Sposoby na pozbycie się wody z organizmu
Jak pozbyć się wody w organizmie, która zbiera się i wywołuje obrzęki, bóle, cellulit i nagły wzrost wagi? Kiedy czujemy się ociężali, "napompowani jak balon" albo mamy opuchniętą twarz, najczęściej przyczyną jest właśnie zatrzymywanie płynów. Jak z tym walczyć, aby czuć się lekko?
1. Zatrzymywanie wody w organizmie
Nadmiar płynów, które gromadzą się w tkankach, może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Może to być nieprawidłowa gospodarka elektrolitowa lub problemy z funkcjonowaniem nerek. U kobiet zatrzymywanie wody wiąże się często z cyklem miesięcznym - kobiety czują się opuchnięte tuż przed okresem i przez pierwsze dni jego trwania.
Bardzo często przyczyną zatrzymywania wody w organizmie jest picie niewystarczającej jej ilości. Jeśli jesteśmy odwodnieni, organizm uruchamia mechanizny ochronne, które zaczynają gromadzić wodę w tkankach.
2. Sposoby na pozbycie się wody z organizmu
Aby pozbyć się nadmiaru wody w tkankach, warto przede wszystkim zmienić swoje codzienne nawyki i - paradoksalnie - zacząć pić regularnie wodę. Jak jeszcze można sobie pomóc?
2.1. Pij wodę
Gromadzenie płynów często wynika z odwodnienia, dlatego należy zadbać o właściwą ilość wody pitej w ciągu dnia. Zaleca się ok. 1.5 lita płynów na dobę, ale nie musi być to czysta woda. W ten bilans wliczają się także zupy, kawa oraz herbata. Warto sięgać także po napary ziołowe, które nie tylko nawadniają, ale dodatkowo działąją moczopędnie i sprzyjają oczyszczaniu się organizmu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2.2. Ogranicz spożycie soli
Sól to w rzeczywistości chlorek sodu, a sód ma silne właściwości absorpcyjne. Oznacza to, że sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie, efektem czego mogą być nie tylko obrzęki, ale także kłopoty z funkcjonowaniem nerek. Nadmierne spożycie sodu może także zaburzać funkcjonowanie nadnerczy oraz przysadki mózgowej, które odpowiadają za uwalnianie hormonów i peptydów, których zadaniem jest regulowanie gospodarki wodnej.
Jeśli ograniczymy spożycie sodu, już po kilku dniach odczujemy wyraźną ulgę a po dwóch tygodniach zmniejszy się nasz apetyt na słone przekąski Warto na stałe wyeliminować z diety mocno przetworzone produkty, takie jak chipsy czy fast foody.
2.3. Aktywność fizyczna
Regularny wysiłek fizyczny pozwala wypocić nadmiar wody z organizmu, reguluje przemianę materii i sprawia, że pijemy więcej wody, dzięki czemu nie narażamy się na jej zatrzymywanie.
Wystarczy już 30 minut szybkiego spaceru dziennie, aby skutecznie pozbyć się obrzęków. Można także wybrać trening cardio w domu lub sięgnąc po statyczny ruch, np. w postaci jogi. Jeśli mamy siedzącą pracę, warto wprowadzić zdrowe nawyki - korzystać z rowera zamiast samochodu lub wysiadać przystanek wcześniej i spacerować do pracy czy domu.
W czasie pracy warto także robić krótkie przerwy, podczas których przejdziemy się po biurze lub pójdziemy na szybki spacer dookoła budynku. Warto także używać schody zamiast windy.
2.4. Zdrowa dieta
Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, warto sięgać po produkty bogate w błonnik oraz naturalne probiotyki, a także po świeże owoce i warzywa. Warto ograniczyć spożycie żywności przetworzonej i częściej przygotowywać posiłki samemu. Dzięki temu wiemy, ile soli znajduje się w każdym z nich i możemy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.
Do swojej codziennej diety warto włączyć potas, który ułatwia usuwanie wody z organizmu i neutralizuje działanie sodu. Znajduje się on w warzywach strączkowych, czerwonych owocach oraz w bananach.
Warto także sięgać po kiszonki, kefiry oraz jogurty. Zawierają naturalne probiotyki, które wspierają florę bakteryjną i wspomagają odkwaszanie organizmu.
2.5. Masaż
Zatrzymywanie wody w organizmie może wiązać się nie tylko z bolesnymi obrzękami i uczuciem ciężkości, ale także z występowaniem cellulitu. Aby pozbyć się wszystkich tych dolegliwości, warto regularnie korzystać z usług masażysty lub wykonywać domowy masaż. Na rynku dostępne są specjalne szczotki z naturalnej szczeciny lub roślinnego włosia tampico.
Taki masaż pobudza krążenie krwi i pomaga rozbijać nadmierną tkankę tłuszczową. Pomaga także usuwać nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu ciało jest jędrne, a my czujemy się lekko.
Warto także wypróbować tzw. drenaż limfatyczny, jednak zabieg ten ma mnóstwo przeciwwskazań, dlatego przed jego wykonaniem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą, który takie zabiegi wykonuje.
3. Leczenie nadmiaru wody w organizmie
Jeśli pomimo wdrożenia zdrowych nawyków nadal zmagamy się z obrzękami i czujemy się ciężko, warto zgłosić się do lekarza, który pomoże odkryć przyczynę takiego stanu. Bardzo możliwe, że w naszym organizmie rozwija się schorzenie, które utrudnia metabolizowanie sodu lub hamuje działanie peptydów natriuretycznych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.