Sprawdź, co może oznaczać swędzenie oczu!
Artykuł sponsorowany
Zespół suchego oka (ZSO) jest to zespół objawów takich jak swędzenie, pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, a także uczucie piasku pod powiekami, a w bardziej nasilonych przypadkach upośledzenie ostrości widzenia. Objawy zespołu suchego oka okresowo występują u każdego z nas, towarzyszą zwykle wzmożonemu wysiłkowi wzrokowemu, i samoistnie ustępują po kilku godzinach.
1. Dlaczego oczy swędzą?
Zespół suchego oka spowodowany jest zbyt małą ilością łez lub ich nieprawidłowym składem chemicznym.
Niedostateczna produkcja łez lub szybsze ich wysychanie wywołane jest najczęściej przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, długą pracą przed monitorem komputera, długotrwałym oglądaniem telewizji, noszeniem soczewek kontaktowych lub przebywaniem w pomieszczeniach z dymem papierosowym.
Spadek produkcji łez związany jest także z wiekiem, w związku z tym osoby starsze skarżą się na swędzenie, łzawienie i pieczenie oczu znacznie częściej.
Film łzowy na powierzchni oka składa się z trzech warstw:
- lipidowej (warstwa zewnętrzna) – zapobiega odparowywaniu łez,
- wodnista (warstwa środkowa) – odżywia i dotlenia rogówkę oraz chroni ją przed infekcjami,
- śluzowa (warstwa wewnętrzna) – nawilża rogówkę i warunkuje przyleganie filmu łzowego do gałki ocznej.
2. Jakim chorobom towarzyszy swędzenie oczu?
Zmiany w strukturze filmu łzowego najczęściej towarzyszą zmianom hormonalnym, typowym dla okresu ciąży lub menopauzy, mogą także wystąpić u alergików czy na skutek stosowania źle dobranych kosmetyków do demakijażu.
Zmiana struktury filmu łzowego często towarzyszy schorzeniom ogólnoustrojowym – autoimmunologicznym (zespół Sjögrena, niedoczynność tarczycy), a także metabolicznym (cukrzyca).
Kolejną przyczyną zaczerwienionych, swędzących i łzawiących oczu jest infekcja (najczęściej bakteryjna, ale także wirusowa lub grzybicza), czyli zapalenie spojówek lub brzegów powiek. Podstawową różnicą między zakażeniem bakteryjnym a zespołem suchego oka jest występowanie ropnej wydzieliny, szczególnie obfitej rano. Ropna wydzielina ma zwykle żółtawe zabarwienie i rano może sklejać rzęsy, utrudniając otwarcie oczu. Bardzo często bakteryjne zapalenie spojówek towarzyszy infekcjom układu oddechowego, zwłaszcza u osób młodszych.
3. Zespół suchego oka czy alergia?
Alergie i zespół suchego oka charakteryzują podobne objawy. Zwykle jednak u alergików występuje także kaszel, wodnisty katar i wysypka, a objawy mają charakter sezonowy ‒ występują głównie wiosną i jesienią. Ponadto alergia może prowadzić do powstania zespołu suchego oka, dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Choć najbardziej typowym objawem zespołu suchego oka jest pieczenie, a alergii – swędzenie oczu, to jednak symptomy te zwykle występują łącznie, a pacjenci mają trudności w wychwyceniu różnicy między nimi.
Leczenie alergii polega na minimalizowaniu kontaktu z alergenem oraz przyjmowaniu doustnych lub wziewnych leków przeciwalergicznych. Jeśli występują objawy oczne alergii, należy stosować krople o działaniu przeciwalergicznym. Ważne jest także stosowanie preparatów sztucznych łez, których zadanie polega na mechanicznym usuwaniu alergenów z worka spojówkowego.
4. Jak zlikwidować świąd oczu?
Istotą leczenia zespołu suchego oka jest ciągłe nawilżanie gałki ocznej. W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele preparatów sztucznych łez, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego dla swoich potrzeb specyfiku.
Tears Again to preparat sztucznych łez o niespotykanym dotychczas sposobie podania – jest to spray, który aplikuje się z odległości 20 cm na zamknięte powieki. Umożliwia to stosowanie preparatu przez wiele osób jednocześnie, nie dochodzi bowiem do nadkażenia zawartości buteleczki. Tears Again ze względu na sposób aplikacji może być stosowany przez kobiety z makijażem. Sposób podania Tears Again może być bardzo wygodny dla osób starszych, które mogą mieć problem z precyzyjnym podaniem kropli z tradycyjnej buteleczki.
Tears Again jest preparatem, który łagodzi objawy suchego oka takie jak łzawienie, pieczenie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie i nadwrażliwość na światło. Jest bezpieczny i dlatego może być stosowany przewlekle. Preparat ten może być także podawany wspomagająco w leczeniu alergii oraz po leczeniu zapalenia spojówek.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.