Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Sposoby na bolące oczy

Oczy wymagają szczególnej troski. Zaniedbujemy profilaktykę, ponieważ nie wiemy, że ból może być oznaką poważnych schorzeń. Ból oczu może być alarmem świadczącym o poważnych zmianach chorobowych, których nie należy lekceważyć.

Zobacz film: "Zapalenie spojówek"

spis treści

1. Przyczyny bólu oczu

Na jakie schorzenia i dolegliwości mogą wskazywać bolące oczy?

  • Zapalenie spojówek – łatwo je rozpoznać. Oczy co prawda nie bolą intensywnie, ale silnie pieką, są zaczerwienione i mogą być opuchnięte. Zapaleniu spojówek towarzyszy wrażliwość na światło, uczucie ciała obcego pod powieką i łzawienie. W kącikach oczu lub u nasady rzęs może pojawić się ropna wydzielina spowodowana przez infekcję bakteryjną. Przyczyną zapalenia może być zakażenie wirusowe lub może występować na skutek reakcji alergicznej. Czasami przyczynami zapalenia spojówek są czynniki zewnętrzne: przemęczenie oczu, reakcja na silne światło słoneczne i sztuczne, długie oglądanie telewizji, praca przy komputerze, ciało obce w oku, lotne toksyny (np. dym papierosowy), chemikalia, chlorowana woda, suche powietrze. Zapaleniu spojówek może towarzyszyć świąd powiek i katar.

Okresowe stosowanie kropli nawilżających do oczu jest dobre, kiedy zachodzi oczywiście taka potrzeba. Należy zwracać uwagę na zaczerwienione brzegi powiek i nie leczyć stanów zapalnych oczu na własną rękę. Nie można stosować przeterminowanych kropli do oczu oraz stosować się skrupulatnie do zaleceń okulisty.

  • Zespół suchego oka – skutkuje silnym zaczerwienieniem oczu. Można odczuwać jednocześnie ucisk i pieczenie oczu. Powieki wydają się bardzo ciężkie, a pod nimi jakby tkwiło jakieś ciało obce. Ponadto pogorszeniu może ulec ostrość widzenia. Patrzenie sprawia ból. Powodem takiej reakcji może być narażenie oczu na działanie silnego wiatru, słońca, parujących toksyn, klimatyzowanego powietrza, które powoduje szybsze parowanie łez z oka. Suchość oczu może być również objawem takich schorzeń, jak cukrzyca, trądzik różowaty, choroby tarczycy, choroby nowotworowe i neurologiczne.

  • Zapalenie nerwu wzrokowego – odczuwalne objawy choroby to bolesność podczas poruszania oczami, która jest spowodowana obrzękiem powstałym na osłonkach nerwu wzrokowego. Zapaleniu nerwu wzrokowego towarzyszą też osłabienie ostrości widzenia i trudności w odróżnianiu kolorów. Niekiedy zdarza się nagłe zaniewidzenie. Przyczyną pojawienia się choroby może być stwardnienie rozsiane. Do innych przyczyn zapalenia nerwu wzrokowego zalicza się wpływ trujących środków chemicznych na oczy, infekcje i stany zapalne.

  • Zapalenie błony naczyniowej – to schorzenie, które ma nieprzyjemne objawy. W stanie ostrym pojawia się natężony ból oczu. Oczy są podrażnione i przekrwione. Ciśnienie wewnątrzgałkowe może ulec podwyższeniu, a widzenie znacznemu pogorszeniu. Najczęstszymi przyczynami zapalenia błony naczyniowej są choroby o podłożu autoimmunologicznym, np. RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), ZSSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) lub inne choroby, takie jak: sarkoidoza, gruźlica, toksoplazmoza, toksokaroza, borelioza a nawet kiła.

  • Jaskra – atak nagłego zamknięcia kąta przesączania w jaskrze objawia się silnym bólem i przekrwieniem oka (zazwyczaj najpierw jednego, a drugiego w odstępie czasowym). Rogówka oka jest przymglona, źrenica poszerzona i niereagująca na światło. Ból oka może promieniować, powodując bóle głowy po tej samej stronie. Mogą, choć nie muszą, wystąpić wymioty, spowolnienie akcji serca i obfite pocenie się. W wyniku zamknięcia kąta przesączania następuje zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które uszkadza nerw wzrokowy, powodując neuropatię jaskrową.

2. Jak sobie radzić z bólem oczu?

W łagodnych dolegliwościach ocznych można stosować krople nawilżające dostępne w aptekach bez recepty. Oczy należy chronić przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy silne nasłonecznienie. Podczas wykonywania prac, które niosą ryzyko uszkodzenia narządu wzroku, trzeba zakładać okulary ochronne. Należy dbać o to, by oczy nie były narażone na urazy zewnętrzne.

Wzroku nie wolno przemęczać. Unikaj zatem przesiadywania godzinami przed komputerem lub telewizorem. Patrz na kojącą dla oczu zieleń. Dbaj o właściwą higienę i nie przecieraj oczu brudnymi rękami. Gdy cierpisz na zespół suchego oka, stosuj krople nawilżające lub sztuczne łzy. Unikaj kontaktu z dymem papierosowym.

Czasami ból oczu pojawia się nie z powodu poważnych schorzeń, tylko zwykłego przemęczenia narządu wzroku. W takich przypadkach można pomóc sobie samodzielnie. W sytuacjach, gdy musisz wytężyć wzrok, rób sobie co jakiś czas przerwy. Dobrze jest wykonywać gimnastykę oczu – ruchy gałek ocznych, częste mruganie. Na bolące oczy można stosować gotowe preparaty apteczne, np. chusteczki do higieny brzegów powiek, sztuczne łzy zawierające kwas hialuronowy bądź inne przeznaczone do pielęgnacji oczu preparaty. Czasami pomagają kompresy z zimnej przegotowanej wody położone na powieki lub okłady z kostek lodu owiniętych chusteczką.

Gdy ból oczu nie ustępuje, a jeszcze bardziej się wzmaga, należy niezwłocznie skontaktować się z okulistą. Na podstawie badania lekarz zleci przyjmowanie leków przepisanych na receptę.

Czy też masz kłopot z bolącymi oczami? Porozmawiaj na ten temat z innymi naszymi użytkownikami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza