zażółcenie gałek ocznych i rumień. Takie objawy mogą świadczyć nie tylko o chorej wątrobie, ale także o wielu innych dolegliwościach.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze