Sposoby na bolące oczy

Czemu, gdy odczuwasz ból oczu, natychmiast nie reagujesz? Oczy wymagają szczególnej troski. Często winę za zaniedbywanie profilaktyki oczu stanowi nieświadomość dolegliwości i poważnych schorzeń narządu wzroku, jakie mogą grozić w razie wystąpienia bólu. Ból oczu może być alarmem świadczącycm o poważnych zmianach chorobowych, których nie należy lekceważyć.

Przyczyny bólu oczu

Na jakie schorzenia i dolegliwości mogą wskazywać bolące oczy?

Polecane wideo:

  • Zapalenie spojówek – łatwo je rozpoznać. Oczy co prawda nie bolą intensywnie, ale silnie pieką, są zaczerwienione i mogą być opuchnięte. Zapaleniu spojówek towarzyszy wrażliwość na światło, uczucie ciała obcego pod powieką i łzawienie. W kącikach oczu lub u nasady rzęs może pojawić się ropna wydzielina spowodowana przez infekcję bakteryjną. Przyczyną zapalenia może być także zakażenie wiruswowe lub może występować na skutek reakcji alergicznej. Czasami przyczynami zapalenia spojówek są czynniki zewnętrzne: przemęczenie oczu, reakcja na silne światło słoneczne i sztuczne, długie oglądanie telewizji, praca przy komputerze, ciało obce w oku, lotne toksyny (np. dym papierosowy), chemikalia, chlorowana woda, suche powietrze. Zapaleniu spojówek może towarzyszyć świąd powiek i katar.
  • Zespół suchego oka – skutkuje silnym zaczerwienieniem oczu. Można odczuwać jednocześnie ucisk i pieczenie oczu. Powieki wydają się bardzo ciężkie, a pod nimi jakby tkwiło jakieś ciało obce. Ponadto pogorszeniu może ulec ostrość widzenia. Patrzenie sprawia ból. Powodem takiej reakcji może być narażenie oczu na działanie silnego wiatru, słońca, parujących toksyn, klimatyzowanego powietrza, które powoduje szybsze parowanie łez z oka. Suchość oczu może być również objawem takich schorzeń, jak cukrzyca, trądzik różowaty, choroby tarczycy, choroby nowotworowe i neurologiczne.

  • Zapalenie nerwu wzrokowego – odczuwalne objawy choroby to bolesność podczas poruszania oczami, która jest spowodowana obrzękiem powstałym na osłonkach nerwu wzrokowego. Zapaleniu nerwu wzrokowego towarzyszą też osłabienie ostrości widzenia i trudności w odróżnianiu kolorów. Niekiedy zdarza się nagłe zaniewidzenie. Przyczyną pojawienia się choroby może być stwardnienie rozsiane. Do innych przyczyn zapalenia nerwu wzrokowego zalicza się wpływ trujących środków chemicznych na oczy, infekcje i stany zapalne.

  • Zapalenie błony naczyniowej – to schorzenie, które ma nieprzyjemne objawy. W stanie ostrym pojawia się natężony ból oczu. Oczy są podrażnione i przekrwione. Ciśnienie wewnątrzgałkowe może ulec podwyższeniu, a widzenie znacznemu pogorszeniu. Najczęstszymi przyczynami zapalenia błony naczyniowej są choroby o podłożu autoimmunologicznym, np. RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), ZSSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgoslłupa) lub inne choroby takie jak: sarkoidoza, grużlica, toksoplazmoza, toksokaroza, borelioza a nawet kiła.

  • Jaskra – atak nagłego zamknięcia kąta przesączania w jaskrze objawia się silnym bólem i przekrwieniem oka (zazwyczaj najpierw jednego, a drugiego w odstępie czasowym). Rogówka oka jest przymglona, źrenica poszerzona i niereagująca na światło. Ból oka może promieniować, powodując bóle głowy po tej samej stronie. Mogą, choć nie muszą, wystąpić wymioty, spowolnienie akcji serca i obfite pocenie się. W wyniku zamknięcia kąta przesączania następuje zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które uszkadza nerw wzrokowy, powodując neuropatię jaskrową.

Jak sobie radzić z bólem oczu?

W łagodnych dolegliwościach ocznych można stosować krople nawilżające dostępne w aptekach bez recepty. Oczy należy chronić przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy silne nasłonecznienie. Podczas wykonywania prac, które niosą ryzyko uszkodzenia narządu wzroku, trzeba zakładać okulary ochronne. Należy dbać o to, by oczy nie były narażone na urazy zewnętrzne.

Wzroku nie wolno przemęczać. Unikaj zatem przesiadywania godzinami przed komputerem lub telewizorem. Patrz na kojącą dla oczu zieleń. Dbaj o właściwą higienę i nie przecieraj oczu brudnymi rękami. Gdy cierpisz na zespół suchego oka, stosuj krople nawilżające do oczu lub sztuczne łzy. Unikaj kontaktu oczu z dymem papierosowym.

Czasami ból oczu pojawia się nie z powodu poważnych schorzeń, tylko zwykłego przemęczenia narządu wzroku. W takich przypadkach można pomóc sobie samodzielnie. W sytuacjach, gdy musisz wytężyć wzrok, rób sobie co jakiś czas przerwy. Dobrze jest wykonywać gimnastykę oczu – ruchy gałek ocznych, częste mruganie. Na bolące oczy można stosować gotowe preparaty apteczne, np. chusteczki do higieny brzegów powiek, sztuczne łzy zawierające kwas hialuronowy bądź inne przeznaczone do pielęgnacji oczu preparaty. Czasami pomagają kompresy z zimnej przegotowanej wody położone na powieki lub okłady z kostek lodu owiniętych chusteczką.

Gdy ból oczu nie ustępuje, a jeszcze bardziej się wzmaga, należy niezwłocznie skontaktować się z okulistą. Na podstawie badania lekarz zleci przyjmowanie leków przepisanych na receptę.

Czy też masz kłopot z bolącymi oczami? Porozmawiaj na ten temat z innymi naszymi użytkownikami.

Komentarze (20)
~tesia
~tesia 9 miesięcy temu

Ja mam zespół suchego oka i bez starazolinu nie mogłabym po prostu pracować na komputerze, bo od razu mi się oczy męczą i wysuszają. A jak użyję tych kropli, to ulga jest natychmiastowa i mam spokój na długi czas

Odpowiedz
~Martyna
~Martyna ponad rok temu

Właśnie teraz, siostra uderzyła mnie niechcąco w oko. Poszłam do łazienki, namoczyłam szybko wacik zimną wodą (nie lodowatą) i położyłam na powiekę górną oka (na całe zamknięte oko) trzymałam 2 minuty, i ból właśnie ustąpił :)

Odpowiedz
~bezka
~bezka ponad rok temu

Też używam starazolinu, bo jest bardzo skuteczny i do tego ma bardzo dobrą cenę. Wystarczy, że raz zakroplę i mam na długo spokój z oczami. A szczerze mówiąc, to nawet nie wiedziałam, że zawiera kwas hialuronowy

Odpowiedz
~karotka
~karotka ponad rok temu

Mnie często bolą oczy jak długo siedzę przed komputerem albo jadę długo samochodem, ale już się nauczyłam, żeby mieć przy sobie niebieski starazolin , bo jak je dobrze nawilżę, to ból i podrażnienie mijają.

Odpowiedz
~erena
~erena ponad rok temu

@~gaja: właśnie sobie kupiłam w aptece, bo mam ostatnio podrażnione oczy bardzo (podejrzewam, że to przez klimę w samochodzie, która jednak mocno wysusza oczy). I rzeczywiście działanie jest rewelacyjne. Ulga błyskawiczna. Fajnie, że można go stosować regularnie, bo na pewno mi się to przyda.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból oka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ból oka
Ból oka

Bolące oko

oczu. Jeżeli w wyniku wypadku pojawia się ból oka, to wiadomo, iż wynika on z urazu oka. Najczęściej jednak pojawia się samoistnie. Czasami ból oka może być pierwszym...

Problemy z dłońmi i stopami

Domowe sposoby na zmęczone i zniszczone stopy

Domowe sposoby na zmęczone i zniszczone stopy

Kąpiel w occie Kąpiel w occie to jeden z najłatwiejszych sposobów na zniszczone i obolałe stopy. Napełnij miskę ciepłą wodą i dodaj do niej filiżankę (...) , aby pozbyć się charakterystycznego zapachu octu. Kąpiel w sodzie oczyszczonej...

Dieta na zdrowe oczy

Sposoby na zmęczony wzrok

Sposoby na zmęczony wzrok Odtwórz wideo

do syndromu Sicca, tj. rzadszego nawilżania oczu. Następnie wysycha rogówka, dochodzi do utraty wzroku. Aby zapobiec tym zagrożeniom, należy zadbać o stosowną higienę pracy. Jakie są sposoby, aby dać oczom...

Leki i suplementy

Nietypowe zastosowania aspiryny

Nietypowe zastosowania aspiryny

pokruszyć tabletkę**, wymieszać z kilkoma kroplami wody i przyłożyć na bolące miejsce - najlepiej na noc**. Kolejnego dnia nie powinno być śladu po pękających

Ból zęba

Domowe sposoby na bolący ząb

Domowe sposoby na bolący ząb Odtwórz wideo

i znieczulającym, jest on najczęściej polecanym środkiem na problemy stomatologiczne. Należy go rozgryźć i przycisnąć do bolącego obiektu. Jeżeli w zębie (...) występuje duży ubytek, warto włożyć roślinę do dziury. Można też za pomocą...

Dieta na zdrowe oczy

Oczy

Oczy

O oczy należy dbać tak jak o każdą inną część ciała - na ich sprawność ma także duży wpływ to, co jemy.

Twarz

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Jak dbać o skórę wokół oczu?

zwrócić na nią szczególna uwagę. Jeśli masz problemy z podkrążonymi oczami lub zmarszczkami, istnieją sposoby na walkę z tymi problemami. Oto 7 (...) z filtrem, aby chronić oczy przed mrużeniem - ograniczy...

Stres

Czynniki stresowe

Czynniki stresowe

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją sprawdzone sposoby by zmniejszyć jego wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Skuteczne sposoby na pokonanie bólu

Skuteczne sposoby na pokonanie bólu

Łykanie tabletek przeciwbólowych to nie jedyny sposób na pokonanie bólu. Przechytrz mózg i naucz się uśmierzać ból samodzielnie. Oto kilka sposobów (...) Udowodniono, że rodzice, którzy całują malucha w bolące miejsce,...